| anonim_4396 a întrebat:

Ce'a facut Mihail Eminovici, rusu ala cunoscut ca si Mihai Eminescu pentru mine si pentru Romania de e asa supra evaluat? c'a fost doar un poet si acu' toti trebuie sa'l stie. de la el si pana acu' au mai fost n poeti si nimeni nu'i baga'n seama.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acel poet, "rusu" cum zici tu, a scris cele mai frumoase poezii si pentru romani. In ruseste n-a scris nimic, el stiind foarte bine ca nu este rus ci roman. Numele a fost rusificat cum au facut si ungurii in Ardeal care au maghiarizat multe nume. Idiotii zic ca-i rus dar el a scris "Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie" pentru ca stia ca este roman. Si mai avea un atu fata de detractorii lui: stia romana foarte bine si nu facea greseli gramaticale. Ce a facut? A adus o contributie importanta la dezvoltarea literaturii romane si chiar universale fiind unul din cei mai cunoscuti poeti romani. A fost tradus in peste 60 limbi printre care si limbi importante (franceza, spaniola, germana, engleza, portugheza, chineza, rusa, etc), in 200 de tari si este apreciat de marii critici internationali. nici unul dintre scriitorii romani nu are un asemaenea palmares.

| Kanpeki a răspuns:

A fost un geniu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inveti pentru bac si te razvratesti?

Sau e doar ciuda ca a avut mai mare succes decat Salam?

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca l-a picat la bac la vreun subiect despre Eminescu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca citesti,,Ce-ti doresc eu tie,dulce Romanie '',vei stii ce a facut el pentru tara lui!
Poeziile despre locurile natale arata iubirea de tara,,Ce te legeni '',,Copii eram noi amandoi'',,La mijloc de codru des'''...
Ba mai mult Eminescu e tradus in mai multe limbi,dar tor mai bine suna in romaneste.
Trebuie sa stii ca lumea a auzit si de ceilalti poeti cum ar fi Toparceanu, Arghezii, Lucian Blaga ca tu nu-i bagi in seama, asta e altceva.
Cea a facut Eminescu pentru tine? A ajuns materie de bac, iti da batai de cap atat tie cat si celorlati elevi actuali si viitori!