| Dalmore a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii aroganti? E bine/e rau sa fii asa?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca esti om inteligent si arati asta prin fapte,ai respectul meu,daca esti bulangiu,cocalar care se da smecher nu esti arogant si prost, la noi in ro sunt multile platim ajutoarele sociale, alocatile, ca fac 12, 13 purandei, tu ce crezi pisicuto?

| Drimmero a răspuns:

Uneori e bine sa mai arati si mici arogante, doar cu oamenii de acest gen, nu cu toata lumea.

Nu am o parere generala, ci un sfat : sa lase aroganta pe burta goala.

| Freya1 a răspuns:

In mod normal e rau.
Nu prea suport oameni ce se cred smecheri chiar daca au sau nu cu ce.

| PersonajFictiv a răspuns:

Consider aroganta o slabiciune, pentru ca apare atunci cand te simti puternic (din diverse motive, sub diverse forme) si cand puterea pe care o ai te domina...devii arogant.Nu mai esti tu in control total,esti influentat de aroganta.
De unii e numita "cancer spiritual",iar eu le dau dreptate.
Am fost si arogant dar am trait si fara ea,ma simt mai liber,gandesc mai clar si mai bine fara sa fiu arogant,o consider o mizerie, dar cel mai important ma face mai intelegator cu cei din jurul meu(absenta ei).

Pana la urma, un lup se simte arogant printre caini, dar printre tigrii si lei se mai simte arogant? Mai e cu nasul pe sus?

Fiecare face ce vrea, dar eu ma feresc de aroganta, mi-a luat destule pana acum, am pierdut legatura cu mine, cu cine sunt cu adevarat si cu cine as putea sa fiu, nu am sa-i mai permit sa faca asta.
O mai consider o t2rfa, care se foloseste de tine si pretinde ca ea e regina, dar dupa ce te jefuieste de tot ce poate incepi sa iti dai seama ce javra e.

Consder ca e 100% ceva rau, nu vad nimic bun in ea, consider ca o persoana cu adevarat puternica nu e aroganta, cand te domina puterea...nu o meriti.

Ps : Becul are motive sa fie arogant daca lumineaza DOAR conectat la sursa?
Omul are potentialul de la el?
Ii apartine munca, dar unde nu exista potential degeaba te zbati (poti ajunge cel mult mediocru).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O arogantã constructivã e bunã, dar sa nu o luãm prea de tot, crezându-ne superiori când nu suntem, sau sa profitãm de vulnerabilitatea altora pentru satisfactie sau placeri personale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E absurd să spui că e în totalitate bine,la fel cum este și să spui că e în totalitate rău.
Aroganța este mai mult o consecință a unor anumiți factori. Dacă e combinată cu inteligența și rezultă de pe urma ei, e o calitate, din punctul meu de vedere.E ceva atrăgător, echivalentul încrederii în sine, doar că exteriorizată.Cum ar putea să fie greșit să fii arogant dacă ești un geniu? Dacă ai schimbat cursul istoriei? Dacă ai descoperit leacul pentru cancer? Mă rog, asta nu înseamnă că trebuie să fii Einstein ca să-ți poți permite să fii arogant.Trebuie doar să meriți aroganța, ca să zic așa.Să îți dovedești ție(și nu celorlalți)că ai motive să fii arogant.Și motivele alea trebuie să țină strict de tine, nu de niște circumstanțe favorabile.Aroganța dobândită în urma unui bilet câștigâtor la loto e nulă.Nu are valoare.Sau aroganța ce se datorează numai aspectului fizic.Sau mii de alte exemple.
Aroganța nu e mereu același lucru cu o atitudine evident superioară.N-ar trebuie să fie, cel puțin nu la modul evident, nu când ajungi să pornești de la premiza că nimeni nu poate fi mai bun decât tine.Dar nu toți sunt egali și nu e greșit să te consideri superior, atât timp cât ai de ce.
Opusul aroganței ar fi într-un fel modestia.Din moment ce un echilibru e imposibil, balanța va înclina spre o anumită parte.Modestia te împiedică să îți vezi valoarea.Aroganța,dacă nu e asociată inteligenței, ți-o poate amplifica peste măsură.A 2-a variantă este oricum mai buna, după mine.

| Rihhana1 a răspuns:

E rau sa fii asa deoarece nu duce la nimic bun societatii, oamenii aroganti cand se impiedica invata sa fie altuisti pe moment.