| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre o persoană care încearcă din toate: băuturi alcoolice, tutun și substanțe interzise dar nu devine dependentă de nici una dintre ele?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Inccearca din curiozitate sau ca li se pare lor pe moment distractiv, dar sunt conștienți ca nu ii atrage, nu au inclinatii spre acestea sau slabiciuni. Sunt oameni mai slabi si altii mai puternici

24 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Că ulciorul nu merge de multe ori la apă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu sunt persoana aia, si am o parere buna despre mine.
Dependentii mi se par foarte prosti, consider ca se tin voluntar de "vicii".

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e, nu se tin voluntar, se stie mecanismul dependentei f clar.
Ca daca vrei testam pe tine, vrei?
Si ai sa vezi cum e.

Daca tu ai consumat si nu devii dependent si tolerant (adica sa maresti doza pentru acelasi efect), atunci bravo, dar nu inseamna ca ailaltii sunt prosti.

| Jus7t a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Așa e când nu ai citit în viața ta o carte despre dependențe și vorbești fără să știi. big grin

| Mosotti a răspuns (pentru Jus7t):

Pai de aia am zis, sa testam pe el, dar nu o sa aiba curajul, iti zic eu.

| Jus7t a răspuns (pentru Mosotti):

Unii înțeleg doar așa din păcate.

| Mosotti a răspuns (pentru Jus7t):

Pai da, facem pariu cu martori, si testam pe el, dar eu cred ca stie, ca va refuza testul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jus7t):

A, da... Chiar e important sa citesc despre pr... dependente laughing
Citeste tu, daca te regasesti, si crezi ca e ok sa accepti dependenta, in loc sa o respingi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

In primul rand, ti-am spus frumos ca ma plictisesti cu raspunsurile astea, si nu prea te-ai simtit, sa ma ocolesti.
Testeaza pe tine, eu am trecut de adolescenta. Cochetez si in prezent cu alcool, tutun si nu numai. Dar nu sunt substante vitale, nu am nevoie de ele, sunt doar pofte sau chiar fite.

| Jus7t a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Important e să vorbești despre ce nu știi.
E la modă.

Trebuie să mă regăsesc eu ca să vreau să înțeleg ceva din jurul meu deci. thinking

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jus7t):

Despre tutun, alcool si substante interzise, stiu chiar multe.
Despre ce se intampla in creierele celor care nu pot sta fara sa aprinda o tigara, nu prea ma intereseaza.
Nu pare deloc un subiect interesant, m-ar plictisi o persoana care incearca sa sustina o discutie despre asa ceva.

| Jus7t a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Despre tutun, alcool si substante interzise, stiu chiar multe."

laughing Dacă zici.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dacă ar vrea să se lase, s-ar lăsa, ar încerca toate mijloacele posibile dar mulți se complac în viciile lor.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, se poate lasa, se duce la psiholog, la medic, sunt solutii, dar singur sa se lase e mai greu.
Se complac din prostie si ajung f rau.

Sa vezi unu la terapie dupa 3 luni "aaaa, mi-am dat seama ca viata e buna si fara droguri", pai trebuia sa dai n bani ca sa stii asta?
Nu e clar ca viata e buna si fara? Inainte sa te droghezi nu erai bine? Nu ai comparatia?
Deci cam de nivelu asta sunt multi.
Daca citea afla ca in sevraj e nasol si vede viata urata, apoi treptat receptorii din creier isi revin si te vei simti normal si okey.

| Drimmero a răspuns:

Sunt persoane curioase, incearca sa vada daca e ceva de capul lor, eu m-am rezumat doar la alcool, am avut ocazia si pentru celelalte dar nu m-a atras, doar pentru fumat am avut mici tentative dar m-am gandit mai bine si am zis pas, mi se par o prostie, nici macar ca fumator pasiv nu le suport.

| Mosotti a răspuns:

Pai e o persoana norocoasa, are mecanismele din creier f bine facute. Ptr ca dependenta e data de o defectiune cumva, nu bautura, tutunul, drogurile-s de vina ci creierul prost care le respinge ca prostul.

Si asa viata e de cacao, nu-ti da voie sa fi fericit.
Ca daca creieru era bine facut, cu aceiasi doza de drog te-ai simti mereu la fel de bine, iar cand te-ai lasat, nu ai avea absolut nimic, revii la starea de dinainte.
Eu unu as sta pe cocaina continuu dar nu mi-ar face rau.

Eu am trecut prin asta prin 2010 cand aveam ceva la cap, si cacaoa ma baga in euforie, vai ce misto era! Sincer zic.
Eram fericit, binedispus, iubeam pe toata lumea, chef de de toate, mi se rupea de tot, aveam energie de trageam la sala de rupeam.
Dura cam 10 ore chestia dupa o masa cu cacao, ciocolata, nutella, etc.

| mentholinks a răspuns:

Chiar asa importante sunt parerile despre tine? Mai bine trimite-mi o poza sa ma excit.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Am specificat eu undeva că e vorba despre mine?
Vorbesc la modul general.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha

| 1997onur a răspuns:

Este alegerea lui ei dacă ales să-și trăiască viața așa nu sunt tatăl lor nu sunt mama lor sa ma interesez pe mine ce fac ei cu viața lor dacă ei au ales să-și trăiască viața așa este numai și numai decizia lor și alegere lor pe mine nu ar trebuie sa ma interesez cine ce face cu viața lor atata timp cât nu mia făcut nimci acel om fiecare își trăiește viața cum vrea el ia așa cum dorește ei.

Da dacă cineva ma forțeză sa beau sa fumez și sa ma droghez este clar ca acel omvoi sta departe de așa oamenii.

| Seba2013 a răspuns:

Ca nu accepta concupiscenta mostenita de la Adam. Nu considera ca a mostenit o natura viciata. Este subiectiva persoana aceea si purtatoare de intelepciune lumeasca. Orbeste oamenii si se face ca ploua. Prin agenti de astia traieste prostia. Sunt invatatori falsi vorbesc daca nu mincinos in locul lui Dumnezeu (fara baza ecleziastica).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci te abați din nou în vederea nerespectării celor 10 porunci și a credințeihee hee și eu mai consum o bere,fumez cate un tabac de la prieteni mereu,dar nu sunt adicted,dar am fost de tabac-uri, însă m, am lăsat când am spus NU! Dulciurile însă este singurul "drog' de care nu mam putut lecui, mereu am avut un control absolut asupra celor menționate de tine, si pot sa spun ca persoana respectiva este una ce știe sa fie echilibrata, sa fie rațională și cu un control stabil.
Încearcă pacanele' sa vezi dacă o sa mai poți afirma aceeași chestie laughing

Răspuns utilizator avertizat
| MotanulAlbastru a răspuns:

Se minte singura.