| SpoiledBrat a întrebat:

Ce părere aveți despre bărbații abuzați de femei? Credeți ca se pot numi barbati? De ce nu ripostează

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca abuzul nu e mereu fizic

| dullcat a răspuns:

E trist ca nu gasesc curajul sa vocifereze despre asta, pentru ca abuzul nu trebuie niciodata tolerat, fie ca vorbim de barbati sau de femei.Pentru femei am vazut ca exista diverse ong-uri sau asocizatii, insa pentru barbati nu, ceea ce denota o problema mare.Nici macar de constientizare nu poate fi vorba atat timp cat victimele raman tacute.

| Miruna333 a răspuns:

Exista inca stereotipuri si asteptari legate de comportamentul traditional al barbatilor, care pot face ca acestia sa se simta stigmatizati, fiindu-le dificil sa vorbeasca despre abuzul pe care il experimenteaza. Unii barbati pot evita sa riposteze din diverse motive, inclusiv frica, stigmatul social, rusinea sau confuzia. Ar fi mult mai util sa intelegem ca reactiile individuale la abuz pot varia si nu ar trebui sa fie judecate fara pic de sensibilitate.

| Standt a răspuns:

Si cum ar fi abuzati? Sunt batuti cand sunt morti de beti?