| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre o persoana care se declara ateu?

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ca sa emit o parere ar trebui sa stiu ce e dincolo de declaratie; spiritul de turma e prezent unde nu te astepti, iar ateismul pare a fi la moda. N-am sa cred niciodata ca un adolescent, rebel prin definitie, stie exact ce spune, atunci cand se declara ateu.Si am vazut bunici aflati pe patul de moarte, ramasi fata in fata cu inspaimantatorul neant, renegandu-si calitatea de ateu.Nestiute sunt caile prin care te indepartezi de Dumnezeu, dar la fel de necunoscute sunt si cele pe care te intorci la el. Un lucru e sigur:ateii autentici sunt extrem de rari; si merita tot respectul pentru fermitatea convingerilor asa cum si teistii il merita, la randul lor.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este o persoana normala care are dreptul sa se declare cum vrea, fara sa trebuiasca sa-ti dea socoteala tie sau mie.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

O persoană care se declară ateu este o persoană normală, dar nu în ochii tuturor/Important este motivul pentru care acesta se declară ateu/Poate pentru a jura stâmb/Pentru a face o declaraţie falsă la un proces/Sau poate pur şi simplu pentru că este mult prea afectat/ă de lucrurile ce au loc în viaţa de zi cu zi şi nu mai au nici ultima fărâmă de speranţă/Sunt foarte multe lucruri de spus şi de înţeles/Părerile vor fi mereu împărţite/Dar judecata constă în modul şi capacitatea de percepere a lucrurilor de către fiecare persoană

| Gabriela0206 a răspuns:

Depinde ce fel de ateu esti. Poti fi ateu pozitiv, puternic care afirma direct "Eu consider ca nu exista zei.". Dar la fel de bine, poti fi ateu negativ, mai slab care afirma "Eu nu consider ca exista zei.". Sesizezi diferenta? Oricum ai fi, ateu, crestin, musulman, budhist, etc, este doar alegerea ta si nimeni nu te impiedica sa o declari.
De exemplu, oamenii din trecut nu puteau intelege de ce ploua. Asa ca au atribuit ploaia Zeului Ploii. In prezent, ni se pare ridicol conceput deoarece avem mult mai multe informatii si intelegem mai multe lucruri. Acum, noi nu intelegem de ce ne nastem si de ce murim. Asa ca punem totul sub pecetea unei forte divine (Dumnezeu, Allah, Budha, etc.) In viitor probabil ca oamenii vor intelege si lucrul acesta si vor afirma despre noi ceea ce noi afirmam despre cei din trecut.
Am cam deviat de la subiect dar concluzia este aceea ca nici o credinta nu poate cuprinde si explica totul iar faptul ca esti ateu inseamna ca preferi sa astepti sa ti se explice totul printr-un mod stiintific, nu spiritual.
Ateii au tot respectul meu, asa cum il au si teistiihappy.
Iar faptul ca iti asumi o religie (in fond, si ateismul este una) denota maturitate si responsabilitate.happy

| EuCuTine a răspuns:

Din punctul meu de vedere normal dar vazut de religie si de preoti este un pacat. Faci ce vrei cu viata ta ca este a ta dar nu este bine sa mori ca si ateu. Eu zic sa iti alegi totusi o religie ( daca ai o religie nu trebuie sa participi la sarbatori etc )