| DenisaNicoletaG a întrebat:

Ce faceti? wave
Va plac tatuajele? :-v
Aveti tatuaje? Daca da, cate aveti?batting eyelashes

34 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Unele imi plac, altele nu.

Am unul micut la ceafa.

| LoveSleep a răspuns:

Ce nume convingător ți-ai ales.

| DenisaNicoletaG explică (pentru Zorok):

Interesant happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are dreptul să facă ce vrea cu trupul lui, desfigurându-l după bunul plac al fiecăruia. Dar oare aceasta este ceva potrivit? Este îngăduit pentru un creștin să-și străpungă trupul, pentru a-l colora cu tatuajele?
tatuajul e amprenta păgânismului, demonismului, închinării la Baal, șamanismului, misticismului, păgânismului, canibalismului și orcărui alt cult.
Nașterea tatuajului a rodit întotdeauna fructele religiilor păgâne și misticiste. Fără excepție, cercetare după cercetare, studiu după studiu, carte după carte, nu au reușit să descopere rădăcinile tatuajului.
Omul a fost creat de Dumnezeu "dupa chipul Sau" (Facere 1, 27), adica bine intocmit, acestuia nelipsindu-i nimic din cele de trebuinta spre o sanatoasa si odihnitoare vietuire.
Simbolurile pagane, care sunt folosite des drept model pentru tatuaje, au o functie in invocarea duhurilor necurate. Aceste simboluri nu pot fi golite de sens, indiferent de ce cred cei care le pun pe trupurile lor. Drept urmare, tatuarea trupului este o adevarata profanare a acestuia.