| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii perfectionisti? Este bine sau rau sa fii asa? De ce?

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

O părere destul de bună, fac treburile cum trebuie. Dar în ziua de azi mai rar așa ceva.

| Doub a răspuns:

Nu îmi plac.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu e bine pentru ca mereu esti stresat sa fie totul perfect. E bine ca vrei sa faci lucrurile cat mai bine, dar stesul in exces nu e bun.

| OoBunnyoO a răspuns:

Din perspectiva unui om perfectionist..depinde. laughing Si anume, depinde cu ce alegere poti trai. Faptul ca trebuie sa fii atent pana la cel mai mic detaliu pe care il faci ori faptul ca nu ai facut totul pana la ultimul detaliu. Perfectionismul este o sabie cu doua taisuri si din pacate nu este o alegere. Nu stiu daca este o trasatura la care as alege sa renunt daca as putea. Este stresant sa stai mereu cu grija ca nu ai verificat ceea ce ai facut de 100 de ori pana la cel mai mic detaliu, dar de regula munca iti este apreciata. In general, cam toate proiectele pe care le-am facut (pentru facultate), dar si lucrurile din afara facultatii (activitatea de la internshipuri si locurile de munca, mi-au fost intotdeauna apreciate). Este un stres constant, dar este un stres care de cele mai multe ori merita. Asta din punctul meu de vedere.
Insa daca esti perfectionist, nu iti pierzi prietenii, asta este o aberatie. Cand esti perfectionist, esti cam pe toate planurile. De la scoala, pana la locul de munca, pana la relatiile pe care le ai, la hobby-uri etc. Intotdeauna te vei axa pe calitate mai mult decat pe cantitate, asta incluzand si prietenii.

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns:

E bine. Pentru ca binele este un concept universal inventat de mine, eu fiind Dumnezeu. De asemenea am o carte in care am scris tot ceea ce e bine si tot ceea ce e rau. Si da, e bine sa fii perfectionist pentru ca asa am considerat eu.

| Eastwood a răspuns:

Si cuvantul ''perfectionist'' spune ca este bine sa fi asa, dar totusi sa nu-ti schimbi comportamentul fata de ceilalti din jur, sa nu uiti cine ti-a fost alaturi in momente grele!

| Eduard619 a răspuns:

Nu exista perfectiune indiferent cat de mult vrei sa negi asta oameni perfecti nu exista

| MrLucas a răspuns (pentru Eduard619):

Total pe dinafara.

| Eduard619 a răspuns (pentru MrLucas):

Te-am intrebat eu cat e ceasul?

| MrLucas a răspuns:

Am o parere foarte buna despre perfectionisti si tind sa cred ca ma enumar printre ei.

| Mary0905 a răspuns:

Eu am o părerea rea si buna despre oamenii perfecționiști. Am încercat si eu o data sa fiu asa si încă sunt asa.Dar mi-am dat seama ca Riști sa neglijezi prieteni si sa devi "șmecher" cum s-ar spune. Sfatul meu este ca dacă vreo sa devii asa sa nu ți se urce la cap asta xD

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru Mary0905):

O persoana perfectionista teoretic trebuie sa evolueze absolut in toate domeniile in care se implica, inclusiv cele sociale ( prieteni/familie), deci partea cu neglijatul despre care vorbesti tu nu poate sa fie adusa in discutie. Daca o persoana evolueza doar intr-un singur domeniu, este doar o persoana perfecta pentru acel domeniu, nu una perfectionista. Sunt curios cum ai incercat tu sa devii perfectionist/a. Persoanele perfectioniste nu devin pur si simplu, se nasc! Sunt inzestrate genetic cu un potential mai mare decat altii. Oamenii nu sunt egali, indiferent ca acceptam sau nu, realitatea nu se schimba, iar modestia este pentru "impotenti".