NOname
| NOname a întrebat:

Cât de nociv este telefonul tău mobil? Ce fel de telefon ai?

Organizaţia Mondială a Sănătăţii a anunţat că radiaţiile de la telefoanele mobile pot cauza cancer.
Telefoanele care au cel mai mare indice de radiaţii sunt (cele mai nocive):
1. Sony Ericsson X10 Mini Pro 1, 61 W/kg
2. Sony Ericsson Satio 1, 58 W/kg
3. BlackBerry Curve 9300 1, 45 W/kg
4. BlackBerry Bold 9780 1, 11 W/kg
5. Sony Ericsson Yendo 1, 07 W/kg
6. Nokia C6 1, 05 W/kg
7. Sony-Ericsson Vivaz 1, 04 W/kg
8. Nokia N8 1, 02 W/kg
9. BlackBerry Curve 8520 1, 02 W/kg
10. Nokia 7230 0, 97 W/kg
Telefonele cu cel mai mic indice de radiaţii sunt (mai puţin nocive):
1. Samsung Galaxy S 0, 23 W/kg
2. Samsung Galaxy S 2 0, 33 W/kg
3. HTC Desire S 0, 35 W/kg
4. Sony Ericsson Xperia Play 0, 36 W/kg
5. Samsung Nexus S 0, 50 W/kg
6. HTC 7 Mozart 0, 53 W/kg
7. LG Optimus 2X P990 0, 54 W/kg
8. Apple iphone 4 0, 59 W/kg
9. Samsung Wave 2 0, 62 W/kg
10. Samsung Player 5 0, 63 W/kg
10 bis. HTC HD2 0, 63 W/kg
Sursa: http://www.telenews.ro/articol/topul-celor-mai-nocive-te lefoane-4376.html.
Lista completă: http://www.cnetfrance.fr/......les_2.htm.

P. S. Îi mulţumesc unei foarte bune prietene pentru această informaţie! Sper să vă fie de folos şi vouă.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,este un pericol real, pe care il cunosc.Aici,sunt subliniate atat efectele asupra noastra cat si ce ar trebui sa facem sa evitam cat de cat pericolul.
http://www.peforum.ro/......atate.html
Macar sa stim de ce sa ne ferim, ai dreptate NOname!

66 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Multumesc pentru acesta informatie.Am un mare noroc eubig grin al meu nu este pe listahappy ce fericita sunt laughing.Si totusi am auzit si eu acesta poveste cu"Radiatile Telefonice"de la televizor te poti radia numai prin telefoanele performante pe care multi oameni le au si se pot radia oricandsad.
Multumesc inca o data NOname ca ne-ai ajutat sa vedem care telefon este cu radiati.

| Digital112 a răspuns:

Si daca am Samsung galaxy mini?

| sabilopod a răspuns:

Ehm...eu nu cred in chestiile astea. oricum, telefonul meu nu e pe lista.

| FloriiDirectioner a răspuns:

Oh,multumesc pentru. informatie, dar nicunul din modele de telefoane mentionate mai sus nu e...al meu e Alcatel OT-710

| EuAli a răspuns:

Multumesc pentru informatii.Dar totusi, eu cred(si nu prea) ca un telefon nu este ca o "pusca" care sa te omoare, e ca orice aparat.Toate aparatele emana radiatii, dar in cantitati destul de mici, deci...

| EuAli a răspuns:

@noname astea-s minciuni, nu faci cancer, doar 10% au sanse cei care stau la birou cu telefonul printre umeri si tastazeaza la computer. daca DOAR te joci pe telefon(de plictiseala), asculti muzica si navighezi pe net si vorbit doar 10 minute pe zi,telefonul este inofensiv.
sunt multe telefoane,dar omul nu se uita dupa radiatii ci dupa cum arata ce poate face,ce SO(Android,iPhone, etc.)are, etc.

| Narcis2007 a răspuns:

Is curios cat are Nokia n97 ca nu-l gasesc...

| Wildie a răspuns:

POate-s 'inapoiata', da' nu folosesc telefoane.Ma duc pe joc sa vorbesc cu pers fata in fata

| BOOBZen a răspuns:

Ma bucur ca pe lista nu este telefonul meu, LG KP502, dat totusi, cat de nociv o fi telefonul meu?

| Americanuu a răspuns:

Ce bine, am un 5228. Am scapat big grin

| claudiu89 a răspuns:

Telefoanele sunt mai nocive pentru copii pentru ca au craniul mai subtire, adultii nu prea ar trebui sa-si faca griji.

http://www.adevarul.ro/......85197.html

| continutfragil a răspuns:

Multumim mult pentru informatii! cred ca sunt foarte folositoare.

| RockaruL a răspuns:

Eu am PORSCHE si LG GT400 si nu sunt trecute in niciuna din listesad

| Adriana_8922 a răspuns:

Eu am LgKu990i happy cred ca indicele de pericol nu e asa mare la telefonul asta ce e praf sad laughing

| Tlbi a răspuns:

Madalina, cam asa-s si eu.

| shnako a răspuns:

Lista aia nu e completa. Spre exemplu, telefoanele mele, Nokia N97 si Nokia N82 nici nu apar. Oricum, au cantitate medie de radiatii.

Si vorba aia, asta sa fie cea mai mare problema a noastra.

| shnako a răspuns:

@IMPERIA
Felicitari, ai aruncat 25 de euro de pomana. Si sa nu imi spui ca ai simtit vreo diferenta. Se numeste placebo in cel mai bun caz.

Citeste linkul de mai jos. Nu are treaba cu religia, in ciuda adresei.

http://bisericasecreta.wordpress.com/......avoleasca/

| CautNume a răspuns:

Nici mamaie nu gandeste si nu e atenta la prostiile asteahappy...hai sa o vad si pe astea sa traiesc fara telefon...(pss.n-as trai)

| Dreamer a răspuns:

Aaaa, nu-i bai doamna! Eu am d-ala la manivela, deci in cel mai rau caz fac scurta la mana happy
PS: pentru cancer am Kent 8, mersi oricum happy

| Petre a răspuns:

Bine de mine că am tabletă big grin

| flaby a răspuns:

Eu am BlackBerry Curve (l-am luat pentru ca mi-a placut numele laughing ) dar nu am observat nimic ciudat straight face

| BugsBunny_8643 a răspuns:

Eu am LG KP501! Este rau?

| Strumf a răspuns:

HeHe big grin Am SGS. Cel mai mic indice de radiatii happy

| MrSpooky a răspuns:

Hmmm...nu stiu cat de nociv poate fi LG KS360

| AuraPop a răspuns:

Oauu...tocmai mi-am luat un Sony Ericsson Yendo, daca stiam mai repede, nu-l mai luam...asta e, ce sa fac, sa-l arunc?
Deocamdata ma consolez cu faptul ca de 15 ani folosim mobile in tara si nu s-a imbolnavit nimeni inca!

| liviu89 a răspuns:

Nu am avut timp sa citesc ce scrie pe linkuri dar cand am fost la liceu tin minte ca trebuia sa facem obligatoriu niste studii in care sa vb despre biologie si stiinte sociale, telefonul este foarte utilizat de pers in ziua de azi si chiar provoaca cancer, daca sunt facute studii de cercetatori adevarati sunt studii care trebuie facute pe mult timp si pe deasupra companiile de telefoane si cei care ne dau noua voie sa vb la telefon laughing Orange Vodafone conex etc incearca cat mai mult sa dea la spate acest lucru pentru ca sunt in joc foarte multi bani din ce mi au explicat colegii mei sunt riscuri adevarate de cancer cerebral, si cica ar fi mai bine sa nu dormiti cu telefonul foarte aproape de voi si sa utilizati cat mai mult kit maini libere

| carol_4462 a răspuns:

Eu am telefon Nokia! Este nociv pentru ca telefoanele sunt nocive pentru ca produc radiati afecteaza creierul! Ok am 3 telefoane dar nu le folosesc ca nu vreau sa-mi bat joc de sanatatea mea! Poate mai vb acu cand ma suna ceva sau la cazuri de urgente dar in mare parte e rau sa umbli cu telefon mobil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, o știu de ieri. Acum, bunica mă bate la cap să ascult muzică numai pe difuzor și să nu ating telefonul de mine. Mersi, NOname că mi-ai adus aminte kiss. Noroc că am Samsung Corby.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

WTF Samsung Galaxy S 0, 23 W/kg
o.o 0, 23?!
Al meu are 0.53 si e Samsung Star S5230W