| KinderPinguii a întrebat:

Ce culoare amestecata cu rosu iese negru?
Adica : rosu + -------- = negru laughing
Funda:d

14 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Cu verde.

| ßσьσсєℓα a răspuns:

Rosu + Maro + Indigo + Gri + Alte culori inchise laughing poate iti iese laughing.

| ionutz03 a răspuns:

Poti incerca orice combinatie de culori, nicioadata nu o iasa negru sau alb.

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Negrul este o nonculoare. Aceasta nu poate fi obtinuta. Potii amesteca toate culorile, dar nu va iesi culoarea neagra asa cum este intr.un tub de acuarele.

Negrul –este o culoare care sugerează confuzie, nehotărâre, durere, despărţire. Această culoare are o vibraţie negativă. Ea are efecte psihologice de nelinişte, reţinere, depresie, introversie; impresie de adâncime, greutate; are o semnificaţie psihoa-fectiva de tristeţe, sfarşit, singurătate, despărţire, doliu. Poate fi utilizată ca element de delimitare, contrast sau fond pentru celelalte culori.

| doinitsaandronic a răspuns:

Rosu si albastru amestecindule iese negru

| alexandruth a răspuns (pentru doinitsaandronic):

Rosu cu albastru iese mov... rolling on the floor

| alexandruth a răspuns (pentru doinitsaandronic):

Teoretic, rosu+galben+albastru=negru, daca transparenta este 0... daca este maxima, iese alb. Stiu, e complicat... laughing Daca e dupa cum zici tu, rosu+galben+albastru=rosu+verde=negru. Intelegi? laughing

| Seby90 a răspuns (pentru alexandruth):

In printuri se foloseste cmyk nu rgb, rgb e pentru monitoare.

Practic, fara sa folosesti negru nu poti sa scoti negru 100%

| liceu a răspuns:

Pai nu prea poti sa obti negru.dar daca combini multe culori inchise o sa iti iasa o nuanta de "negru". depinde si de cantitati

| coco4000 a răspuns:

Rosu+maro+albastru=negru

| Alecs2014 a răspuns:

Buna! Eu stiam ca rosu+galben+albastru=negru.

| Anyta_Ana_1988 a răspuns:

Rosu+maro+albastru=negru

| LYLvonLOL a răspuns:

Nu se poate, pentru ca acestea sunt non-culori, care nu pot fi obtinute :;.