| evellinalalala a întrebat:

Ce-as putea face sa nu mai pun la suflet atatea porcarii? Cand ma enervez, la unele chestii ne-adevarate sau cand mi se adreseaza niste vorbe care acea persoana habar nu are ca de fapt nu e asa si ca e de fapt opusul, imi fierbe sangele in mine si dintr-odata izbucnesc in plans! Vreau sa stiu ce ar trebui sa fac sa nu mi se mai intample asta, pur si simplu sa nu dau satisfactie altora sau sa le fie mila de mine!

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Seara buna don'soara, se vede ca esti cam tinerica, asa ca singura solutie este timpul.
Cam asa eram si eu, poate inca sunt, cand imi sare tandara ma dor toate incheieturile si nu se mai poate intelege nimeni cu mine, dupa aia imi trece.
Dupa ce am gasit 5 fire carunte, am zis stop la "obiceiurile" mele.
Lumea intotdeauna o sa presupuna si n-o sa incerce sa se puna in locul tau. Lumea o sa vorbeasca intotdeauna vrute si nevrute si nu poti multumii pe toata lumea, asa ca obisnuieste-te cu lucrurile astea.
Gandeste asa, cineva te supara > te enervezi > in cel mai rau caz plangi > si la final iti trece supararea. Actiunile din mijlocul ecuatiei sunt inutile, rezultatul este intotdeauna la fel, iti trece supararea si gata.
Stiu cat de neplacut este sa auzi minciuni despre tine, stiu ca de penibil este sa auzi discursuri de la persoane care nu vorbesc in cunostiinta de cauza, dar in timp o sa te calibrezi singura sa iesi din situatiile de genul.
Eu m-am plictisit de aceleasi prostii adresate si m-am plictisit sa imi pierd timpul batandu-mi capul cu ineptiile celor din jur. Ei pot sa vorbeasca pana maine despre mine, dar pe timpul lor, plus asta inseamna ca sunt o persoana in viata lor, daca vorbesc despre mine.
Sunt batran si am obosit, o sa obosesti si tu si o sa ajungi sa te doara unde nu bate soarele de ce spune oricine, cainii latra, ursu trece.
Viata este prea scurta sa-ti bati capul sau sa pui la suflet toate prostiile. Mi-am stricat sanatatea fizica si mentala destul, nu mai suport sa pierd din timp sau nervi, asta am invatat eu, poate o sa-ti dai si tu seama de asta.
Fiecare om este diferit, ce merge la mine, nu merge la nimeni, asa ca trebuie sa cauti "locul tau fericit", unde sa mergi cand simti ca fierbi. Eu am un elastica de par pe mana stranga, strans bine ca sa-l simt, ala m-a salvat de multe ori. Terapia prin muzica merge bine, dar ti-am spus, gaseste un ritm al tau, cand simti ca te aprinzi, du-te in locul tau fericit.
Daca incerci si metoda de a tine in tine totul, gaseste o cale sa eliberezi presiunea, cel mai bine intr-un mod productiv ( eu alerg ).

O seara placuta si iti urez multa rabdare, o sa ai nevoie.
P.S. Cand simti ca unii iti incearca rabdarea si vrei sa te razbuni, imi spui mie si iti dau o poza cu mine sa ii traumatizezi pe viata.

2 răspunsuri:
| Gogu06 a răspuns:

Sa realizezi ca ai lucruri mai importante de realizat in viata si legat de tine decat sa asculti parerea la unu si la altu si dupa ce ai realizat asta trebuie sa realizezi faptul ca esti minor/minora si daca ii tragi un scaun in cap nu poti pati nimic din punct de vedere legal big grin. Sper ca am fost de ajutor.