| iamcristinab a întrebat:

Ce parere aveti despre perfectiune?
Este o binecuvantare sau un blestem?
Credeti ca oamenii perfectionisti poti fi vreodata fericiti cu adevarat?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice om e fericit, atunci cand face cu placere un lucru.
Daca un perfectionist reuseste sa traiasca in "perfectiunea" lui, atunci e un om fericit. Daca perfectiunea lui e imposibila, atunci probabil va avea de suferit.
Prin perfectiune nu ma pot gandi decat la cateva lucruri (locuinta, bunuri, body building, haine, copii, putini prieteni si cu respect), insa orice perfectionist ar trebui sa stie ca unele lucruri nu pot fi controlate, cum ar fi vecinii, familia, conditiile meteo, deciziile celorlalti, etc.
Genul ala de "perfectionist" care se asteapta sa faca o petrecere de 100 de persoane, iar toata lumea sa se incadreze in activitatile si comportamentul pe care si-l doreste el, probabil se va scufunda in frustrari si nu va face prea multe, ori va incerca mereu cate ceva, ramanand dezamagit de fiecare data.

| Celcestietot a răspuns:

Oamenii perfecționiști vor fi deranjați să trăiască într-o lume imperfectă, dar pot fi și fericiți cu adevărat. Acum depinde de om.

| SilentRain a răspuns:

Binecuvântare daca nu o da in extreme