| franume a întrebat:

Ce pot sa fac sa imi mearga mai repede calculatoru?

Răspuns Câştigător
| redy04 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=A40z4VzkIqE

-tutorial ca sa faci tot ce au zis aia de mai sus.

- daca e mai vechi pune windows xp
- pune mai multi rami (512mb-1gb in plus s-ar putea sa faca minuni daca ai pc vechi)

- descarca ccleaner, si dai run pentru registrii, e bun.

- uitate in tutorial si alica. daca ai windows 7 sa nu opresti "Microsoft windows".

- deinstaleaza toate programele care nu isi au rostul (toolbar-uri, lucruri care merg in fundal --> verifica in dreapta jos langa ceas ce merge tot timpul)

- nu deschide atatea aplicati in acelasi timp.

- descarca de pe google everest 2.2.0... si spune-ne ce configuratie ai. asa o sa stim clar ce e de facut.

5 răspunsuri:
| HighByTheBeach a răspuns:

Buna! Te-as sfatui sa iti reinstalize Windows-ul!

| Mădă0611 a răspuns:

1. Iti cureti registri cu CCleaner si/sau Advanced System Care, adica iti stergi intrarile invalide pe care sistemul de operare inca le citeste la pornire.
2. Opresti serviciile pe care nu le folosesti: Start --> services.mcs
3. Opresti programele care pornesc odata cu sistemul de operare, daca nu le-ai oprit de la servicii: Start --> System configuration --> Startup
4. Folosesti programele de la pct1 pentru a sterge fisierele temporare, asta o sa iti faca si browserele sa mearga mai bine.
5. Sterge de la Program files fisierele ramase de la programele dezinstalate.

| Dismally a răspuns:

1. Cureti registrii cu un program special
2. Reinstalezi windows-ul
3. Iti cumperi un procesor mai bun si memorie ram

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
1.Nu downloada "prostii" caci ele pot avea virusi si iti vor incetini "viteza" calculatorului.
2.Sa nu ai multe foldere pe desktop.
3.Nu sta foarte mult pe calculator ca atunci cand este inchis "sa se poata odihni mai mult" ca sa mearga in urmatoarea zi mai bine.
4.Atunci cand stai pe net sa nu ai multe ferestre deschise caci asta va ajuta sa mearga mai usor.
5.Pe desktop sa ai poza de la calculator.
6.Nu instala o noua bara de unelte, las-o pe cea a calculatorului caci daca iti vei descarca o noua bara va ingreuna viteza calculatorului.
7.Cand ti se pare ca, calculatorul merge greu da refresh.
8. Iati un procesor mai bun.
O seara buna!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Anonima264):

Stii care e treaba cu 5-ul? Nu e vorba de viteza de mers/procesat, ci de pornit, cand sistemul de operare trebuie sa caute imaginea respectiva.