| Angel977 a întrebat:

Ce părere aveti despre martorii lui Iehova? Ce părere aveti de ce cred ei referitor la transfuzii de sânge, faptul ca nu au voie sa se căsătorească cu persoane care nu sunt martore etc.De ce iti spun la început sa faci cu ei doar un studiu biblic fără alte obligații iar după iti cer sa faci din ce în ce mai mult(sa mergi la sala, sa participi activ la sala, sa mergi în lucrare etc)iar dacă nu faci asta își pierd interesul?

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Clar o parere proasta, dintre multele religii ale lumii care au aparut de-a lungul vremii sunt singurii cersetori de,, credinta", cand ti-e lumea mai draga te trezesti cu unul la poarta/usa indrugand vrute si nevrute despre cat de bine e sa faci parte din,, organizatia" lor dupa cum spunea o membra de a lor intr-un celebru videoclip. Rolul lor este de a acapara o masa cat mai mare pentru a reusi sa se impuna in fata celorlalte religii, in primii ani ai existentei lor si chiar si acum ademenesc oamenii prin ajutoare de natura financiara, iar cei ce sunt slabi in credinta si au nevoie de bani nu mai fac nici o diferenta si accepta orice in schimbul banilor, isi vand chiar si sufletul. In aparenta sunt firi blande si binevoitoare pana mergi de vreo 2 ori cu ei la studiile biblice de care mentionai ca dupa aia stiu ei cum sa faca sa decurga lucurile, ideea e sa nu ajungi in postura asta ca esti clar un om pierdut. Cunosc pe cineva care a cazut in capcana asta a lor si acum e internat la un spital neuropsihiatric fara sansa de recuperare, si nu e placut la 24 de ani sa stai legat de un pat din cauza unei prostii. Sunt o secta care subjuga si care sunt foarte parsivi in scopul pe care il au. Grija mare celor care au astfel de tentative.

| wpetterssone a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Martorii lui Iehova nu cer cotizații. Poți face o donație anonimă, iar pentru sume mari se dă chitanță. Martorii lui Iehova nu dau bani oamenilor care nu au.
Martorii lui Iehova merg în lucrarea de predicare. În Cuvântul lui Dumnezeu (scris de 40 de bărbați - de la Moise la Ioan), scrie că acest cuvânt trebuie predicat tuturor neamurilor înainte de sfârșitul lumii. Aceasta fac Martorii lui Iehova, merg prin căldură vara, prin frig iarna benevol pentru Iehova. Nimic nu este plătit.

| wpetterssone a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Când ai scris acest răspuns ai cunoscut cu adevărat situația?

| MGEORGESCU a răspuns (pentru wpetterssone):

Da, il cunosc personal pe respectivul individ despre care am mentionat aici.

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Am văzut o dată un documentar, despre diverse precepții ale omenirii despre sfârșitul lumii. Iar, printre cele discutate, vorbeau și despre diverși "șarlatani religioși", care manipulau oamenii. Unii, din acești "șarlatani religioși", a fost cel care a creat "Martorii lui Iehova", înainte de anul 1900, când se credea că vine sfârșitul lumii, cum a fost apoi în 2000. Doar, că, el era într-o Americă atee, unde sunt multe secte. Problema este că se autofinanțează prin proprii "enoriași" și afacerile care le dețin. Iar, toate aceste "obiceiuri", sunt de fapt pentru un control și o subjugare totală a enoriașilor. Și, datorită faptului că li s-a permis. Dar, mai ales au succes în țările mai sărace, datorită faptului că te subjugă financiar, profitând de sărăcia ta, dar și pentru că biserica noastră ortodoxă ☦, nu este atât de agresivă religios și nu este atât de prezentă în ajutorul oamenilor.
Dar, depinde de fiecare om, ce alege cu viața lui. Mai rău este în cazul familiilor în care doar o parte din membrii săi sunt "pocăiți", iar restul ortodox ☦.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niște oameni pe care valul evoluției i-a ratat un pic și ei trăiesc prin secolul 18-19 inca

| andreeabobo a răspuns:

Fiecare religie are "obiceiurile" ei sa zic asa. Insa mie toata chestia asta cu sute de religii mi se pare ca mai rau prosteste lumea!
In biblie se refera si mentioneaza chestia cu sangele, dar medicina a avansat asa ca daca daca poti ajuta un om sau un om sa te ajute de ce nu?
Eu una nu am citit biblia pana la 24 de ani. Cred in Dumnezeu, cred in felul meu. Nu consider ca daca merg la biserica gata o sa fiu un om bun. Important e sa fiu buna si sa lucrez la mine, sa fiu cea mai buna versiune a mea. Mai cred ca Dumnezeu e diferit pentru toata lumea, pentru unii e cerul, pentru altii e galaxia, pentru altii e in alte forme. Dar forta asta e mereu acolo pentru oricine. Ma bucur ca am citit din biblie asa tarziu, pentru ca mintea mea ma face sa analizez unele lucruri. Stiu ca suna ciudat dar sunt unele lucruri care te fac sa iti pui intrebari. Daca cumva e scrisa si de fapt se refera la alte lucruri?
De exemplu ca oamenii traiau mult mai mult atunci, poate calculau timpul diferit? Sau poate fii adevarata teoria cu rezonanta schumann.
Iar ca Adam si Eva erau goi, iar apoi au fost imbracati in piele. Dar daca de fapt termenul goi se refera ca erau de fapt suflete? Nu neaparat dezbracati iar cand se refera ca Dumnezeu le-a facut piele se refera la mai multe lucuri.
Si chestia cu sarpele, daca pedeapsa sarpelui a fost sa se tarasca, atunci cum arata sarpele inainte?
In fine, deviez de la subiect, dar referitor la intrebarea ta, dupa cum am zis mai sus "cate bordeie atatea obiceie". Sunt o religie infiintata curand, si la toate religiile in general sunt doar un business. Bisericiile fac mii de bani, iar religiile doar manipuleaza.
Daca cineva vrea sa crede e ok, si eu cred, dar una e sa crezi cu sufletul si alta e sa de lasi indobitocit de biserica si religie.

| Cristian86 a răspuns:

Păi dacă nu faci ce spun ei devin ostili...cred că nu are rost să îți pierzi vremea cu astfel de oameni! Și între ce spun ei și ce spune Biblia e o mare diferență!

| Aurel15 a răspuns:

Religia este facuta ca sa manipuleze si sa faca o ordine printre oameni.