| товарищ a întrebat:

Ce e mai pur si nobil dupa voi?
a ) Sa mori pentru tara intr-un razboi.
b ) Sa salvezi un copil bolnav de cancer.
c ) Sa donezi bani unui azil e batrani.
d ) Sa lucrezi in serviciul comunitatii.
e ) Sa descoperi leacul pentru nemurire.

15 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

B
Nu cred ca as avea cuvinte sa-l vad mare cu copii lui si sa stiu ca eu am facut minunea.

| morningstar a răspuns:

B ) Sa salvezi un copil bolnav de cancer.
Si celelalte cauze merita efort, dar e cel mai dureros sa vezi un copil suferind.

| Vans a răspuns:

Să cumperi cărţi pentru ţigani.

| AndyLavy a răspuns:

Acum sa fim realisti.De dat viata nu mi-as da-o, bani unui azil..nu cred ca as dona, pentru ca nu as fi 100% sigura ca batranii vor beneficia de acei bani, sau de pe urma lor, ca la cati hoti sunt in Romania...Deci ramane B, chiar as salva un copil bolnav de cancer.Este pur, pentru ca orice copil are aceasta calitate, si toti meritam sansa de a ne trai viata, si nobil, cu siguranta.

| товарищ explică (pentru AndyLavy):

Este foarte nobil sa salvezi un copil bolnav de cancei, fiecare cu parerea lui, eu as alege A pentru ca-mi iubesc foarte mult patria, exista foarte multi copii bolnavi, daca ai alege E, i l-ai putea da pentru a nu mai muri. thinking Ce parere ai despre ideea mea?

| AndyLavy a răspuns (pentru товарищ):

Da. AM inceput prin a spune sa fim realisti tongue. dar da, daca s-ar putea punctul E atunci copiii nu ar mai fi bolnavi, nici batranii, nu am mai muri in razboaie si asa mai departe, ar fi totul perfect, insa nu se poate, cel putin deocamdata.
Eu nu sunt atat de patrioata, deci asta este motivul pentru care am ales a salva un copil.

| товарищ explică (pentru AndyLavy):

Copii sunt,, regele'' ( viitorul nostru ), fara copii, rasa umana nu ar mai exista... In Europa, natalitatea ( studiul care arata copiii nou-nascuti ) este mai scazuta decat in Africa. ( logic ) De aceea trebuie sa salvam copiii, cred.

| AndyLavy a răspuns (pentru товарищ):

Da, stiu. Indiferent ce s-ar intampla, copiii vor fii intotdeauna viitorul, insa la ce copii avem noi in Romania, ne mai miram de ce se duce tara asta de rapa ( majoritatea, sa nu generalizam). si in plus, orice persoana merita sa isi traiasca viata, macar 50 de azi, zic eu.De asta intotdeauna voi pune copiii inainte adultilor si ai batranilor.

| AndyLavy a răspuns (pentru AndyLavy):

Si a batranilor*. sry

| BrokenArrow a răspuns (pentru товарищ):

Asadar, vorbele lui Asuma au ajuns si la tine. thinking
Good.

| товарищ explică (pentru BrokenArrow):

Chiar o vorba inteleapta. Trebuie sa invatam lumea lucruri marinte, dar utile.

| Gogu06 a răspuns:

Nu mi se pare nimic pur si nobil. Daca poti sa ajuti ajuti. Nu trebuie sa facem comparatie daca o fapta e mai buna ca alta. Fiecare trebuie sa ii ajutam pe cei de langa noi dupa posibilitati. As muri pentru tara daca ar fi un razboi al meu si nu al altora, as ajuta un copil sa scape de cancer daca as avea posibilitatea asta, as dona bani unui azil, centru de plasament etc..., nu as lucra in serviciul comunitatii, decat daca as simti ca am vreo datorie fata de comunitate, daca as descoperi leacul pentru nemurire l-as tine pentru mine si atat. Ar fi atat un dar cat si un blestem.

| HellGirl666 a răspuns:

Aleg E, să descopăr leacul pentru nemurire, deoarece așa nu voi muri într-un război pentru țară, și voi salva și un copil de la cancer.☺

| PisicaFIFI a răspuns:

Dupa parerea mea, "D", sau sa faci ceva folositor pentru tara si pentru oameni in general.

Celelalte raspunsuri:
a) Nu sunt de acord din principiu cu razboiul, mor oameni, se distrug orase, vieti, destine, si PENTRU CE?
b) Cum il salvezi pe copil de cancer? Donand bani? Sunt foarte circumspect, deoarece am vazut destule cazuri cu colecte frauduloase iar banii erau folositi in cu totul alte scopuri. Probabil ca lucrurile ar sta mult mai bine daca sistemul de sanatate ar functiona asa cum trebuie, si daca preturile medicamentelor si al operatiilor specifice ar fi la niste niveluri rezonabile. Poate explica cineva de ce o operatie de transplant de maduva osoasa costa zeci de mii de euro sau chiar mai mult?
c) La azilul de batrani se poate face si munca in folosul comunitatii + donare de obiecte care chiar sunt necesare, in locul sumelor de bani care pot capata o alta destinatie...
e) Asta cu leacul pentru nemurire este cam importiva firii. Dar sa presupunem ca ar fi adevarat, ce vom face in situatia respectiva daca nu mai murim? Nu peste mult timp vom fi zeci, sute de miliarde pe planeta asta care abia ne mai suporta pe cati suntem acum. Nu ne vom plictisi 'de moarte'? Vom trai vesnic dar vom fi batrani? Sau ramanem tineri? Este utopic.