| anavladamatei a întrebat:

Ce sa fac daca mi se decojeste pielea de pe fata si ma mananca? Ce sa folosesc sa nu mi se mai întâmple asta?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ai oferit destule detalii.Se intampla asta des? E din cauza vreunui produs anume pe care ai inceput sa-l folosesti in ultima perioada? Trebuie sa tii evidenta, uneori acestea nu sunt potrivite pentru tipul de piele si e de asteptat sa reactioneze asa, sa usuce pielea, sa formeze iritatii si cojite, sa se inroseasca etc.In astfel de clipe indicat este sa opresti folosirea lor si sa cureti cu apa.

Daca nu e nimic din ce am zis mai sus, ai luat in calcul sa mergi la medic? Nu prea este ok sa aplici asa chestii random deoarece nu stii exact despre ce afectiune a pielii este vorba. Poti eventual sa te dai cu niste ceai de musetel daca ai prin casa, ar trebui sa calmeze mancarimea si in rest te incurajez sa mergi la un dermatolog, cat mai repede.

| Hyperion7 a răspuns:

Cred că e vorba de o eczema.
Încearcă să iei de la farmacie unguentul celor de la Bepanthen Sensiderm, aplica pe zona cu pricina și ar trebui sa fii fresh.
Ai o rutina de skincare adaptata tenului tau?

| Furnicuta000 a răspuns:

Un exfoliant. Dar ai grija cu exfoliantii acum ca vine vara, sa folosesti si spf

| Felissa13Eden a răspuns:

Aquaphor sau crema hidratanta de la CeraVe.

| LisaJulie a răspuns:

Probabil ai o eczema sau dermatita! Un medic dermatolog îți va da un tratament