| cristi11111 a întrebat:

Ce rol poate avea cratima si virgula intr-un text?

Răspuns Câştigător
| Dudu008 a răspuns:

Cratima este folosita cu rolul pentru a rosti doua parti de vorbire diferite in aceeasi silaba si are ca si consecinte daca este intr o poezie mentinerea masurii, sau evitarea hiatului intr un text in proza

virgula -marcheaza grafic o relatie de coordonare prin juxtaputere intre doua sau mai multe propozitii
-este folosita pentru a desparti termenii unei enumeratii
-izoleaza o constructie incidenta sau o apozitie

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Uneori...major/decisiv.

| Furculingură a răspuns:

Într-un text sau într-o frază?

| NimeniSiAtat a răspuns:

Cratima pentru a desparti cuvinte care au valori morfologice distincte sau pentru a inlocui o litera.
Virgula pentru a imparti o fraza in mai multe propozitii si pentru a desparti vocativul de restul propozitiei.

| DiidiiDuuda a răspuns:

Cratima are rolul de a inlocui o vocala sau de a mentine masura versurilor, iar virgula, uneori, ajuta la formarea vocativului.