| Cynthia20 a întrebat:

Ce parere ati avea daca de luna viitoare s-ar introduce venitul de baza universal?
Fiecare cetatean de pe glob primeste lunar de la stat o suma de bani, fara a fi nevoit sa faca nimic in schimb. Ar trebui sa asigure existenta tuturor oamenilor.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai nu, venitu ala sa fie asigurat doar daca nu gaseste de munca si sa aduca dovezi ca nu gaseste asa cum e la nemti, iti dai ajutor social si la infinit daca la infinit nu gasesti de munca.

Nu sa-ti dea daca poti sa ai de munca.

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

La cat au scumpit facturile si cati bani din salariul tau se duc la ei ar cam fi drept ca pentru o perioada sa mai fie si lupul mancat de oaie, fireste ca asa ceva nu se va intampla, dar daca se va intampla asta, vor face unii si cate 15 copii sa saraceasca statul de tot ))).

| Mosotti a răspuns:

Pai e normal sa se introduca venitul universal daca oamenii aia nu au unde munci, doar in cazul asta, le dai daca nu pot sa-si gaseasca de munca.
Ca la robotizarea de azi, e si normal ca lumea va fi somera in nr mare, dat fiind ca populatia nu a scazut.

Si e normal ca daca nu le dai de munca, sa-i tii, asta e.
Ori au de munca si nu le dai, ori nu au si le dai.
Una din doua. Ca altfel ajunge sa-ti dea in cap ca nu are ce manca, si iar nu-ti convine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O stupizenie cretină.

| Cynthia20 explică (pentru anonim_4396):

E o intrebare din filosofie, exista pe internet. Daca voi nu ati reusit sa dezvoltati si alte raspunsuri, nu mai e vina mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cynthia20):

O întrebare atât de stupidă nu merită alte răspunsuri.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce stupizenie? Daca omu ala nu gaseste de munca, nu e normal sa aiba din ce trai? Ca populatia nu a scazut, dar robotizarea masiva a luat multe locuri de munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

"Daca omu ala nu gaseste de munca, nu e normal sa aiba din ce trai?"
Întrebarea e despre altceva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca ar fi sa-ti dea si daca nu vrei sa muncesti, o sa muncesti daca e sa fie, ca venitul la de baza nu va fi deloc imbucurator, tu ce parere ai? Nu prea te va motiva sa nu faci nimic.
Dar ar fi culmea sa-ti dea aiurea si daca ai putea si avea unde munci, nu vad de ce s-ar da?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Declin major al economiei.
Nimeni nu mai munceste.
Societatea stagneaza.

| IubescRomânia a răspuns:

Dacă s-ar face asta, câți oameni crezi că ar mai munci? Practic, tu vrei să plătim oameni pentru stat pe canapea și mâncat pizza, chiar dacă ei nu fac nimic constructiv societății?

| Mosotti a răspuns (pentru IubescRomânia):

Pai nu, venitu ala sa fie asigurat doar daca nu gaseste de munca si sa aduca dovezi ca nu gaseste asa cum e la nemti, iti dai ajutor social si la infinit daca la infinit nu gasesti de munca.

Nu sa-ti dea daca poti sa ai de munca.