| suntsuper a întrebat:

Ce scop are festivitatea de deschidere a anului scolar si de ce trebuie sa mergem?

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

La scoala cu voi!

E o zi ca oarecare, cum a zis ceva de aici, e o introducere in noul an.

| minrest a răspuns:

Are scopul nedeclarat de a demonstra puterea conducerii scolii asupra elevilor. Conducerea spune prin aceasta festivitate: ''Vezi cum te tin aici cu orele degeaba, vezi cata lume pierde timpul si nu are ce face, la cererea noastra, nu ai cum sa te opui conducerii scolii''. Cum ai inca nevoie de ei, mergi la festivitate, ''pupa-l in bot si-ii papa tot'', dar daca poti sa nu mergi fara sa patesti nimic, cu atat mai bine.

| AC4S4 a răspuns:

Hai ca aia de sfarsit de an are un scop. Mai zice ce premii a castigat scoala, prezinta elevii cu note bune. Dar la inceput de an ce se prezinta?
A, gata, imi amintesc. De obicei directoarea/directorul zice discursul de incurajare, apoi fiecare clasa merge in sala ei unde diriginta/dirigintele le spune ceva, poate primesc manuale. Deci, pierdere de timp.
Totusi, decat sa incepem din prima zi cu ore, ca in alte tari, eu zic sa fim multumitori. happy

| syd a răspuns:

Cine te pune sa mergi?

| 393Dan a răspuns:

Mai bine cu festivitate si apoi acasa, decat cu o zi in plus de lectii.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Nu mergeam niciodată. Dar dacă vrei să prinzi un loc în bancă cu un coleg la alegere, atunci e momentul. Asta era cel mai important. În rest se mai introduc puțin profesorii pentru cei ce nu știu sau uneori ai surpriza de a avea profesori noi. Dar oricum îi întâlnești la cursurile respective.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Pentru a face cunostiinta cu dirigintele, pentru a lua manualele, pentru a primi orarul si pentru a-ti vedea noii colegi daca esti boboaca.

| suntsuper explică (pentru Bisbiavatar12):

Imi cunosc dirigintele, am manualele, orarul e urcat pe site-ul scolii.ce rost ar mai avea sa ma duc?

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru suntsuper):

Eu am trecut acum cls a 9-a si de aia ziceam big grin
De obicei, mai vorbeste directorul ala niste abureli sa fie acolo si nu este obligatoriu sa mergi din cate stiu.

| suntsuper explică (pentru Bisbiavatar12):

Eu pe a 10a, pe a 9a inteleg de ce. bafta in noul an scolar

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru suntsuper):

Merci.

| Nemessys a răspuns (pentru suntsuper):

Aici mergem pe clasica si proasta vorba,, asa se face" happy

| OAly a răspuns:

E o introducere in noul an scolar ca sa nu inceapa brusc cu orele. O acomodare cu scoala dupa vacanta. Te poti bucura de revederea cu colegii si sa va povestiti ce ati facut de cand nu v-ati mai vazut.

| Bianca777 a răspuns:

Ca sa mai pierdem inca cateva ore din ultima zi liberă happy (sa nu ne plictisim)