| Alex a întrebat:

Care sunt diferentele dintre tatar si turc?

3 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Tătarii sunt nomazi,iar turcii nu sunt, au propria ţară.De asemenea, au limbi diferite.

Răspuns utilizator avertizat
| ares8 a răspuns:

Diferentele sunt mari. Turcii erau mai "civilizati",daca se poate spune asa si aveau un imperiu,Imperiul Otoman. Erau organizati,aveau legi si erau condusi de un sultan. Turcia de azi e urmasa acelui imperiu. Ei atacau pentru a cuceri noi teritorii si aveau razboiul propriu cu crestinismul.
Tatarii in schimb erau hoarde salbatice si nomade. Erau condusi de un Han,dar nu erau atat de organizati ca si turcii. Ei atacau exclusiv pentru hrana si resurse. Daca cucereau sau ocupau o anumita zona, stateau acolo pana o secatuiau de toate resursele si de hrana apoi se mutau in alt loc. Erau nomazi, dupa cum am spus si locuiau in corturi. Mongolii de astazi sunt urmasii tatarilor.