| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveți despre aplicația Instagram? Eu am renunțat de tot la ea deoarece este plina de prostie. Fetele îsi arata fundul și sânii deoarece pe Facebook nu pot din cauza faptului ca au și părinții, pune lumea story cu noul telefon, ca își spala mașina. Pe bune? Am văzut pe cineva cu story ca a primit cadou un tricou Guess. Pe bune? Nu îmi vine să cred cât de tâmpită a ajuns lumea în 2020. Dacă as fi la conducere cu putere mare as interzice Instagram, Snapchat și TikTok în România. Și încă o moda prosteasca:story la Starbucks. Pe bune? Nu îmi vine să cred cât de tâmpită este lumea pentru acest secol.

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bă nu știu ce are feed-u vostru da eu foarte raaar văd vreun fund pe explore, în general îmi apar postări cu mâncare, sport, machiaj, memeuri, citate etc.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mie chiar imi place aplicatia. happy Din pacate sunt si astfel de specimene iar eu am renuntat sa urmaresc asa ceva. Urmaresc doar prietenii si pagini care imi plac si la care am ce sa vad. Daca tu te uiti pe flux la asa ceva, o sa iti tot apara pentru ca instagramul crede ca iti place sa urmaresti asa ceva, ca urmare iti arata mereu lucruri asemanatoare.

| sierra1 a răspuns:

"as interzice Instagram, Snapchat și TikTok în România."

mută-te bade in Phenian!

| Catrice a răspuns:

Tu sigur încurci Instagram cu Facebook. Folosesc doar insta și n-am văzut deloc ceea ce zici tu, în schimb pe Facebook e plin de asa ceva.

| alina2k18 a răspuns:

''Pe bune? '' laughing
Cine te pune sa ii urmaresti?
Asta-i buna, trebuie sa te intrebe pe tine ce sa posteze de acum laughing
Nu sunt deloc tampiti, daca esti asa smart de ce nu le spui si alora in fata?winking
Mda, asa ziceam si euwinking

| Cristian226 a răspuns (pentru alina2k18):

Degeaba as spune unor oameni în fata deoarece tot într-o lume ilogica vor trai. Trebuie sa li se deschidă mintea romanilor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Chill, Hitlerino, că nu rezolvi problemele lumii dacă interzici o aplicație fun doar pentru că nu știi tu să o folosești laughing. Uite eu o ador, de acolo îmi iau referințe pentru desen, pictură, comics pentru că urmăresc artiști, fotografi, graficieni geniali. Și nu numai, dacă știi să cauți, găsești o grămadă de conturi interesante cu orice vrei tu. Mă întreb de ce te roade așa tare, dacă zici că n-ai mai folosit-o de câteva luni oricum. Lumea e tâmpită din multe motive, mai grave, Instagramul să fie ultima noastră problemă. Mie mi-e greață de Facebook, e mult mai puțin personalizabil. Numai acolo am putut să văd animale chinuite, copii/bătrâni bătuți și cadavre necenzurate.

| flixbuster a răspuns:

Oare ce faceau oamenii prosti inainte de app-uri?

Apropo, partea cu "Dacă as fi la conducere cu putere mare as interzice" nu te incadreaza nici pe tine la categoria oamenilor destepti.

Interdictia creeaza in general efectul psihologic de "fruct oprit" - referinta biblica la marul Evei care i-a stat in gat lui Adamwinking

Interdictia (insotita evident de pedepse) este asimilata mecanismului fricii si este externa fiintei umane - omul nu intelege de ce este rau dar nu mai face din cauza fricii ca i se va intampla ceva aiurea daca face.
In situatii critice cand nu ai (timp de) alte solutii, aceasta este ultima solutie.

Daca situatia nu este critica, educatia functioneaza mult mai bine. Omul intelege de ce nu este bine si nu mai face ca urmare a intelegerii si constientizarii raului. Mecanismul este interiorizat, nu mai este nevoie de interdictii (+ pedepse) externe.

"Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca - asupra celui dintai nu sunt sigur." (A. Einstein)

| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Înainte de internet și tehnologie doar familiile lor știau cât sunt de proști. Acum și-au făcut și cont pe rețele de socializare să vadă toată lumea asta.

| Algo098 a răspuns:

Nu vad nici o problema. Arata fiecare ce are mai bun, mai de valoare happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu folosesc aplicația. Pana la urma și pe Facebook este la fel, doar sa știi ce prieteni sa îți alegi sau în ce grupuri să fii înscris. Iar Tiktok este fain, doar sa știi la ce canale să te abonezi. Dacă nu îți convine ceva, hide și tiktok pe viitor știe ce sa recomande. E plin de prostie și acolo, dar eu direct hide și pace la ce nu îmi place. Și pe insta este la fel. Doar sa știi cum să îți organizezi profilul, ce pagini apreciezi, ce persoane ții în lista, chestii de astea. Dacă nu vrei sa mai vezi toate acestea elimini persoana din lista. Pe Facebook nu îți place într-un grup, out. Nu îți place ce postează x, ii poți ascunde postările chiar dacă îți este și prieten. Apoi exista butonul de Block.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu văd doar poze cu cărți și cafea. Fiecare cu ce îl interesează.

| troleibuz a răspuns:

Pe orice aplicatie de social media ti se arata in "feed" interesele tale.

| Cristian226 a răspuns (pentru troleibuz):

Eu vorbeam de ce postau și puneau prieteni pe care îi urmăream. Nu mai am de ceva luni Instagram oricum.

| troleibuz a răspuns (pentru Cristian226):

Nu e vina retelei ca ai prieteni mediocri

| Cristian226 a răspuns (pentru troleibuz):

Ma refeream în general nu toți sunt asa. Ma refeream la oameni în general.

| troleibuz a răspuns (pentru Cristian226):

Folosesc aplicatia o data pe luna si nu am vazut nimic din ce ai descris. Poate pentru ca nu urmaresc romani. Urmaresc multe asa
https://instagram.com/kuhrmarvin?igshid=ukoqdyza2bke
https://instagram.com/johannesdyhre?igshid=2defzxzdnjp8
https://instagram.com/charlyschwarzphotos?igshid=13snd5mbhkfx8

| Speranta12 a răspuns:

TPU mi se pare mai redus decat Instagram

| Anonima163333 a răspuns:

Si eu mi l-am dezinstalat din cauza unor fete care se lauda si care ma enerveaza.
TikTok, Snapp, WhatsApp sunt singurele aplicatii pe care le am, in afara de jocuri.