| Dyingfetus a întrebat:

Ce parere aveti de fetele care asculta "rock"? Si sunt genul acesta "rocker"?
happy

Răspuns Câştigător
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Sunt nişte drăguţe, dragele de ele laughing
Acuma serios.@alecor tocmai te'ai contrazis tu pe tine.nu discuţi preferinţele oamenilor şi totuşi nu prea suporţi rockerii.modul în care ne îmbrăcăm.suntem nişte ciudate pentru că purtăm un tricou cu o formaţie şi nu un tricou cu decolteu prin care să ni se vadă ţâ**le, suntem nişte ciudate că nu purtăm paiete şi chesti sclipicioase să orbească lumea de la noi(şi cică tot noi încercăm să ieşim în evidenţă), sunt o ciudată că am un păr natural şi foarte lung şi nu mi-am pus extensii cum e la modă şi pentru că port blugi şi nu ceva fustă prin care să'mi poata admira ceilalţi chiloţeii mei cu danteluţă şi mai ales sunt o ciudată pentru că prefer bocancii sau bascheţi în loc de sandale cu tocuri. Da oameni buni suntem nişte ciudaţi, dar unii dintre voi nu vă ştiţi uita în oglindă...toţi suntem ciudaţi. tu pentru mine eşti o ciudată, eu pentru tine o ciudată. Pasionaţi de ce ascultă? Păi tu înseamnă că n'ai cunoscut pe cineva care ascultă rock.Pentru noi muzica înseamnă tot.
Nu avem părul încâlcit, am auzit şi noi de piaptăn.Crezi că noi suntem ceva specimene primitive? Suntem oameni şi crede'mă că şi noi ne aranjăm. Mi'ar plăcea sa stau odată de vorbă cu tine faţă în faţă să văd dacă mai ai după aia aceeaşi părere.Lumea consideră rockerii nişte oameni care nu învaţă şi nişte nespălaţi.Sunteţi pe departe rău.Cu @Lola dacă ai sta 10 minute ţi'ar crăpa stomacul de la atâta râs,@stillhartu ar putea să'ţi vorbească o zi întreagă despre o furculiţă şi ar putea să te convingă să nu mai arunci în viaţa ta o hârtie pe jos(mare susţinătoare a mediului) iar eu aş putea să stau o zi întreagă şi să'ţi ascult toate problemele şi să'ţi dau sfaturi pe măsură. Nu mai judeca oamenii fără să'i cunoşti.

14 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

@alecor să ştii că am destui amici care nu ascultă rock. şi nu, chiar n'am catalogat niciodată o persoană după cum am văzut'o... o persoană care ascultă chill out.pai nu cred ca sunt persoane care să asculte doar chill out.pe lângă ce ascult eu, să ştii că ascult şi chill out şi clasică, neoclasică, dark wave etc... dar tot eu rămân. Avem un stil, ăsta e al nostru şi ieşim cu el în evidenţă cum ies şi pitzipoancele cu sclipici şi tocuri de juma de metru prin stilul lor, cum ies hippioţii, punkerii, raperii, emo, cocalari.vezi până la urmă fiecare iese în evidenţă cu ceva. aaaa şi da, avem grupul nostru în care e binevenit oricine e cu capul pe umeri şi de treabă

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Si eu ascult muzica rock.De fapt, o simt.In special baladele rock. M-au pasionat de cand eram mica.Si ca sa fie tacamul complet, mi-am facut si un tatuaj.Am prieteni rock-eri aici, in Germania si sincer, numai in Romania ar putea fi catalogati drept ciudati.Sunt non-conformisti, au servicii la institutii de stat, in timpul serviciului se imbraca in costum(desi nu au cum sa ascunda parul lung sau barba, desi pe sub manecile camasilor se iteste cate un tatoo) iar dupa program sunt din nou ei, cei care isi recunosc pasiunea si carora nu le este rusine cu ceea ce sunt. Tatoo-uri, piercing-uri, rock-eri sau manelisti, nu suntem toti oameni? Normal ca fiecare asculta ce vrea.Si este ce vrea sau ce simte sa sa fie. Spre exemplu, unul din amicii mei mi-a pus intr-o zi sa ascult hard-rock.Nu inteleg nimic, doar zgaraie si zdrangane aia ceva acolo, Dumnezeu stie ce inteleg ei.Ca raspuns, i-am servit si eu una de-a noastra, daca nu ma insel, Furdui Iancu. Oricum, muzica populara.Nu a ras, nu si-a scuipat in san cum facem noi cand vedem un rock-er. Mi-a spus:"Ce linie melodica frumoasa aveti voi acolo!". Asta e mentalitatea noastra, dar daca ai merge intr-un stat ceva mai "democratic" sa-i spun asa, te-ai obisnui si cu travestitii, si cu drogatii, si cu oamenii strazii, si cu punk-erii, deh, toti sunt oameni si deja cand ai trece a doua zi pe langa ei nu ai mai intoarce privirea, ti s-ar parea ceva normal...

| Marii a răspuns:

N-am nimic cu fetele care asculta rock. Doar ca nu suport pustoaicele de 11-12 ani care asculta Tokio Hotel si se cred mari rock-erite.happy

| Decebal a răspuns:

Muzica rock este o muzica de suflet, ma refer la Scorpion, Roxette, Bon Jovi, Iris, Holograf... Fetele care asculta aceasta muzica sau si cele care mai cunosc si chitara fac parte din categoria de oameni care iubesc viata, libertatea!

| stillhartu a răspuns:

Alecor, nu cumva toata lumea exagereaza si vrea sa iasa in evidenta? Acei "rockeri" pe care tu i-ai descris ca fiind "ciudati prin modul in care se imbraca" sunt tot oameni si nu e o caracteristica generala "ca sunt ciudatati pentru ca asculta acea muzica". Sunt ciudati pentru ca tu nu gandesti ca ei. Te-ai gandit ca si tu poti fii ciudata pentru cineva? De ce? Pentru ca nu te intelege, pentru ca sunt "tu". De fapt. ce e normal? Poti gasi vreo definitie a normalului? E normal un lucru pe care-l face toata lumea probabil ca vei zice...Nu, ala nu e normal. E "spirit" de turma. E normal ce ti se pare tie normal.
Si oare...numai rockerii exagereaza? Ce zici de babuta care iese la ora 12 la plimbare machiata si impopotonata? Dar de vanzatoarea de la magazin, trecuta de 40 de ani, care poarta bluza si colanti? Dar de fetele de 15-16-17-- ani care se cred de 25 si se cred fotomodele? Nimic nu e normal. Dar trebuie sa acceptam si sa ne vedem de "normalitatea" noastra.
Si tu esti ciudata pentru anumite persoane. Si eu sunt ciudata pentru anumite persoane. Si vecinul de la 3 e ciudat, si matusa tatalui e ciudata si profesorul de biologie din generala e ciudat...
"

| andalu a răspuns:

Nu discut preferintele oamenilor, nu am nimic cu cei care asculta un anumit gen muzical atata timp cat nu sunt si eu nevoita sa il ascult.Insa mi se pare ca rockerii fac prea mult caz de "categoria" de care apartin, de ce nu pot doar asculta muzica si trebuie sa fie asa ciudati prin modul in care se imbraca, prin parul excesiv de lung, valvoiat si incalcit, prin machiaj excesiv? Mi se par niste oamenii care mai mult vor sa atraga atentia asupra lor decat sa fie pasionati cu adevarat de ceea ce asculta!
Nu am o parerea prea buna despre acele fete (aparent), pana la urma daca este draguta si sociabila de ce sa ma impiedic de stilul vestimentar? Ce este totusi de remarcat este ca in general si comportamental sunt ciudati(te)!
Ex: Marilyn manson ihhhhhhhhh!

| andalu a răspuns:

Da, sunt de acord ca tot ce nu putem intelege catalogam drept "ciudat" si da, stiu ca si eu sunt ciudata pentru multe persoane, chiar si pentru mine insami, uneori! Insa nu vad unde m-am contrazis.Nu o sa imi retarg cuvintele pentru ca chiar asta cred:rokerii fac prea mult caz de categoria de care apartin. unde ati vazut persoane care asculta chill-out si ale caror preferinte muzicale sa le puteti ghici de la prima privire? Am inteles ca e un stil al vostru, m-am opus cumva? Unde m-am contrazis? Ah, ca am zis ca nu am o parere buna despre acele fete? Da, cand vad o roker ita primul gand este ca nu vom ajunge sa ne intelegem f bine pentru ca eu sunt ciudata pentru ea la fel cum ea este ciudata pentru mine, insa asta nu inseamna ca nu imi pot schimba parerea! Asa cum mi-o pot schimba si de o pers pe care initial o consider f de treaba iar apoi mi se doveste contrarul. Tu daca vezi o pipitza(nu, nu zic ca se compara o rokeritza cu o pipitza, e doar un exemplu) nu te gandesti ca nu ai nimic in comun cu ea? Ei, dar poate acea pipitza are si ea motivele ei( de a atrage atentia) sa fie asa si poate ca mai are si ceva in cap!
In final: cuvantul draguta poate sa aiba si alte sensuri, nu? de dragut = amabil, sociabil nu ati auzit? Si vreti sa spuneti ca voi, rokerii nu umblati in grupurile voastre si ca in general nu acceptati si persoane cu alt stil in viata voastra? Ei, dar printre voi mai exista si persoane sociabile si amabile! asta era ceea ce incercam sa spun in ultima fraza
imi cer scuze pentru generalizari dar nu am cum sa gandesc altfel cand majoritatea persoanelor care au adoptat acest stil sunt asa cum le-am descris mai sus!
Astept o mie de catalogari de stupid si pacat ca nu pot sa imi primesc fundita crying
ah, si inca ceva: asa cum unii vad vaca un animal sacru, asa altii o vad doar ca pe o sursa de alimentatie
pax!

| andalu a răspuns:

Ah, si inca ceva.In primul rand ca nu m-am legat nicio clipa de intelectul vostru! Am avut o prietena care era asa cum am descris-o eu si era olipica la chimie(locul 2 si 1 la olmpiada de chimie faza internationala, in 2 ani succesivi) si asta era sg pe care il aveam in comun.Pt ca in rest da, chiar era alcoolica iar prietenul ei a murit exact pe motivul asta: coma alcoolica.insa nu am spus nicio clipa ca ati fi prosti!
In legatura cu politehnica, ei bine, poate s-au mai schimbat vremurile, insa la mine la fac nici 3/4 din colegi nu sunt rokeri!

| TheDarkEmpire a răspuns:

Tokio Hotel bull&hit, ce mai rock e si ala. S-a cam terminat si cu ei, cum se va termina si cu Miley & comp.

| Psycho a răspuns:

Gusturile nu se discuta.fiecare asculta ce gen de muzica ii place. ce parere sa avem? sunt oameni, la fel ca toti ceilalti.atata ca asculta o muzica nu prea placuta de restul.pentru ca lumea si-a facut o impresie gresita despre rock.la fest ca despre satanism.sau alte chestii de genul.care nu sunt deloc cum par.nu sunt cum stiu ei. dar au auzit niste zvonuri stupide despre aceste categorii de oameni si ii catalogheaza pur si simplu, fara sa mai stea sa ii cunoasca.sau fara sa se mai gandeasca la faptul ca poate treaba nu sta chiar asa cum cred ei, cum li s-a spus...

| Psycho a răspuns:

Frumoasa introducere paula. laughing
bine-nteles ca nu pot sa nu-ti dau dreptate.pentru noi muzica inseamna tot.nu e doar un gen de muzica.pentru noi, rock-ul a devenit un stil de viata.
mda.lumea crede ca noi suntem vai de capul nostru, alcoolici, drogati, nespalati, prosti si toate alea. daca suntem asa de prosti, de ce majoritatea care termina la politehnica si la alte facultati foarte bune sunt rockeri? de prosti ce sunt? daca suntem rockeri, nu inseamna ca nu suntem oameni.si ca am uitat sa ne spalam sau sa ne parfumam.
mersi paula.mersi. laughing da' nu cred ca ar vrea nime' sa-i crape stomacu' de ras. laughing
foarte bine punctat.iti dau dreptate in tot ceea ce ai zis.bravo paula.

| cookie_8788 a răspuns:

Imi place rockul, dar nu ascult tokio hotel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt super! Rock-ul e cel tare gen de muzica EVER!batting eyelashessunt rockeritza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere am despre mine? Una, zic eu, ok. Pentru mine muzica rock e totul, doar ea mă face să mă calmez, să uit de toate, să fiu doar eu şi... rock-ul♥. Nimic nu ma poate opri din a asculta rock, I'm addicted ♡! Cand ascult rock, nu ma abtin sa nu ma scutur macar putin, nu pot! Am 13 ani si nu, nu ascult Tokio Hotel (pana acum nici nu stiam de formatia asta), ascult Bon Jovi, Evanescence, Paramore, Whitesnake, cand am mai multa energie, AC/DC, uneori Iris si Cargo, iar Scorpions ramane una dintre trupele mele preferate