Cum poti sa iti imbunatatesti memoria?

Cu siguranta, multi dintre voi ati auzit pana acum de expresia  “memorie de elefant” si probabil ca macar o data v-ati dorit sa aveti si voi o astfel de tinere de minte. Ei bine, din fericire, exista cateva modalitati prin care iti poti imbunatati memoria pe termen lung.  Ce-i drept, aceste solutii nu sunt miraculoase si nu veti ajunge sa aveti memoria fotografica a lui Mike Ross din Suits, insa cu siguranta, veti observa o schimbare in bine dupa ce le veti pune in aplicare.

Asadar, iata tot ce va trebui sa faci:

1. Nu neglija somnul

S-a dovedit stiintific ca adultii au nevoie intre 7,5 si 9 ore de somn pe noapte pentru a putea da randamentul maxim si, implicit, pentru ca avea o memorie buna. Se recomanda sa aveti un program bine stabilit de somn si sa renuntati la cafeina si la gadget-uri cu cel putin jumatate de ora inainte de somn.

2. Fa-ti timp pentru prieteni

Pe langa faptul ca relatiile sociale te ajuta sa ai o viata emotionala sanatoasa, acestea iti antreneaza si creierul. Cercetatorii americani au observat ca persoanele cu o viata sociala activa au mai rar probleme de memorie decat cele care prefera sa isi petreaca timpul singure.

3. Ramai activ mental

Rebus-urile, puzzle-urile si cititul sunt de mare ajutor atunci cand vrei sa iti imbunatatesti memoria pentru ca ne ajuta sa ne concentram intens. Nu degeaba se spune ca astfel de activitati reduc riscul aparitiei Alzheimerului.

4. Fa sport

Vechiul proverb latin “Mens sana in corpore sano" este mai valabil in zilele noastre ca niciodata. Iar pentru a avea grija de corpul nostru este imperios necesar sa facem sport. Activitatea fizica ajuta la oxigenarea creierului si reduce hormonii de stres si riscul aparitiei unor boli ce pot afecta memoria, precum diabetul si bolile cardiovasculare.

5. Adopta o dieta sanatoasa

O alimentatie sanatoasa ajuta creierul sa functioneza la maxima sa capacitate. Mananca multe fructe, legume, cereale integrale si incearca sa alegi surse de proteine sarace in grasimi, precum pestele sau puiul (fara pielita). Si nu uitati sa beti suficienta apa!

Voi ce alte sfaturi aveti pentru imbunatatirea memoriei?

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Gingko Biloba,ginseng, lecitina, nuci, peste, alune.big grin
Si...mult exercitiu, memoria sa fie ''antrenata'' zilnic.

| RAY a răspuns:

Foarte bune sfaturi cu adevarat
punctul 1, somnul ajuta foarte mult dar de ce?
pai trecerea de la memoria de scurta la memoria de lunga durata se face in timpul somnului, desi e bine sa inveti inainte sa dormi
punctul 2, vindeca si depresia desigur
3, curiozitatea este cea care trezeste activitatea minti, placerea de a invata, descoperi lucruri noi
4, cardio intens, 4 minute de sprinturi si culturism da fac minuni
5, aici nu sunt de acord grasimile sunt esentiale organismului, grasimile sanatoase.nu grasimea causeaza vreo boala si lipsa activitati plus multe alte lucruri, daca nu dai grasime corpului el va consuma muschi cand faci sport, multe cereale contin mult zahar plus intoleranta la gluten, carnea de porc este sanatoasa, pui, peste, vita etc majoritatea bolilor sunt din cauza carbohidratilor rafinati, fructele de mare ajuta la memorie

ce as mai putea adauga ar fi multa dar astea 5 sunt un mare inceput
eu as spune ca diversitatea lipseste din vietile multora, pe langa asta mai este si nevoia emotionala iubirea, aprecierea, gandirea rationala, cunoasterea personala
intr-un studiu doua grupuri au urmat toate sfaturile de mai jos si totusi viata lor nu s-a schimbat se pare ca nu suntemm la fel, unele persoane nu slabesc prin sport, unele persoane nu sunt sociale din fire, unele au o memorie proasta si asa o vor avea mereu, dieta scimbata sanatoasa din nou spun ca nu toti suntem la fel

| OnuOnulică a răspuns:

Prin alimentație. Câteva alimente care ajută la memorie ar fi nucile, peștele, fructele de avocado, cereale integrale.

| alexandrualind a răspuns:

Prin invatat si facut exercitii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Si Ciocolata imbunatateste Memoria. O zi buna va doresc.

| Deliiiia a răspuns:

Memoria se imbunatateste doar prin exercitiu, restul sunt elemente necesare pentru a putea incepe procesul de imbunatatire.

| TheWomanCat a răspuns:

Prin citit, o alimentatie sanatoasa si mult calcul.

Răspuns utilizator avertizat