| anonim_4396 a întrebat:

Ce au fost cruciadele si cine au fost cavalerii templierei?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=nASUhCyChyo, Documentar

14 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Cruciadele au fost incercarea Bisericii Catolice din Europa de vest de a "recupera" teritoriile "sfinte" din Orientul Mijlociu, precum Ierusalim.

Cavalerii templieri au fost cei "angajati" de catre biserica sa indeplineasca sarcina asta. Exista multe mituri si controversa gravitand in jurul lor, insa sunt false.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Speed99):

Pai daca sunt false tu de unde stii sa spui cine erau?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RAY):

Daca National Geografic nu te-ar minti macar prin omisiuni ar fi fost de mult ww3 si rasa fata pamantului. Cine are interes sa stii tu tot? Ca sa intelegi ce iti dau poate ca ti-ar mai trebui niste cunostinte dar ai timp ca esti tanar. https://www.youtube.com/watch?v=ihFgFguKKrE&t=4s

| RAY a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Eu te cred dar eu nu vreau sa fiu prostit de tot felul de ipoteze fara dovezi reale

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RAY):

Walter Veith este prof univ. la mai multe Univ. din lume, dr., inginer, biolog, istoric, pastor, ziarist si scriitor. Este un om credincios de religie protestanta. Detine o mare parte din cartile rare ale lumii, le-a aratat la o prelegere. Are propriile cercetari multidisciplinare si cu grupuri de alti savanti din lume. Nu spune nimic din imaginatie ci cu citate video din carti, documente, fotografii etc. Sunt multe filme traduse in Ro si iti dai seama ca este unul din oamenii de stiinta importanti din lume daca il urmaresti, umbla in multe locuri in lume cu prelegeri etc. Eu il confrunt si cu alte surse de cca 3 ani si nu-i gasesc cusur. Nu stiu cum de nu l-a " sinucis " cineva pana acum ca se mai intampla. A mai avut niste dificultati cu unele autoritati dar nu au avut ce-i face. Iti trebuie insa timp ca sa il cunosti si trebuie sa-l asculti pe el nu pe mine. Eu nu am nici o religie, nici o biserica, dar nu sunt nici ateu. Eu doar invat de la oameni mai invatati ca mine si am prins abilitatea de a face diferenta intre ei.

| RAY a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ja,ich lese dich mann

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RAY):

Ia vezi tu ...asa din intamplare papii contemporani nu cumva au crucea templierilor pe unele din hainele lor? Da in jos - https://www.google.it/......ps?/search

| RAY a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ja,aber in nexte leben ok, in dieses leben ich habe keine zeit fur dich

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RAY):

Te-a vazut Dzeu ca esti neserios si ti-a impleticit limba ca pedeapsa, esti un mare pezevenchi.

| RAY a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ja,du hast recht

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dar ce reprezinta pentru tine o sursa credibila, cat si o dovada reala? Raspunde-mi pe romaneste te rog, asa, pentru cei fara scoala.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Creearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunostință științifică

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista o sursa credibila, si a te informa din mai multe, si a ajunge la o concluzie provizorie