| anixxzyc a întrebat:

Ce parere aveti de barbatii care au impresia ca fetele sunt obiecte?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Unde am spus eu ca gasesc comportamente in familia mea?
Stai calm, patriotule, ca sunt deja constient ca Romanica-i mai calduta decat altele, n-ai nevoie sa dramatizezi cu cuvinte... inutil de josnice; dat fiindca tu, probabil, habar n-ai cum ar gandi „curv@ proasta si docila" intr-atat incat sa compari, chipurile, mentalitati (Si ce mai mentalitati!) singul mod prin care ai sti cum gandeste una ar fi... sa fii chiar tu una, dar ma abtin sa continui, ca n-are rost.
Mno, poate este vina mea ca detest astfel de comportamente, insa n-ai cum evita opiniile. Nu-i ca si cum n-ar fi la ordinul zilei problema semi-sclaviei domestice.
Bineinteles, este cazul si altor tari, n-am ce nega, dar, cum am trait o viata in Romanica si tot aici cred ca voi muri, presupun ca este cazul sa-mi exprim opinia exclusiv pentru Romanica, si nu doar opinia mea sau a altora ci pura observatie relativ obiectiva, ca-i „de prost gust sa judeci".
Nu stiu sigur de statistici, dar tin minte ca un profesor de istorie mi-a spus, printre altele, ca, in Romanica, 8 din 10 barbati ajung sa considere macar o data femeia drept obiect, fie „ajutor deghizat", fie „sclava propriu-zisa", in societatea rurala, cel putin, asa a spus el, s-a infiripat obiectualizarea femeii si nu-i de mirare ca va fi mostenita odata cu generatiile.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Neutra - au interese si pretentii sa faca de toate pe cand ei sa stea fara sa faca nimic

| Ofiintă a răspuns:

Asta este și motivul pentru care, consider că unii trebuie ignorați.
Aici mă refer la persoanele de rea credință.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Incerc sa ma abtin.
Este o problema atunci cand fata vede asta si nu face nimic...

| Mosotti a răspuns:

Parere proasta am!

| Catrice a răspuns:

Jeguri.

| LPCTSTR a răspuns:

Vina e a ambelor parti: masculului ca-i lipseste etica si femelei ca-i docila intr-atat incat sa accepte.
Oricum ai da-o, numai "la prosti" gasesti asta, unde gandirea de primata inca exista... ceva tipic 80%, daca nu, chiar mai mult, pentru romanii nostri.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Doar fiindca regasesti acest comportament in familia ta sau in cercul tau de prieteni nu inseamna ca "numa la romani e asa". Putem sa nu mai fim niste curv€ cu sindromul urei de sine?

In familia mea si in cercul meu de prieteni nu gasesc niciun "barbat" de genul, dar statistic vorbind ar trebui sa gasesc daca ce ai zis tu ar fi adevarat. Dar nu este. Deci mai usor cu mentalitatea de curv@ proasta si docila care are iluzia ca locul in care traieste e cel mai rau de pe pamant.

| LPCTSTR a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Unde am spus eu ca gasesc comportamente in familia mea?
Stai calm, patriotule, ca sunt deja constient ca Romanica-i mai calduta decat altele, n-ai nevoie sa dramatizezi cu cuvinte... inutil de josnice; dat fiindca tu, probabil, habar n-ai cum ar gandi „curv@ proasta si docila" intr-atat incat sa compari, chipurile, mentalitati (Si ce mai mentalitati!) singul mod prin care ai sti cum gandeste una ar fi... sa fii chiar tu una, dar ma abtin sa continui, ca n-are rost.
Mno, poate este vina mea ca detest astfel de comportamente, insa n-ai cum evita opiniile. Nu-i ca si cum n-ar fi la ordinul zilei problema semi-sclaviei domestice.
Bineinteles, este cazul si altor tari, n-am ce nega, dar, cum am trait o viata in Romanica si tot aici cred ca voi muri, presupun ca este cazul sa-mi exprim opinia exclusiv pentru Romanica, si nu doar opinia mea sau a altora ci pura observatie relativ obiectiva, ca-i „de prost gust sa judeci".
Nu stiu sigur de statistici, dar tin minte ca un profesor de istorie mi-a spus, printre altele, ca, in Romanica, 8 din 10 barbati ajung sa considere macar o data femeia drept obiect, fie „ajutor deghizat", fie „sclava propriu-zisa", in societatea rurala, cel putin, asa a spus el, s-a infiripat obiectualizarea femeii si nu-i de mirare ca va fi mostenita odata cu generatiile.

| CostinAlamariu a răspuns:

"Barbatii"

| Nirvanaaa a răspuns:

Misogini lipsiți de educație.