| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de acei oameni care reușesc să-și mențină calmul în situații stresante și se enervează greu?
Acei oameni care au o tărie interioară extraordinară deși sunt tăcuți și introvrtiți, despre ei vorbesc.

Răspuns Câştigător
| Dariaa90 a răspuns:

Depinde de capacitatea fiecăruia de adaptare la stres. Cu timpul te înveți ca consumul unor neuroni când nu merita, este egala cu zero. In rest, cu toți avem momente ușoare de decompensare, care ne afectează într-adevăr, procesam, digeram informația/situația și mergem mai departe.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fricosi sau trec usor peste greutati

| AnemonaP a răspuns:

Îi admir. Îi văd puternici

| RAY a răspuns:

Eu lucrez în reparați de calculatoare, iți dai seama ca nu arunc cu ele pe geam sau dacă am probleme cu partea de software sau hardware,fac haz de necaz, îmi vin ideile pe moment, sunt pregătit dar sunt și creativ, mereu ma documentez, cum vad o întrebare cum ma documentez, pe mine ma poate enerva doar o fata cu ochii căprui

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am o parere buna despre mine.

| Mosotti a răspuns:

Unii se prefac ca-s calmi, altii chiar au un psihism de fier si nu se enerveaza in mod natural.

Depinde ce se intampla cu chimia din creierul lor la stres, deci depinde de genetica in mare parte.

| Emma30555 a răspuns:

Nu au de ales, trebuie sa fie puternici, eu asa cred. Când mulți depind de tine, ești lider, ești cap de familie ai deja niște calități, ai deja o putere interioara. Nu e vorba ca și păstrează calmul, e vorba ca nu întra în panica și își păstrează luciditatea. Sunt oameni mai puternici, nu e neapărat o explicație. Cat despre cei tăcuți introvertiti, eu nu vad neapărat o legătură între ei și calm, decât dacă sunt ei mai liniștiți pur și simplu și nu se manifesta.

| Cheo0S a răspuns:

Ca sunt nepasatori.
Cand pui la suflet te Mai si enervezi. Oricat de calm ai fi.

| Larianiel a răspuns:

Din propria experiență, consider că oricine se enervează, dar asta depinde și de gravitatea situației. Eu, de exemplu, îmi păstrez calmul pe moment, dar la un moment dat nu mă mai pot abține și răbufnesc, dar încă o dată, depinde de cât de gravă este situația. În general, oamenii normali caută rezolvări. Oamenii imaturi și ignoranți își descarcă nervii pe alții, de multe ori oameni nevinovați care apar la momentul nepotrivit, nepăsându-le că ar fi putut rezolva cu calm situația. Pot spune că despre aceștia am o părere. Da, o părere proastă și dacă se poate să nu intru în contact cu ei sunt cea mai fericită.
Îmi place să fiu înconjurată de oameni cu toate mințile în cap, care gândesc înainte să acționeze sau chiar să vorbească. Oamenii calmi despre care vorbești sunt destul de rari, așa că ar trebui apreciați mai mult.