| anda1313 a întrebat:

Ce intelegeti prin " a simti muzica" sau "rock-ul inca il au in inima"?
Cum va influenteaza viata muzica pe care o ascultati?
Credeti ca ne influenteaza personalitatea?
O persoana care asculta rock e diferita in gandire de cineva care asculta muzica simfonica, hip hop, rap sau altele (se exclud din discutie manelele)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara indoiala ca muzica raspunde nevoii de frumos a sufletului nostru asa cum fiecare arta o face potrivit mijloacelor sale.Muzica are aceasta superba calitate de a folosi un limbaj universal si fiecare fiinta omeneasca, din toate timpurile si spatiile, a ascultat sau a facut muzica. Ea desfata sufletul nostru si, as indrazni sa spun, fiecare dintre noi este acordat pe lungimea de unda a anumitor tipuri de melodie si totdeauna am spus ca nimeni nu trebuie condamnat pentru muzica pe care o asculta.Fiecare om este o personalitate unica, fiecaruia ii vorbeste un anume acord muzical nu tine neaparat de cultura cat de mediul in care personalitatea respectiva s-a format.Se spune ca muzica imblanzeste fiinta omeneasca, insa e binecunoscut cazul rafinatilor ofiteri SS ascultatori de Beethoven sau Mozart, care isi indeplineau cu abinegatie cele mai nefaste indatoriri.Asadar,desigur ca muzica este o arta fara de care viata nostra ar fi saraca, insa ea nu creeaza un nou tip de personalitate ci doar desfata pe cel existent deja. Daca rockerii au sfarsit adesea tragic, asta nu e din cauza ca muzica le-a creat o anume predispozitie ci exact invers:tipul lor de personalitate a creat acea muzuca.Asa cum se intampla, mai recent cu miscarea emo, creatoare a unui tip de muzica care-si are originea in trairile pline de frustrari si deprimante ale unei generatii sceptice si triste.

2 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Da, se prea poate. Aici nu depinde deloc de gusturi, dar s-ar putea să fie şi invers: Modul în care gândim să ne influenţeze de fapt genul de muzică pe care îl ascultăm...nu este nicio mirare când vedem diferenţele de gândire între ascultătorii de manele sau cei de hip-hop şi rock, nu?

| Nita a răspuns:

Schimba modul de a gandii, de a face, prietenii. Din cate am vazut da, dar se poate schimba. Aparentele insealawinking