Întrebare recomandată | antoantonia a întrebat:

Ce parere aveti despre citatul : daca vrei sa ajungi la fericire, atunci pune-ti orice ca tinta, numai un singur lucru nu: fericirea. dau fundita si vot promithappy

Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Cred ca fericirea deriva din atingerea unor obiective sau indeplinirea unor dorinte. Ca oameni, am putea sa zicem ca suntem destul de ciudati: urmam un ciclu perpetuu: o dorinta noua -> lupta pentru a o transforma in realitate -> indeplinirea dorintei -> o scurta perioada de plictiseala -> o dorinta noua.
Cred ca daca pur si simplu iti propui sa fii fericit si nu esti dispus sa faci nimic in aceasta directie, ci doar astepti ca lucrurile sa ti se intample, depresia nu are cum sa fie prea departe.

7 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Citatul de unde este? Parca imi seamana a Mircea Eliade, sau a Petre Tutea, nu mai stiu. Am un ghiveci in cap, sau o zacusca facuta din tot ce am citit, cu exceptia unor opere pe care le tin sub perna. Ce parere am de citat sau ma rog de rezumatul tau la ceva? Ca este precum o lingurita de cuvinte peste indigestia generala. Cu cat stabilesti o tinta mai clar, cu atat obstacolele sunt mai mari, cu atat realizezi necunoasterea, negurile, cunoasterea, slabiciunile, posibilitatile, etc. Astfel incat poate sa te apuce descurajarea, poti sa fi ranit, se pot intampla multe aventuri constructive ori distructive. Beneficiul insa se va vedea. Si va fi unul adevarat, cu dexteritatea crescuta de a obtine ce vrei pe viitor. Arunca sageata cat mai sus si nu vei regreta pe tine cea veche, dar poate vei plange de greu.

| floresdemayo a răspuns (pentru eliaclodia):

E bine că ai amintit asta. Da, citatul apartine lui...Lucian Blaga, cu excepția cratimei, bănuiesc thinking!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, cînd ambiția și perseverența se împletesc, rezultatul e sigur... fericirea. Sau mulțumirea că ai reusit sa te autodepășești urcând "muntele" vieții si nu te-ai complăcut în mediocritate.

| Mădă0611 a răspuns:

Alergand dupa fericire, risti s-o pierzi, sa fugi pe langa ea fara s-o vezi.

| eliaclodia a răspuns (pentru Mădă0611):

A, nu! Daca lupti, mai ales cu adrenalina la maxim, vezi si mirosi totul de la distanta, mai ceva ca un caine de vanatoare. Daca fugi, risti sa treci pe langa ea, adica daca te temi sa lupti in timp ce nu renunti, dar nu poti scapa de teama. asa cred.

| Mădă0611 a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu de fuga din teama ziceam, ci de graba, de alegat dupa ceva. Daca lupti, nu te mai multumeste nimic, castigi experienta si vrei mereu altceva, meriti altceva ca acum esti mai puternic, iti ridici mereu telul si n-o sa mai ajungi la el, altul de fiecare data. Ei, daca fericirea ta era aproape, zbatandu-te s-o castigi, apare alta fericire, si treci pe langa prima, cu a 2-a faci la fel...
"Pierd dorinta de a avea ce caut tot cautand ceea ce-mi doresc".

Răspuns utilizator avertizat