| 4b a întrebat:

"Ce-ar fi dacă ţi-ar da cineva o cutie cu un buton, care, odată acţionat, ţi-ar aduce un milion de dolari... dar simultan, ar lua viaţa unei persoane pe care nu o cunoşti? Ce-ai face?" (The Box)

60 răspunsuri:
| dogslover a răspuns:

Nu l-as apasa. Viata unui om nu se masoara in bani. Daca ai fi tu in locul celui care trebuie sa moara pentru a da cuiva un milion de dolari?

| Th3Unknown a răspuns (pentru dogslover):

Exact! Cei care spun ca ar apasa chiar merita sa fie persoanele care mor..Cata ipocrizie si cati oameni care nu pot fii numiti oameni.

| alexutzaTaa a răspuns:

Las apasa daca nu as sti ca o persoana poate muri din cauza asta dar daca as sti nu las mai apasa pentru ca nu se stie niciodata cum se intoarce roata!:*:*:*

| AddyTakaBlack a răspuns:

As pune un lacat la cutie sa nu o deschida nimeni

| SanduVictor a răspuns:

Nu il apas o viata=infinit bani deci mai bine tu decizi

| Simonamee a răspuns:

Pai sincer alegerea asta poate fi influentata de situatia financiara. Eu nu as apasa pe acel buton pentru ca am tot ce-mi doresc si nu ma intereseaza banii atat de mult. Dar hai sa punem altfel problema,daca printr-o nenorocire ai pierde tot ce ai pe lume si ai ramane pe strada si chiar in acel moment s-ar ivi omul cu acea cutie,cati dintre noi ar refuza si ar sta sub cerul liber? Fi sigur/a ca nimeni nu ar proceda atat de milostiv, pentru ca oricat ai spune ca nu suntem egoisti, totusi suntem si intr-o situatie limita te gandesti mai intai la viata ta si mai apoi sau deloc la viata celorlalti. Si ca sa-ti raspund, as refuza sau accepta, depinde! Chiar mi s-a parut putin ciudat cum toti de pe TPU au sarit sa spuna ca nu ar apasa...nu se stie niciodata. Daca sa zicem ai nevoie urgenta de banii astia, daca propriul copil are nevoie de asemenea suma de bani voi ca parinti chiar l-ati alunga pe asta? Sincer, inainte sa spuneti ceva va ganditi la toate posibilitatile? Voi spuneti ca e pacat...da e un pacat sa ai bani si sa fi atat de avar incat sa apesi pe buton pentru si mai multi bani, dar mai e pacat cand nu ai de ales?

| cookiejar a răspuns:

As pune intrebarea pe tapet, la nivel ipotetic mai intai, altor persoane, dar as schimba cifra la jumatate din bani. Daca respectivii oameni ar accepta, le-as spune ca le dau cutia pe cealalta jumatate din bani, santajandu-i. Apoi as merge la notar, pentru ca totul sa fie sigur. As proceda in acest fel pentru ca nu as putea sa am viata unei persoane pe constiinta, asa ca practic as vinde cutia (astfel as interpreta ceea ce am facut, ca pe o vanzare, in incercarea mea de a-mi drege faptele, de dragul propriei mele stari de bine). As mai putea spune ca daca eu nu as fi vandut cutia, nimeni nu murea, dar la un moment dat cineva tot ar fi gasit cutia si ar fi apasat butonul, asa macar nu sunt eu cea care a luat decizia asta...seems logic to me...

| D3jflv a răspuns:

Nu se merita nici un ban pentru a omora pe cineva dar cruzimea din ziua de azi nu mai face fata si suntem determinati dupa aceste criterii

| animeioana55 a răspuns:

Eu sincer consider ca nu as vrea sa ma implic in spectacol. Uneori e mai bine sa fi spectatorul decat papusa. Dar si spectatorul poate fi usor transformat in protagonist intr-un spectacol de magie. Tu decizi, unde vrei sa ajungi dupa spectacol. O singura greseala si nu vei mai ramane spectator, ci papusa.
Sa apesi acel buton ar insemna nu doar sa iei o viata, dar sa o pierzi si pe a ta.
Maica,... ce filozoafa pot sa fiu, scuze daca te-am plictisit.

| Andreea_Irina_1993 a răspuns:

Nu as apasa butonul mi se pare o idiotenie sa iei vioata unui om doar pentru niste amarati de bani care pe deasupra ii iei si gratis... eu nu as apasa imi este de ajuns ce am acum si pentru mai mult mai bine muncesc decat sa fiu toata viata cu constiinta incarcata ca am luat viata unei persoane nevinovate

| Creeper2000 a răspuns:

Paaaai,depinde:mi s-a spus inainte sa apas butonul care sunt riscurile? Eventual, as da cutia dusmanului meu! Va fi bucuros, dar nu mult timp...

| andrey198996 a răspuns:

Evident cutia iti aduce bani, poti face un singur lucru nu apesi pe buton(pentru ca moare o persoana) si deschizi cutia(si asa faci si rost de bani )

| Mady1308 a răspuns:

Decit sa iau un milion de dolari si sa vad pe cineva drag mie sa moara, atunci normal ca as refuza

| Tequilaaaaaa a răspuns:

As apasa odata butonu. laughing

| ReBelle22 a răspuns:

Orice om intreg la cap ar apasa pe buton, fara sa dea doi bani pe moartea unei persoane pe care nu o cunoaste.

| Codrea_Adrian_1982 a răspuns:

Uitati-va la film!,, the box,,