| mODIN a întrebat:

Ce credeti? Cei ce se dedica 100% unui scop/unei profesii/unui stil de viata trebuie sa se confrunte toata viata cu invidie fata de ceilalti care au cate putin din toate?

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

Dacă sunt invidiosi înseamnă că nu s-au dedicat cu adevarat unui scop. Un om sănătos la minte face alegeri și își asumă alegerile făcute. Dacă te dedici unui lucru, unui drum, unei persoane, etc. înseamnă că asta vrei cu adevarat și punct. Dacă ipoteticul nostru om este invidios ar trebui să-și abandoneze asa zisul scop si sa își reanalizeze decizile si drumul in viata. Nu te opreste nimeni si nimic din a fi fericit.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu vad un defect in cazul celor care se compara mereu cu ceilalti, si se imagineaza in competitie.
Nu pornim toti din acelasi punct, nu avem aceleasi idealuri, nici acelasi suport genetic. Suntem diferiti, iar ideea inteligenta ar fi sa ne completam in orice colectiv, nu sa ne scobim unii pe altii in lipsuri, ca niste botosaneni scapati la piata de munca din zonele dezvoltate.

| Hyperion7 a răspuns:

Doar daca nu sunt mulțumiți de ceea ce fac.
Adică dacă faci o facultate de dragul părinților și tu îți doreai altceva.Vei simți mereu frustrarea că alții au reușit și ai fi putut reuși și tu daca îți ascultai intuiția.
Sau mai sunt cei care au o stima de sine scăzută și simt că se rătăcesc des pe drum.Pana nu se simt împliniți cu ei, orice ar face, niciodată nu ar fi destul.

| Dismally a răspuns:

Nu prea am inteles intrebarea dar ideal ar fi sa fii bun intr-un domeniu, nu mediocru in 10.

| StoicAnalysis a răspuns:

Cei care isi dedica 100% din resurse unui scop, nu au problema asta. Pentru ei nici nu exista conceptul de "ce spune lumea".

| Lupic?27 a răspuns:

Se pune daca eu m-am dedicat bauturii mare parte din viata? nu sunt invidios pe nimeni, chiar ma doare la banana de lume.
Votati cu incredere partidul Sticla de Fier!