| Anonim134 a întrebat:

Ce culori pot combina pentru a forma albastru? Funda; x

14 răspunsuri:
| Neimportant a răspuns:

Albastru si verde.

| CiicxuBăă a răspuns:

@Yon3lla, vezi ca verde si galben nu fac albastr u, ci alabstru cu galben f0rmeaza verde!

| Barbiiie95 a răspuns:

Verde si galben. Funda?

| NoNameMe13 a răspuns:

Nicio culoare! Albastru, galben si rosu sunt culori esentiale! Din ele se formeaza alte culori si oricat ai incerca nu ai cum sa le obtiihee hee.

| Amaya a răspuns:

Albastrul este culoare primara, nu se poate obtine din alte culori. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Albastru este o culoare primara. In concluzie el nu se poate obtine din alte culori.
Doar daca folosesti o metoda care se folosea mai demult: pentru a crea acuarele tempera, oamenii de odinioara punea culoare, combinau cu albus de ou, amestecau si iesea acuarela. Pe scurt, poti sa iei niste suc de afine (care bineinteles este albastru) si sa il combini cu albusul batut al unui ou, amesteci si ti-a iesit un nou tip de acuarela. Bineinteles, poti incerca si cu ulei combinat cu suc de afine, dar nu va iesi asa bine.
Pentru cultura ta generala, rosu(R), galben(G) si albastru(A) sunt culori primare. Oranjul(O), verdele(Ve) si violetul(V) (movul, in functie de cat din fiecare culoare pui) sunt culori secundare. Ele se obtin din:
O= G+R
Ve=A+G
V= R+a

Sper ca te-am ajutat. O zi buna!

| deea07 a răspuns:

N-ai cum, albastru e culoare primarabig grin Auzi cica galben si verderolling on the floor Geniallaughing

| NancySweetty99 a răspuns:

Nu exista asa ceva culorile de baza sunt:rosu galben si albastru din albastru amestecat cu alta culoare poti sa obtiialte culori App cati ani ai?big grin

| Ionelaa28 a răspuns:

Galben si verde happy Sper ca te-am ajutat!

| nishyxD a răspuns:

Albastru este culoare primara => nu poate rezulta din combinatia altor culori. Aceeasi poveste cu rosu si galben. Restul culorilor sunt obtinute din amestecul lor cu altele. Albastru + Rosu = Violet; Albastru + Galben = Verde; Galben + Rosu = Oranj. Sper ca te-am ajutat. happy

| Yonutz_Djfiory_1986 a răspuns:

Galben+Magenta=Roşu(R-Red)

Galben+Bleu=Verde(G-Green)

Bleu+Magenta=Albastru(B-Blue)

| Yonutz_Djfiory_1986 a răspuns:

Culori binare CMY

Invers, amestecând culorile primare din setul CMY, obţinem culorile primare din setul RGB, respectiv culorile binare din setul CMY. Amestecând toate cele trei culori din setul CMY, obţinem culoarea negru.

Galben+Magenta=Roşu(R-Red)

Galben+Bleu=Verde(G-Green)

Bleu+Magenta=Albastru(B-Blue)
Setul de culori primare CMY

| danut13 a răspuns:

Nu merge nicio culoare.Albastru este o culoare primara.

| Atat_Cypryan_1986 a răspuns:

Ba nu poti face albastru