| anonim_4396 a întrebat:

Ce poți face pentru a avea o logică mai bună?
Cum îți îmbunătățești ținerea de minte?

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Tehnici de îmbunătăţire a memoriei:
https://www.scientia.ro/......oriei.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce poți face pentru a avea o logică mai bună?
Poți face mai multe.
Eu voi aborda câte unul.
1. Să pornești în rașionamentele tale de la termeni clari, de la definiții clare.
Termenii vagi, introduc premise false.
Premise false plus demers logic corect = paranoia.
Eexmplu.
Să începem un raționament.
Mintea se poate extinde înafara corpului uman.
Știm ce este corpul uman.
Ce este mintea. Păi... Începe o dare cu presupusul care nu se mai termină tragem concluzii despre existența sufletului, viața după moarte, lumea de dincolo și doctorate ca în Evul Mediu când se studia cu asiduitate câți îngeri încap pe vârful unui ac de cusut.
Dar credeți că suntem departe de asta. Am aflat chiar ieri că în Germania (?) la unele universități sunt cursuri de ufologie (?). Deci Ev Mediu Întârziat.
=====
Cum îți îmbunătățești ținerea de minte?
Să te intereseze ceea ce vrei să reții.
Exemplu.
La un teatru din USA pe vremea când portul pălăriei clasice era la modă.
Domnii lăsau pălăriile la garderobă.
Pe cuiere erau sute de pălării, toate asemănătoare între ele.
După depunerea hainelor garderoba nu oferea numere de ordine.
Un domn vine la spectacol, depune pălăria. la plecare o solicită înapoi.
O primește.
- De unde ați știut, cum ați reținut, cum ați ținut minte unde ați pus-o?
- Aceasta este pălăria pe care mi-ați dat-o să o păstrez aici pentru dvs.
Cum a ținut minte garderobierul?
El nu era doar o extensie a cuierelor pentru haine, era implicat total în meseria lui. El știa că dacă își face bine meseria, fiecare client îi va da tip un dolar îar deseară el va fi mai bogat cu 400$.
Concluzia. În tot ceea ce faci, chiar cele mai mici gesturi, când lași cheia jos din mână la tine în cameră, ca să o regăsești a doua zi la plecarea de acasă, să ai un interes, să nu trăiești automat și mecanic.
Astfel ținerea de minte se va îmbunătăți.
Bunica mea plecase la 40 de ani din satul ei.
Cutreierase țara ca să își câștige existența pentru ea, și pentru noi, familia ei. Din când în când întâlnea în drumurile ei, consăteni, cu care schimba noutăți din viața satului.
La 80 de ani, cu toate că acum era imobilizată la pat știa exact toată biografia satului, cine cu cine s-a căsătorit, cine a murit cine s-a născut, pentru că acel sat, acum indepărtat, era lumea ei erau oamenii pe care ea i-a iubit și îi iubea în continuare.
Așa că vei reține lucrurile la care ții.
Vei mai reține lucrurile care te fac să te distrezi și să te simți bine.
Vei mai reține lucrurile rele, respringătoare, stranii, asta fără efort. Ca să îmbunătățești ținerea de minte, poți face un scenariu mental cu o asociere dintre un lucru mental neplăcut cu cel ce trebuie memorat ( tehnică mnemonică).

| Drimmero a răspuns:

Pentru a avea o logica mai buna in a iti exprima gandurile si ceilalti sa te inteleaga, sau o logica mai buna in intelegerea lucrurilor? Pur si simplu, orice auzi sau vrei sa spui mai intai treci prin filtrul gandirii si o procesezi asa incat sa fii aproape de adevar.

Tinerea de minte o ai sau nu, unii uita ce au facut ieri, iar altii stiu ce s-a intamplat in paleozoic, fiind acolo.
Glumesc... tinerea de minte o imbunatesti prin exercitiu mental, prin antrenament.

| Andreeush a răspuns:

Sunt persoane care iau memo+, lecitină etc.

| Steregoi a răspuns:

Nu se poate. Daca te nasti uituca la fel mori.