| Hyacinth a întrebat:

Ce părere aveți despre fenomenul body positivity?

8 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

A fost dusa la extrema, nu doar in unele tari, ci pe tot globul, incurajeaza oamenii sa se neglijeze, sa nu se mai aranjeze, ca arat BINE si asa, pfft.

| Eireann a răspuns:

Societatea impune mereu standarde de frumuseste si transmit mesajul "daca nu arati asa nu o sa fi iubit/ iubita". Oamenii care se accepta asa cum sunt nu o sa fie consumatori buni: nu o sa mearga la sedinte la solar, nu o sa faca opratii estetice, nu o sa cumpere pastile de slabit sau pudra de proteine pentru cresterea musculaturii, nu o sa isi puna gene si unghii false, nu o sa cumpere creme si lotiuni minune. E o miscare care incurajeaza oamenii sa se iubeasca asa cum sunt si sa se bucure de viata chiar daca nu sunt perfecti. Este important aceste mesaj mai ales pentru adolescetii care oricum au multe complexe. Deci parerea mea este in mare pozitiva.

| UniData a răspuns (pentru Eireann):

Acest fenomen e mai mult in America, la femei grase. Ai o parere pozitiva cand ei incearca sa minta ca este bine sa fii gras sau grasa?

| Eireann a răspuns (pentru UniData):

Nu, de asta am si spus ca e doar in mare pozitiva. Din punct de vedere medical nu este bine sa ai prea multe kilograme in plus, dar cred si ca a bombarda oamenii cu imagini si standarde la care numai foarte putin au vreo sansa sa se ridice este daunator pentru multa lume. Sustin in continuare ideea ca 'standardele de frumuseste" sunt I'm mare parte doar o strategie de marketing.

| FreddieM a răspuns:

Sorry, never heard of it.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere proasta

| LostForForever a răspuns:

întrebal pe Alex body laughing)

| Cracaaaaaaaaaaaan a răspuns:

Mizerie