| Ionut003 a întrebat:

Ce perioada a fost cea mai buna pentru Romania?
1. de astazi
2. comunista
3. interbelica

Răspuns Câştigător
| Sisiwieuc9 a răspuns:

3. Ma rog, prima parte, pana la Marea Criza. Asta din punct de vedere economic. Și cultura s-a dezvoltat bine. Am fost uniți. Politic am fost bine, avându-i pe Ferdinand și Brătianu.
1.
Economic, cu toți prostii pe care-i avem la putere, tot suntem bine. Cultural, politic... Eh
2. Hai sa fim serioși. Cultural a fost relativ bine, având scriitori buni și sportivi buni. Politic... Economic...
Dar cea mai buna perioada a fost cea antebelica, care a fost între 1859 și 1914. 55 de ani de pace, fără războaie majore sau costisitoare. România și-a extins teritoriile, am avut politicieni buni și patrioti. Din punct de vedere cultural ne-am dezvoltat, avându-i pe Creangă, Eminescu, Slavici, etc. Economic nici nu mai zic. Din punct de vedere diplomatic, am fost aliați cu cea mai puternica tara din lume, Germania, dar, în același timp, am avut relații foarte bune cu Rusia, Franța și Anglia. Carol I a fost numit mareșal de Nicolae II, dovadă prestigiul sau. Regina Maria, care atunci era soția printului moștenitor al României, Ferdinand, era înrudita cu familiile regale din Anglia și Rusia. Sa nu mai zic ca la noi bulgarii au avut baza luptei pentru a scăpa de jugul otoman. În Albania, primul ei monarh a ajuns acolo căci a fost recomandat de regina Elisabeta după ce independenta și-a obținut-o la București. Ciudat ca sunt nostalgic după o perioadă care a fost cu 100 de ani înainte ca eu sa ma nasc.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In perioada in care leul era la paritate cu gramul de aur. Deci perioada antebelica.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca Romania... ca pamant? oameni? La ce ne referim?

Daca la o mare majoritate, de oameni... atunci probabil cea de astazi.

| Ionut003 explică (pentru DoarBogdan):

Ca si sistem da mai mult la general

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ionut003):

Ca sistem... atunci probabil ca tot la oameni ne referim, cum le este mai bine sau mai rau. Iar daca tinem cont si de libertatea pe care o are omul (sau marea majoritate), in functie de sistem... atunci tot cea de astazi ar fi.

| Lukasssz a răspuns:

Nicioata nu a fost bine in Romania!

| goguPatent a răspuns:

A avut Romania vreo dezvoltare economica ca cea de azi? nu
a avut Romania libertatile de azi? nu
au avut romanii drepturile de azi? nu
au avut romanii posibilitatile sociale si financiare de azi? nu

| Minerva9709 a răspuns:

1. De astăzi. Azi avem cea mai buna economie din toată istoria, suntem mai bine educați fata de acum 100 de ani, și suntem în cele mai importante organizații mondiale militare și politice