| 4b a întrebat:

"Ce-ar fi dacă ţi-ar da cineva o cutie cu un buton, care, odată acţionat, ţi-ar aduce un milion de dolari... dar simultan, ar lua viaţa unei persoane pe care nu o cunoşti? Ce-ai face?" (The Box)

60 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu l-as apasa.
Banii nu sunt totul....si daca l-as apasa m-as uri apoi pe mine insumi pentru egoismul meu

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca lumea, filmul! Mi-a placut la maxim!

| ovidius a răspuns:

I-aş da cuiva să apese butonul şi aş încasa eu banii. Simplu. Nu?

| Musique a răspuns:

N-ar fi, pentru că am o conștiință care, cu toți banii din lume nu ar putea-o "vindeca".
În schimb aș aceepta să mor eu, dar să le rămână alor mei acei bani.

O zi frumoasă!

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Eu nu aş apăsa, indiferent de situaţia mea financiară nu aş putea lua viaţa cuiva intenţionat.
Tu ce ai face?
Numai bine!

| Kaℓi a răspuns:

Welcome back! big grin

Naiba stie ce as face... nu se poate doar "atinge" un pic butonul ala, asa, de vreo 100-200.000 de dolari? cat sa-si rupa ala un picior, o mana ceva... ca mie mi-ar ajunge!

| Purgatoriu a răspuns:

Inainte de a imi spune varianta vreau sa precizez: cat egoism. Nu ma asteptam ca majoritatea user-ilor sa spuna ca ar apasa pe buton. Probabil ca intr-adevar ne transformam in ceva mult mai rau, ne pierdem umanitatea, compasiunea.
As apasa doar o data pe buton. Apoi m-as revansa facand acte de caritate...

| Mădă0611 a răspuns:

As apasa butonul, sigur si altii l-ar apasa, asa ca daca scap raman cu banii, daca nu, perfect, oricum n-o sa mai am nevoie de nimic.

| Th3Unknown a răspuns (pentru Mădă0611):

Lumea chiar merita un razboi mondial. Vad ca sunteti complet lipsiti de umanitate si compasiune cum spunea cineva pe aici. In felul asta nu o sa ajungem nicaieri. Voi astia care spuneti ca ati apasa ori nu aveti suflet ori daca nu credeti sunteti niste fiinte de tot rahatul. Pur si simplu. Omenirea trebuie sa se curete. As accepta sacrificiul. Decat sa vad atata tiranie si lipsa de umanism. Voi astia credinciosii teoriei lui Darwin, o dezaprobati singuri, va transformati in animale, in fiare, in primate si nicidecum intr-o fiinta superioara celorlalte. Cred ca chiar suntem ultima generatie, sau cel putin cea a copiilor nostri. Pacat de viitorul care li-l asiguram prin neoameni ca voi. Nu-mi vine sa cred cu ce fiinte pot sa convietuiesc pe planeta asta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Th3Unknown):

laughing vai, s-a trezit sfantu' Ilie/Gheorghe/Ion/Vasile. Moartea e doar eliberare, asa ca de fapt faci un bine cuiva, sau daca moare un criminal/pedofil/violator/proxenet, faci bine multora, si apoi, din alea vreo 30-40 de miliarde (lei vechi), doar nu crezi ca imi iau doar guma Turbo? Plina lumea de ipocriti, altii omoara pentru ei, pentru putini bani, probabil si tu ai omori daca ar fi necesar, asa ca vorba unui nene neipocrit "fighting for peace is like screwing for virginity", ceaules!
Aaaa, pocait thinking de asta ipocrizia e mult peste limita acceptabila.

| Th3Unknown a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate am gresit ca am generalizat, dar lumea nu se limiteaza numai la tine. Daca tu cand apesi pe buton, iti primesti bani si in loc sa moara un talhar cum spui tu moare un copil absolut nevinovat doar pentru setea ta de bani, in orice situatie financiara te-ai afla. Unde va e capul oameni buni? Nu sunt sfant si nu sunt nici prea religios pot sa spun, insa sunt alte lucruri care ar fi normale si nu cum ai spus, oricine ar apasa pe buton, nu! Asta nu e normal, e gresit. Ca s-a ajuns sa fie asa, asta e alta problema, dar nu e normal. Nu am vrut sa insult, repet, doar generalizam oamenii de genul. Chiar nu imi place sa ma cert cu nimeni. Eu nu vreau razboi, nu vreau moarte nimanui, ei si-o cer prin invidie, ambitii si specifice, ca na! doar ei sunt puterea. Nu-i intereseaza ce spune lumea. Daca ei vor, nici nu mai stau sa intrebe poporul daca vrea sau nu. Imi cer scuze daca am gresit, chiar daca nu pot intoarce timpul inapoi. Succes si bafta in continuare! Si sanatate, mai ales, ca e cel mai important.

| Wøodenpints a răspuns:

Suntem 7 miliarde. Aș apăsa butonul în prostie până rămân câți oameni vreau eu să rămână. Chiar dacă n-am ce face cu banii și nici nu as vrea să am prea mulți.
Dar eu urăsc aglomerația.

| Dariusuu a răspuns:

Nu l-aş apăsa, asta ar însemna să trăiesc cu gândul ăsta toată viaţa. Decât să mă urmărească toată viaţa mai bine nu apăs şi gata.

| Duucu a răspuns:

Aș apăsa prima dată crezănd că e o minciună. Apoi, după ce-mi dau seama că e real, profit de banii aceia pănă îi consum și mai apăs odată.
Banii schimbă omul, și nu ai cum să te împotrivești.

| Exilee a răspuns:

Refuz in a apasa butonul big grin

| ErrorFound a răspuns:

L-as apasa de vreo 5 miliarde de ori. Un sfert din banii primiti ii voi dona cercetatorilor din diverse domenii(aero-nautic/constructii/medicina/NASA.), alt sfert ii voi aloca NUMAI pentru a se gasi o solutie pentru a deveni nemuritor, alt sfert pentru a-mi construi o vila cu teren de cateva sute de kilometri patrati si celalalt sfert pentru a ma intretine pe mine, familia, business-ul(poate ca la un moment dat, banii se vor termina), "locuinta"(vreau sa spun orasul meu) si alte lucruri.
I'm notorious, right? laughing

| Neverwas a răspuns:

Sincer, nu ştiu.
Şi cred că nimeni nu ştie cu adevărat ce-ar face într-o astfel de situaţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As apasa-o de mii de ori.

| Northern a răspuns:

E greu să-ți imaginezi o astfel de situație.Mai mult decât atât, e imposibil să descrii în cuvinte modul în care ai accepta sau nu.Nimeni nu știe.Nimeni nu va trece prin așa ceva, nimeni nu a trecut prin așa ceva.Ce bine că nu există The Box!

| Hevnoraak a răspuns:

Apas de 100 de ori sau până mă plicitsesc.
Orice om ar face la fel. Dacă eu vin şi vă pun o valiză cu bani reali proaspăt printaţi o să vă schimbaţi tonul instant şi brusc o să uitaţi de omul care moare.E natura umană nu vă ascundeţi de ea.

| Th3Unknown a răspuns (pentru Hevnoraak):

Esti batut in cap rau de tot. Societate infecta. Va lasati manipulati de puterea banului.

| Hevnoraak a răspuns (pentru Th3Unknown):

Să ghicesc şi tu ai văzut teorile consiraţiei legate de iluminaţi şi controlul societăţi pe youtube şi eşti mare cavaler?

Ascultă aici copilaş de când există umanitatea nu s-a schimbat absolut nimic omul va iubi tot timpul banul şi îi va face rău altuia pentru că asta e natura uman.
Să nu crezi că ce se întâmplă acum e diferit.S-a mai întâmplat şi se va mai întâmpla.
Exemplu în timpul cruciadelor era ce va obişnuit ca gardieni fortăreţelor să fi cumpăraţi de europeni aceştia deschideau porţile şi lăsau să intre în oraş doar pentru bogăţie personală.
Şi dacă va fi un război, tot se vor omoră între ei cât timp exită cel puţin 2 oameni pe planetă nu va fi pace şi conveţuire.
Nu există curăţare a omenirii e un basm după ce reduci cu 99% populaţia aceasta va renaşte şi ciclul se va repeta la nesfârşit o face de mii de ani şi nu o să se oprească prea curând.

| Th3Unknown a răspuns (pentru Hevnoraak):

Nu iti raspund la insulte, nu ma intereseaza. Sunt constient de tot ce ai scris mai sus, e adevarat. Dar de ce sa fii corupt? Chiar trebuie sa fim o tara de corupti? Nu rezolvam nimic asa...

| Hevnoraak a răspuns (pentru Th3Unknown):

În termeni militari se numeşte a lupta la deal în sus adică o luptă fără posibilitate de reuşită.
Better men have tried and failed the cycle cannot be broken. Nu numai noi suntem corupţi toate ţările sunt corupte dar nu le vedem...

| Th3Unknown a răspuns (pentru Hevnoraak):

Ma refeream tu ca persoana de ce sa fii corupta, doar ca sa fii ca restul? Sunteti toti o turma. Sincer. Acum revenind la cutie. Daca in locul unui talhar cum am spus poate sa pice copilul tau, mama sau tatal tau. Te-ai gandit la asta? Sa nu neaparat al tau, ci al altor familii. Distrugi poate o familie doar din orgoliul tau, din dorinta de putere, de bani.

| Hevnoraak a răspuns (pentru Th3Unknown):

Victime colaterale, oricum murim toţi.

| Th3Unknown a răspuns (pentru Hevnoraak):

Daca as avea sa aleg, cine sa moara, poate as apasa, dar cum scrie, nu stii cine moare, deci mai normal al fii sa nu apesi, tinand cont ca poate sa moara oricine drag tie, un copil nevinovat sau chiar tu.

| TudyCFR a răspuns:

As refuza cutia normal pentru ca viata unui om este mult mai importanta decat banii si in cer vei fi rasplatit.

| contαbαndonαt a răspuns:

L-as apasa pana la aproape de disparitia acestei infecte specii, e bine? Doar ca n-as face-o pentru bani ci pentru cu totul alt scop, se subintelege din prop. de mai sus.Constiinta n-are ce-mi face, e sub mine.Desigur ca in plan ar intervenii si o mica-mare problema dupa decesul atator pers. deoarece n-ar mai avea cine sa `dirijeze` bunul mers al lucrurilor.Dar bineinteles ca toate lucrurile inventate si cladirile construite ar incepe sa dispara treptat, treptat.Nemaiputand fi exploatata/poluata planeta ar deveni mult mai bogata-n resurse, aerul, apa si solul s-ar curata cu timpul de toate substantele toxice lasate-n urma de catre noi s.a.m.d.
Happy Ending.

| Medema a răspuns:

I-as rupe capu celui care imi da cutia

| BrokenArrow a răspuns:

Oh, imi amintesc de filmul asta.
Cred ca as apasa pe el.
Apoi as distruge cutia, sa ma asigur ca nu mor eu sau cineva drag mie, daca un necunoscut apasa pe buton. thinking

| adrew a răspuns:

Vad ca majoritatea ar apasa, nu meritati sa traiti, as apasa pina muriti toti, apoi dau foc la movila de bani cu mine pe virf

| aDEeLAa a răspuns:

As apasa pana m-as plictisii...

| AnonimKidd a răspuns:

Nu as apasa. Acum depinde de fire. Mereu vor exista si oameni fara constinta, dar eu daca as stii ca am omorat o persoana pentru un milion de dolari m-as tot gandi : oare pe cine am omorat? oare chiar am omorat pe cineva? Si tot felul de intrebari fara raspuns. Decat sa caut raspunsuri zi si noapte la intrebarile astea nu as apasa butonul.Mai bine sa fiu sarac pe Pamant si sa ajung in Rai decat sa fiu bogat pe Pamant pentru nu se stie cati ani (1, 2, 50... ) si sa ajung in Iad pentru ca am omorat un om.

| elena445 a răspuns:

Nu as lua cutia nu vreau sa moara nimeni

| lullaby23 a răspuns:

Nu l-as apasa

| Criistyanna a răspuns:

As apasa butonul decat o singura data laughing

| dragutzairina a răspuns:

Sincer decat sa moara o persoana din vina mea si sa ma sit vinovata mai bine nu as deschide cutia big grin Viata unei persoane este mai valoroasa decat un milion de dolari.big grin funditaaa? puppy dog eyes

| Simonamee a răspuns (pentru dragutzairina):

Chiar mi s-a parut putin ciudat cum toti de pe TPU au sarit sa spuna ca nu ar apasa...nu se stie niciodata. Daca sa zicem ai nevoie urgenta de banii astia, daca propriul copil are nevoie de asemenea suma de bani voi ca parinti chiar l-ati alunga pe asta? Sincer, inainte sa spuneti ceva va ganditi la toate posibilitatile? Voi spuneti ca e pacat...da e un pacat sa ai bani si sa fi atat de avar incat sa apesi pe buton pentru si mai multi bani, dar mai e pacat cand nu ai de ales?

| SQueeZer a răspuns:

Prima data sa vad cutia si apoi am sa-ti raspund la intrebare laughing...

| BlackStar27 a răspuns:

Cel mai probabil, nu aș apăsa. Chiar dacă persoana nu o cunosc, Dumnezeu vede tot și în lumea "de dincolo" sigur mă voi întâlni cu aceea persoană.
Dă-i încolo de bani, mai bine muncești pentru ei, decât să te știi criminal.