| CinevaAnonimă a întrebat:

Ce intelegeti prin termenul de,, personalitate dubla"?

12 răspunsuri:
| Teresa a răspuns:

Cred ca termenul e de personalitate multipla, 'personalitatea dubla' fiind o particularitate a acestei 'afectiuni'. Poti cauta mai multe informatii folosind termenii: tulburarea identităţii disociative sau tulburarea personalităţii multiple.
Iti las 2 articole pe care le-am gasit interesante:
https://www.damaideparte.ro/......onalitati/
https://psihoconsultanta.wordpress.com/about/personalitatea-multipla/

| CinevaAnonimă explică (pentru Teresa):

Si cum se explica acest locru? E complet ilogic! De unde celelalte persoane? Adica ar putea un singur trup sa aiba mai multe suflete, sau cum?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Apropo buna intrebare, felicitari

| CinevaAnonimă explică (pentru RAY):

De ce spui ca e buna?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ca poate isi dai seama cat de irationala e credinta ta sau ma insel sunt zero sanse a

| RAY a răspuns:

Exista oamenii cu mai multe personalitati, fiecare personalitate percepe lumea diferit si e diferita de alta, acum cu judecata de apoi dumnezeu va trebui sa judece fiecare personalitate in parte ca personalitatea princpipala e inconstienta cand o personalitate secundara e constienta
https://www.youtube.com/watch?v=cjemK803l2M
https://www.youtube.com/watch?v=UWhICGCXnUE
http://www.psychologies.ro/cunoaste-te/ce-este-dubla-personalitate-2154769

| Drimmero a răspuns:

Adica joci la mai multe capete, esti o persoana ipocrita/falsa

| gemeni6226 a răspuns:

Prin personalitate dubla inteleg gemeniihappy. Adica pe cei din zodia gemeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacientii cu dubla personalitate sau cu personalitate multipla, dezvolta halucinatii, stari de panica inexplicabila, schimbari subite de comportament si de atitudine fata de cei apropiati, intoarceri in trecut, in care dezgroapa doar amintiri negative, lipsa afectiunii, delir de grandoare sau de persecutie, ura nejustificata fata de familie si de toti cei apropiati, imaginatia unor situatii inexistente, delir de urmarire, etc.
Ei dau impresia unor fiinte "posedate", actionand independent de vointa lor, afisand un comportament aberant si socant, complet opus caracterului lor de baza. Uneori isi schimba timbrul vocii, involuntar si neasteptat, ca si cand s-ar transforma subit in cu totul alt personaj, necunoscut, de cele mai multe ori, "malefic".

Răspuns utilizator avertizat
| Olympeea a răspuns:

Bună.
Diagnosticul de personalitate dublă se dă foarte greu unei persoane, aceasta trebuie să prezinte stări relevante precum dezvoltarea unei alte identităţi (subiectul crede cu tărie că este o nouă -altă- persoană.
Îţi recomand un film, ca să înţelegi mai bine termenul de personalitate dublă sau multiplă, "Split", este relativ nou, l-am văzut recent la cinema, e reuşit.
Baftă şi vizionare plăcută!

| Gabriel_Alex_2000 a răspuns:

Un de om cu 2 fete