| MazareanuSephora a întrebat:

Ce inseamna reglare de conturi la clanuri? Și șefii clanului interlopii aia mari tot întra în pușcărie pentru asta? Sau se bat și ei?

7 răspunsuri:
| Emilian86 a răspuns:

Daca ai timp iti recomand sa urmaresti The Godfather si vei intelege mult mai bine

| aXy99 a răspuns (pentru Emilian86):

Nu compara mafia italiana cu gunoaiele astea din Romania. La noi NU exista mafie.

| Emilian86 a răspuns (pentru aXy99):

MÁFIE s. f. Asociație teroristă secretă care practică șantajul și asasinatul. ♦ Grup de indivizi cu îndeletniciri suspecte. ♦ Grup de persoane legate între ele prin preocupări comune și care își apără reciproc interesele (meschine). [Acc. și: mafíe] – Din it. mafia.

Este a treia definitie din dex. De ce ar trebuie neaparat comparate si mai ales de ce se poate numi asa in alte tari, nu si la noi?

| aXy99 a răspuns (pentru Emilian86):

Este o definitie proasta, eroanta inca de la al 2-lea cuvant. Mafia NU este o organizatie terorista, ea urmareste imbogatirea rapida, nu sa inspire teama. In Romania exista crima organizata, dar nu mafie.

| Emilian86 a răspuns (pentru aXy99):

Si cand apar conflicte intre ei cum le rezolva? Joaca ruleta urseasca?

| aXy99 a răspuns (pentru Emilian86):

Si asta iti inspira tie teama? Ca se omoara intre ei? laughing
Terorismul este diferit fata de crima organizata, in primul rand datorita scopului. Cand se detoneaza teroristul crezi ca are in vedere beneficii materiale? Nu. O face sa inspire teama, frica, sa schimbe regimuri etc. Mafiotii vor sa fie bogati, sa aiba putere, influenta, nu vor sa fie cunoscuti, asta i-ar deconspira.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Gandeste-te ca cu totii sunt o mare familie si ca uneori in familie se mai lasa cu scandal si bataie asa si cu clanuriile.