| Marian9978 a întrebat:

Ce e de facut cand familia ta este mai pe moda veche,fără prea multa vorba cu prieteni,fără iesit afară pe langa casa mai pe seară, fara vreo vorba cu vreun băiat, mai ales sa stai langa ei ca altfel esti ușoară,fără telefon, altfel ai bărbat si ai luat-o razna, fără machiaj,ca altfel te întâlnești cu cineva necunoscut si nu stiu ce, fără întârzieri că altfel esti cu cineva si te duce de nas si o sa rămâi cu probleme, fără manele ca altfel esti ca alea din club si nu cumva sa dansezi si tu ca ele din fund, sa nu stai si tu mai mult de două ore in pat la tv, ci sa stergi praful, sa-ti găsesti de lucru, daca lasi vreo farfurie murdară câteva minute sau o oră na..esti cea mai puturoasa fata din lume si destrabalata si nu o sa te ia nimeni, sa nu cumva sa iti lasi unghiile sa crească mai mult decat e nevoie ca altfel ai luat-o razna si începe barfa.Sa nu cumva sa ai Facebook ca vorbesti cu bărbați, sa nu cumva sa porti blugi rupti în genunchi ca esti usoară, sa nu ai pantaloni mai sus de genunchi, sa nu-ti lasi părul desprins ca altfel vrei sa te vadă cineva si nu stiu ce.M-am saturat!
Precizez ca toți sunt asa in afară de mama, care e mai deschisă la minte. Vreau sa spun ca e foarte greu sa nu stai la casa ta cu părinții tai, dar ei au divorțat, sa stai cu bunicii ..si sa vină pe săptămână de trei ori încă doua perechi de unchi care sunt aceeasi poama, eu ii iubesc mult si ii consider cei mai buni oameni dar cand aud vreo barfa mi se pune ceva pe inimă si imi piere tot cheful întreaga zi. Uneori mai au putin si se gandesc sa ne dea afara din casa. Sfaturi ceva?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă-o pe maică-ta aliatul tău şi poate împreună îi convingeţi pe ceilalţi

| Marian9978 explică (pentru sierra1):

Mama este aliatul meu, dar...

| sierra1 a răspuns (pentru Marian9978):

împreună îi convingeţi pe ceilalţi!

| Freya1 a răspuns:

La mine nu e chiar asa cu exceptia intalnirilor cu baietii si iesitul afara seara sau pe la prieten.Asta nu suporta nici ai mei si chiar au o fixatie pe tema asta,in rest ma imbrac cum vreau,am telefon,laptop, pc, tv, blugi rupti, ascult ce muzica vreau...
Nu prea ai ce sa faci cu mentalitatea lor invechita pentru ca e tarziu sa le-o schimbi.Acuma depinde si ce varsta ai tu, daca esti majora poti sa faci exact cum vrei iar ce vorbesc ei sa fie un bla bla pe langa.Doar ai grija sa nu sari calul.

| Marian9978 explică (pentru Freya1):

Am 19 ani si fac un curs profesional de make-up,voi lucra, voi munci mult numai sa scap de aici, de ideile astea învechite si inchisoarea asta, ca daca ies si la magazin trebuie sa număr minutele sa nu stau mult ca altfel cine stie ce vorba mai aud, când va fi vremea sa am familia mea voi fi cea mai bună mama si prietenă a copilului meu..si o sa le arat ca exista viața frumoasă si fără "ideile"lor!

| Freya1 a răspuns (pentru Marian9978):

E bine ca vei sti cum sa iti educi copilul.
Si eu am avut recent o discutie aprinsa cu ai mei cand m-au acuzat ca de ce nu le spun anumite chesti si nu le dau raportul pe anumite lucuri si atunci le-am spus.Ca un copil se fereste de parintii lui si ascunde sau minte cand acei parintii (rude) nu sunt capabili sa inteleaga sau sa vorbeasca cu propriul copil.
Daca nu ar avea mentalitatea aia de "asa vreau eu asa faci,sau daca eu zic asa e,sau ai dreptul doar sa taci,sau ori ce faci si ce iti doresti tu nu e bine pentru ca noi stim mai bine" atunci e normal ca si copilul sa vrea sa scape, sa urasca, sa fuga, sa minta, sa ascunda.

| Marian9978 explică (pentru Freya1):

Tu câți ani ai

| Freya1 a răspuns (pentru Marian9978):

| Marian9978 explică (pentru Freya1):

Mulți înainte!

| Lioana a răspuns:

Nu poti sa schimbi felul de a gandi al rudelor tale. Va veni si vremea cand vei pleca de langa ei si vei avea viata ta. Pana atunci fii tu insati in afara casei lor.

| Jannah a răspuns:

Invata sa apreciezi ceea ce ai, altii o duc si mai rau. stii cata fericire ar plati o persoana pentru a avea ceea ce ai tu? gandeste intai.