NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce frumos a nins! Şi parcă deja miroase a iarnă, a copilărie, a brad, a portocale, a haine ude, a bucurie, a poveşti în faţa focului...
A nins şi la voi? Vouă a ce miroase prima zăpadă?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Si totusi, dupa ce momentul euforic trece, realizezi ca ninge de peste 35 de ore viscolit, dai la lopata sa eliberezi drumul, nu ti se deschide poarta, s-au intepenit nu stiu ce balamale, ai oameni inzapeziti in vama la Nadlac si-acus li se ispraveste combustibilul, ramai fara tigari si magazinul de langa tine nu-i deschis fix azi! trebuie sa-ti duci plodul la meditatii la mate fix in coltul celalalt al unui oras paralizat, nu-ti mai miroase nici a copilarie, nici a portocale, nici a 2012, nici a Europa, te trezesti aruncat in timp si ti se spune:"Descurca-te sau mori!"

192 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Bucuresti nu a nins, mai exact in zona sectorului 5.Totusi astept cu mare nerabdare prima ninsoare si inceputul frumoaselor sarbatori de iarna

| gsjsjjs a răspuns:

La Constanta nu a nins. din pacate happy

| Wolfyye a răspuns:

La Iasi a nins Joi tongue

| Louuder98 a răspuns:

La mine nu a nins inca, dar defiecare data, la prima ninsoare simt sentimenul de parca m-am intors in timp si sunt iar mica, si ma dau cu sania pe partie.
Mirosul de ciocolata calda si portocale a craciunului, si de revelion sampania care pocneste (si nu mai gasesti capacul laughing ).
Inca tin minte bataile cu zapada si mozoalele din copilarie puppy dog eyes laughing

| Lorelei2121 a răspuns:

Nu, nu in Bucuresti. Pai probabil miroase a cadouri si atmosfera placuta din preajma bradului si a vacanta chiar

| 1Qitu a răspuns:

La mine intr-adevar a nins si miroase prin zapada numai a pipi de caine. Nu sunt sigur ca asta e mirosul copilăriei, a bradului, a portocalelor, a hainelor ude

| Dumnezău a răspuns:

Cliseic.Eu dintotdeauna mi-am dorit ploi acide,sa vad cam care ar fi reactiile oamenilor de genul cand vad ca picaturile de ploaie nu-s chiar asa de opace pe cat ar trebui si ii cam descarneaza desi ei asteapta cu mare infrigurare sarbatoarea pagana si e iarna, iar ei se delecteaza cu un vin fiert cu atat de multa scortisoara, de zici ca scortisoara insasi ar fi fost impachetata de un copil al unei familii de transexuali, din den Haag, Olanda.

| Gyganzie a răspuns:

Nici La Baia Mare (Maramures) nu a NINS.

| Niiiicu a răspuns:

La mine nige intruna de azi dimineata stau in MH, si imi miroase a brad si portocalehappy

| dianadiana14 a răspuns:

Hmmm,la Iasi a nins in noaptea de Mos Nicolae. Mirosul mandarinelor e specific iernii, nimic nu e mai placut decat sa mananci baxuri de mandarine, sa stai langa calorifer si sa te uiti pe geam la fulgii de nea

| CristinaTaranu a răspuns:

Nu a nins, dar atunci cand a nins acum cateva zile am simtit mirosul de brad, desi era plina strada.Imi aduc aminte de rugile fierbinti aduse lui Dumnezeu de a ninge si satisfactia de a vedea ca asta chiar se intampla.
De asemenea nu as putea uita niciodata, acele zile care veneau insotite cu zapade, de mersul cu colindul in casele oamenilor, mai mult de distractie si din dorinta de a fi cu prietenii inainte de a primi cadourile.
De asta imi aminteste zapada, dar mirosul care m-a izbit a fost cel al bradului.Si ce-am facut? ..am venit acasa si mi-am pus la fiert vin ...si astfel am simtit miros de vin fiert cu scortisoara ...si asa am intrat in "magia" sarbatorilor de iarna.

| happyeveryday a răspuns (pentru Gyganzie):

Va ninge asta seara si maine toata ziua!laughing

| MrSoapte a răspuns:

Bucurestean fiind, va spun acum a ce miroase prima zapada! Miroase a masina imposibil de scos din parcare, bara fata sparta (ca in fiecare iarna din cauza ca e prea joasa), aglomeratie in trafic, aglomeratie in marketuri, drumuri intepenite...si uneori, a vin fiert! laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti norocos/norocoasa ca te bucuri de prima zapada, la mine inca se lasa asteptata straight face (frig e destul) doar 2, 3 fulgi acum cateva zile (un nimic)...
astept o iarna ca in povesti...(cat mai repede)

| MEandTHEWORLD a răspuns:

Dar poate ea nu e de unde esti uh

| Answer17 a răspuns:

La mine ninge de "rupe" laughing deja are cam 5 cm big grin este super, am auzit la tv ca este cod galben de ninsori big grin

| ILoveTacos a răspuns:

A nins aici, la Iasi, si mirosul de zapada imi aduce aminte de obrajii rosii ai copiilor care alearga in gradina jucandu-se cu cainele ud, de cadourile despachetate si ambalajele imprastiate sub brad si de sticla acoperita cu gheata pe care o vad cand ne asezam toti la masa in serile de iarna si povestim ce am mai facut...

O seara de iarna minunata!

| pisi16 a răspuns:

Eu stau in slatina si la mine a nins doar o zi si atat dupa sa topit zapada din pacate si eu credeam ca insfarsit pot sa ma bulgaresc si sa fac frecus la prietenii mei

| dragos9234 a răspuns:

In Buzau nu am vazut zapada pana acum.

| Justrollin a răspuns:

Nu mancati zapada galbina!

| georgicka a răspuns:

Prima zapada miroase a proaspat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi a nins... si simt in suflet si acum bucuria pe care o aveam si atunci cand eram micuta.
Ma bucuram mult de tot de cadourile pe care mi le aducea Mosul, dar singura dezamagire a mea era ca nu il vedeam si eu niciodata.
Copiii ies pe afara sa se joace cu zapada si, impreuna cu ei imi aduc aminte de Craciunurile copilariei mele.
Sarbatori fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

rolling on the floor))))

| Louuder98 a răspuns:

Cu cine te certi ma?laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Louuder98 a răspuns (pentru dianadiana14):

Da,dar aia nu prea a fost ninsoare, mai ales ca pe seara s-a topit aproape de tot...

| dragos9234 a răspuns (pentru Dumnezău):

laughing)

| papusica987 a răspuns:

Buna.
a nins si la mine dar e a 2love struck
prima zapada imi aduce aminte de copilarie cand ma rugam de bunicul sa-mi faca si mie o sanie mai micuta.
imi aminteste de zilele friguroase cand mergeam la colindat, de bataile zdravene pe care le luam cu zapada de tot ce e frumos.love strucklove struck iubesc iarna

| Louuder98 a răspuns (pentru Andrei2000454):

Zicea la meteo, dar in Iasi nu o nins, decat o fulguit putin in noaptea de Mos Nicolae...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Imi miroase a idioti pe care ii vezi la stiri zicand:Ce tare ii.Si dupa se bat in zapada...
In plus, mai misto e ploaia.