| Apokales a întrebat:

Ce s-a intamplat in anul 1989 in Romania, a fost revolutie sau atac de stat?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Cei care au stiut cum a fost atunci vor duce mai departe vestea, cartile de istorie pot dezinforma foarte mult, noua in liceu ni s-a zis direct: 'Sa nu va aud ca ziceti de revolutie ca va rad in cap, a fost lovitura de stat, dragilor', o profesoara geniala de altfel.

Una e cartea, alta e realitatea.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A fost o necesitate ca comunismul sa cada in Romania, pentru ca toata uniunea sovietica a cazut, ce naiba faceam noi singura tara comunista din toate, inclusiv rusia a devenit democratica, repet a fost o stare de necesitate aducerea romaniei la democratie prin toate mijloacele posibile

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Având în vedere schimbările sociale pe care le-a provocat poate fi denumită revoluție.

| Drimmero a răspuns:

Lovitura de stat mascata sub numele de Revolutie. Unii profesori de istorie iti vor spune ca a fost Revolutie,, iar altii vor fi mult mai cinstiti. Chiar parintii tai daca vor avea rabdare iti vor explica

| Apokales explică (pentru Drimmero):

Al meu mi-a zis de lovitura de stat, iar cartile de istorie scriu despre revolutie. Cum va ramane pentru generatiile viitoare?

| Drimmero a răspuns (pentru Apokales):

Cei care au stiut cum a fost atunci vor duce mai departe vestea, cartile de istorie pot dezinforma foarte mult, noua in liceu ni s-a zis direct: 'Sa nu va aud ca ziceti de revolutie ca va rad in cap, a fost lovitura de stat, dragilor', o profesoara geniala de altfel.

Una e cartea, alta e realitatea.

| Mosotti a răspuns:

A fost pe dracu revolutie, a fost aranjata din afara, nu uita cum a inceput, statu s-a luat de tokes ala popa ungur, apoi instigati lumea a sarit, s-a inflamat si aia e.
De ce n-a facut lumea rev pana atunci, ca mureau de foame! Ca nu s-a dorit din alte parti. Ca daca milioane sareau, nu aveau ce face cativa securisti. Iar soldatii de 20 ani nu trageau in mamele si tatii lor.

Sua a vrut control si in est, de aia gorbaciov omu SUA a destramat rusia, nu stiu, parca intr-o padure s-a luat decizia asta. Plus ca erau niste sisteme falimentare, nici nu mai mergeau.
Tu nu uita ceva! Dupa ce ceausescu a fost asasinat, au aparut asa zisi teroristi care au facut ravagii, aia nu erau oamenii lui, erau pusi din afara, sau chiar unii din afara.
Fiecare tragea in fiecare, a fost jale.
Si asa s-a dorit liberalismul, n u s-a reusit ca oamenii au votat in masa pe Iliescu, nu mai stiu procentul, ziceam 85 % dar poate e fals, nu am surse sigure, insa 70 % clar, erau niste cozi la vot de ma tampeau, tocmai sa-l voteze pe el.

Pentru ca oamenii mai in varsta stiau ce au facut liberalii si taranistii inainte, stiau ca niciodata nu au tinut cu oamenii de rand, dreapta mereu a tinut cu firmele, afacerile, uitati-va acum ce se intampla!
Nu vad nici o masura pentru oameni, doar pentru firme cu corona asta, desi nr de cazuri urca la fel, ei relaxeaza ca sa castige niste unii.
De ex o masura pentru om ar fi sa mareasca perioada de plata a ratelor, de ex dai in 4 ani si nu in 2, rate mai mici, dat fiind ca multi au ramas fara munca si scaderei salarii. Exact asta a facut rusia acum! Deci e f clar. Obligatoriu, daca nu doreau bancile a zis "nu convine? Ia plecati voi de aici", n-au plecat ca le convenea si asa.

Chiar acum cateva zile un dreptist s-a gandit la oameni si a zis ceva pentru ei sa fie bine, si s-a zis "interesant ca un dreptist vrea masuri de stanga", adica pentru om.
Taranistii si liberalii nu au acceptat victoria lui iliescu ales legitim mai ales ca alegerile erau supervizate de UE si SUA foarte atent, daca se fura, nu recunosteau conducerea si gata. Au vrut liberalii sa darame cu oamenii de la universitate.
Au venit minerii sa apere ce au votat, doar ca au fost porci, s-au purtat infect, niste animale, trebuia sa apere decent si pasnic.

Deci cam asa cu revolutia. Evident ca trebuia sa pice infectia aia de sistem ceausist, asta clar.
Niciodata, dar niciodata o revolutie, o revolta nu porneste de la amarati, e organizata de elite, de intelectuali, si ei rar reprezinta interesele amaratilor.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Daca o "revolutie" este organizata de elite atunci mai este revolutie sau lovitura de stat?
Iar daca intelectualii erau implicati, atunci de ce nu s-a facut revolutia pe plan cultura si am fi scapat de atat sange varsat. Plus de asta ce intelectuali aveam noi pe vremea aia?
Termina cu prostia ales legitim, s-a furat acum la vot in 2020, dar apoi atunci cand tot sistemul era subordonat unui singur om, lui Iliescu.
Iliescu nu cumva a declarat in 2019 sau inceputul lui 2020 intr-un interviu ca dorea alinierea catre Rusia, si nu catre U.E?
Am auzit de un preot ungur care ar fi agitat spiritele, dar nu stiu foarte multe. Ai ceva documentare, articole? Multumesc.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Lovitura de stat e una, revolutia e alta, prima e deturnarea presedintelui de catre generali si altii deci fara legatura cu populatia, revolutia aparent este cand conducerea este daramata de oameni prin forta.
Pai nu mergea revolutie culturala, ca ceausescu nu putea fi dat jos decat in forta, altfel nu aveai cum, ca daca te mirosea de ceva, punea tancurile, securitatea pe oameni si era jale. Sau pe aia care incepeau cu chestii, ii aresta imediat. Oamenii nu aveau caldura, lumina, gaze, se opreau, nu aveau mancare, nu le ardea de cultural.

Revolutia e organizata si incitata de elite ca sa nu para ca e lovitura de stat, atunci cand se necesita asta! Elite sau intelectuali, oameni cu influenta, intelectuali adica cu facultate, nu am zis ca si erau intelectuali, dar am uitat sa specific. Asa zis-e elite doar cu eticheta.
Aveam intelectuali cum nu? I-a scos ceausescu pe rand din jurul lui ca sa nu-l conteste, si a pus prosti. Aveam invatamant dur. Cine zice ca se trecea aiurea minte, ca eu am invatat atunci! Se lasa corigenti si la clasa 7-a, bine, in scolile mai bune, in alea mai rau famate, mda, te mai trecea.
Admiterea la liceu era dura cu concurenta cam peste tot, dadeai treapta doua adica examen la jumatea liceului, tot dur, dadeai bac dur, admitere fac extrem de dura cu concurenta mare. Acuma avem enorm de oameni nepregatiti.

De unde sti tu ca s-a furat la vot? Cand poate nici nu erai atunci. O tii asa intr-una, cand se stie ca occidentul si SUA nu ne-ar fi lasat sa furam mai ales ca erau contra lui Iliescu! Nici ei nu doreau sa vina, ca era de stanga, deci abia asteptau motiv sa conteste votarea.
Si daca nu recunosteau treaba, era jale, puteau sa nu recunoasca noua conducere daca aveau motive.
Nu accepti ca lumea l-a votat destul, asta e. Asa ca gasesti motive sa zici ca nu are cum domne, ca s-a furat.
Daca se fura la liberali si taranisti ca sa iasa, ziceai ca SUA si occident au inchis ochii, ca le convenea, dar asa, in nici un caz.

Din contra! SUA si occidentul ar fi furat sa nu iasa Iliescu, ar fi aranjat la o adica, sau nu stiu, poate nu furau, la numaratu de voturi! Dar nu au putut ca a avut prea multe voturi. E una sa ai 52-55 %, si alta mai mult.

Cu popa, cauta si tu de Laszlo Tokes, la Timisoara decembrie 1989 poate gasesti ceva, dar de acolo a pornit, evident instigatori printre oameni, si asa mai departe.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Lovitura de stat si schimbarea regimului de la comunism la capitalism. Dintre toate tariile din blocul comunist numai Romania a facut trecerea cu taraboi celelalte tari nu. Cand lau impuscat pe Ceasca presa si mass media a transmis mesajul in toata lumea ca in ziua de craciun l-am impuscat pe dictator, pana si amaratii aia din Africa care dorm in corturi au citit ziarul atunci.

| aumih16 a răspuns:

Revolutie! si dupa 1989! mineriada!