| elena a întrebat:

Ce intelegeti prin expresia "pana-n panzele albe"?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

De fapt cred ca expresia isi are originea in mitologia greca. Daca nu ma insel, cand a plecat in cautarea Lanii de Aur, Iason, fiul regelui Aegeus, i-a promis tatalui sau ca la intoarcere, daca va veni triumfator, va inlocui panzele negre ale corabiei cu unele albe.In bucuria izbanzii a uitat si batranul rege, vazand in zare corabia Argos cu panze negre, a murit de suparare.Panzele albe sunt asociate de atunci cu un final.

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Until the end of time;))
http://www.youtube.com/watch?v=0D_H8CNmavA

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pana dincolo de nori.

| costymaximus a răspuns:

Pina la capat.

| robyroby a răspuns:

A merge pana in panzele albe = A face tot posibilul sa castigi ceea ce iti doresti.

| tiberiur a răspuns:

Faci absolut tot ce poti!

| spirydushu a răspuns:

A face tot ce iti sta in putinta pentru a realiza un lucru pe care il doresti din toata inima chiar daca vei gasi cele mai mari obstacole din lume.