| kiss1 a întrebat:

Ce este acela un status? Nu ma intelegeti gresit, eu stiu ce-i ala, insa am nevoie de o definitie mai concreta, ma cocheta, mai cool, ceva de genul asta.
Mersiiy anticipat. Sper sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Georgiiiii a răspuns:

Status inseamna sa iti exprimi ceea ce simti in acel moment (tristete, bucurie) doar ca o faci in scris. acolo poti scrie orice ai pe suflet, oriunde esti, sa iti exprimi punctul de vedere, sa le spui unor persoane daca nu doresti sa vorbesti cu ele etc
in lumea virtuala poti sa spui si sa zici orice.winking
statusul e ceva doar de suprafata, acolo poti sa scrii de ex 'nu's' dar tu sa fii si sa iti pui acel status doar ca sa fi lasat in pace.
la status poti sa scrii orice simti nimeni nu te va controla daca esti sau nu la magazin sau daca mananci etc. acolo iti exprimi lumeahappy
daca vrei sa scrii versurile unei melodii acolo o faci pentru ca asa iti zice sufletul nu petru altceva
in concluzie:statusul este un mic 'jurnal' virtualwinking
sper ca te-am ajutathappy

4 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Status vine din limba latină, înseamnă stare, poziţie, purtare, atitudine.Prin status-ul afişat pe mess le arăţi celorlalţi cum te simţi, ce crezi despre un anumit lucru, faci o declaraţie, urmăreşti să atragi atenţia asupra ta, e un barometru al stării tale psihice, te reprezintă. Aşa că până la urmă status-ul e un fel de autoportret alcătuit din cuvinte.

| oana_8373 a răspuns:

Are dreptate geo(el tia explict bine)dar tot status mai inseamna:definitia statusului, se refera pur si simplu la pozitia cuiva în societate. Statusul are de asemenea un înteles mai tehnic si legal, si anume, determinarea drepturilor si obligatiilor ce deriva dintr-o anumita pozitie în societate. Conceptul de status a fost folosit mai mult în sociologie, fiind un motiv de controverse între diferiti sociologi de renume. În opinia celor mai multi psihologi sociali si sociologi, statusul desemneaza pozitia individului în societate, facând legatura între social si individual. Statusurile, din punctul de vedere al sociologiei apartin structurii sociale, dar indivizii adera la ele, însusindu-si-le mai mult sau mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un status este ceva care iti poti poune la messenger.De exemplu: cand joci un joc si nu vrei sa te intrerupa nimeni, cand pleci cateva minute, cand mergi sa mananci etc.Cam asta e un status

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un status este ceva care iti poti poune la messenger.De exemplu: cand joci un joc si nu vrei sa te intrerupa nimeni,cand pleci cateva minute,cand mergi sa mananci etc.Cam asta e un status