| iKronstadt a întrebat:

Ce poate ingradi imaginatia omului?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gradul sau de cultura. Cine nu a citit Robinson Crusoe, de exemplu, nu se poate visa singur pe o insula din Pacific (sau Caraibe, nu stiu, ca eu n-am vazut filmul).
PS. Sa inteleg din poza ca tu ai citit intens chiar si Mein Kampf? Jurnalul lui Anne si-nu-mai-stiu-cum l-ai citit?

| iKronstadt explică (pentru anonim_4396):

Da, am citit "Mein Kampf". Dar am pastrat pentru folos propriu ceea ce mi s-a parut a fi practic in zilele noastrewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru iKronstadt):

Daca vrei, iti trimit eu si o editie mai veche cu Anna Frank, sa nu ramana imaginatia ta ingradita doar pe o parte, ca lentilele alea rayban ce protejeaza eficient contra razelor UV, dar numai pe dinafara, ha, ha.

| iKronstadt explică (pentru anonim_4396):

Sincer, ar fi bine primita editia happy Recunosc faptul ca n-am citit jurnalul Annei. Dar, dupa raspunsul tau, se pare ca am ceva de pierdutwinking

| alin334 a răspuns:

Filme, carti in special ce vezi happy

| Wowhow a răspuns:

Sunt multe elemente daunatoare pentru imaginatie. Unul e chiar propria persoana, prin gandurile de felul :"Stiu ca nu pot, nu are sens sa incec/Rezolva altii pentru mine si nu are rost sa ma mai straduiesc" sau prin renuntarea rapida atunci cand dai prima data de lipsa inspiratiei. Apoi mai sunt si toate obiectele astea de prin jurul nostru care fac totul pentru noi.Si lipsa de practica sau de domenii in care sa-ti manifesti imaginatia e daunatoare.Dar imaginatia nu cred ca e ceva ce poate disparea, ci doar care poate sa nu se manifeste, din anumite cauze, pe care am incercat sa le spun mai sus.Consider ca fie te nasti cu imaginatie, fie fara, caz in care nu prea ai ce sa faci.Asa cum imaginile si peisajele frumoase, precum si discutiile interesante si de dezbatere iti sporesc imaginatia, mediile urate si lipsa stradaniei o ingradesc happy Doar parerea mea