| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii/ copii redusi in gandire? Se spune ca de obicei ei nu prea au noroc in viata sau ca nu vor putea sa se descurce de unii singuri pentru a putea realiza ceva in viata, bine cel putin eu asa am auzit de la bunici nici macar nu stiu daca e adevarat sau nu, dar va intreb, oare e adevarat?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu poți să ai o părere despre ei, nu e vina lor că s-au născut așa. Dar dacă fac tot ce le stă în putință să muncească, așa cum pot ei, sunt de apreciat

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce inseamna redusi in gandire man? sunt retardati sau sunt ignoranti? ca crestin ar trebui sa ai mila de cei aflati in suferinta, crestini cu numele

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu neapărat. Cei cu un mic handicap de acest gen, de multe ori, fac un efort mai mare de adaptare, și se descurcă mai bine decât cei cătrora li se pare că lumea le aparține și li se pare normal să aibă totul de a gata și fără efort.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sadrian46):

Scuza-ma dar eu nu m-am referit la cei cu un handicap fizic s-au vizibil, eu m-am referit la cei care sunt slabi in gandire/judecata adica care au un IQ scazut la aceeia m-am referit.

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, și acesta este un handicap, cunosc asemenea situații, mama mea a lucrat ca contabilă la o școală ajutătoare pentru asemenea persoane,
Unii termină clasa a 4-a pe la 20 de ani. La școală învață uneori o meserie manuală simplă care nu necesită o mare implicare intelectuală. Pe vremea comunismului exista o cooperativă de producție Munca Invalizilor care angaja persoane normale și din aceștia cu un handicap astfel încât câștigau și ei existența zilnică, deci exista șansa să ducă o viață aproape normală. Am văzut asemenea persoane ca clovni la circ. În Cluj aveam un asemenea clovn stradal care făcea poante memorabile fără să își dea seama și era foarte foarte popular. Un exemplu. O dată făcea autostopul cu o Dacia cu remorcă care transporta un sicriu gol pe vreme de ploaie.
Lulu s-a adăpostit în sicriu și a pus capacul peste el. Au mai urcat în remorcă și alți autostopiști. Din respect nu s-au așezat pe sicriu.
La un moment dat Lulu ridică capacul și scoate o mână afară întrebând cu o voce specială.
- Mai ploauă, măă?
Iar altă dată când stătea la o masă în colț la restaurant, și un grup de tineri făceau glume proaste pe socoteala lui, plecând, i-a blestemat așa.
- Fire-ați ca mine!
Adică handicapați.