| ale_6111 a întrebat:

Ce carti pot citii in clasa a VII-a? Vreau titluri. P.S.:Nu imi place ce ne da la scoala. As vrea si un site de unde pot lua un rezumat si o caracterizare a unui personaj. Cel mai bun primeste funda.

3 răspunsuri:
| CartideCitit a răspuns:

Dacă vrei să identifici cărţi bune, citeşte recenziile de aici : http://www.cartidecitit.ro şi alege-ţi cărţile preferate.

Lectură plăcută!

| Euletitia a răspuns:

Buna! Poti citi urmatoarele carti, mie mi-au placut foarte mult si, ca si in cazul tau, lecturile pentru scoala nu sunt tocmai preferatele mele:
"Elevul Dima dintr-a saptea"Mihail Drumes
"Romanul adolescentului miop"-Mircea Eliade
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Panza de painajen"-Cella Serghi
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Ciresarii"-Cpnstantin Chirita
"David Copperfield"-CHarles Dickens
"Batranul si marea"-Ernest Hemingway
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"Lassie se intoarce acasa"-Eric Knight
"Colt- Alb " -Jack London
"Doi ani de vacanta"-Jules Verne
Lectrua placuta orice ai alege!

| minho a răspuns:

Buna! Eu iti recoman urmatoarele si sper sa-ti placa:Singur pe lume(de HECTOR MALOT),PS:TE IUBESC(CECELIA AHERN), Departe de lumea dezlantuita(THOMAS HARDY), La rascruce de vanturi(EMILY BRONTE), Mandrie si prejudecata(JANE AUSTEN), Ema (JANE AUSTEN). Toate aceste carti sunt despre viata si te asigur ca iti vei schimba conceptia de gandire dupa ce le vei citi.te sfatuiesc sa incepi cu PS:TE IUBESC. PUPICI! Sper sa-ti placa.