| Stefanistaaa a întrebat:

Ce stiti despre ceaiul verde? Cat de eficient este?
Ce alte ceaiuri sunt benefice?
Funda; x

3 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

Cat de benefic pentru ce? Daca vrei sa mergi din 10 in 10 minute la toaleta, e foarte benefic, mai ales peste 500ml pe zi.

| Pirkko a răspuns:

Daca si tu ai sperante sa slabesti cu ajutorul lui, las-o balta! Ceaiul, indiferent care ar fi, nu te ajuta sa slabesti...

| Coolpink a răspuns:

Inca din cele mai vechi timpuri chinezii au studiat si demonstrat proprietatile benefice ale ceaiului verde. S-a dovedit ca acesta are multe beneficii pentru sanatate spre deosebire de alte alimente sau bauturi. De la dureri de cap pana la depresii, ceaiul verde este folosit ca un bun remediu de catre chinezi de mult timp.

Voi enumera cateva lucruri pe care ar trebui sa le stiti despre ceaiul verde:
Reduce riscul aparitiei cancerului, prin inhibarea celulelor tumorale in special pe colon, pancreas, rect, vezica urinara, esofag, stomac fara a afecta celulele sanatoase
Ajuta la tratarea artritei reumatoide
Reduce nivelul colesterolului din organism
Creste metabolismul
Ajuta organismul sa lupte impotriva virusilor si a bacteriilor imbunatatind sistemul imunitar
Ajuta la distrugerea radicalilor liberi
Are un efect calmant reducand stresul si oboseala
Lupta impotriva bolilor cardio vasculare
Are proprietati antibacteriene si antivirale
Secretul ceaiului verde il reprezinta continutul sau de polifenoli, in special EGCG-ul (Epigallocatechin gallate), care este un antioxidant foarte puternic.
Noi dovezi sugereaza ca ceaiul verde este bun pentru diferite diete, elimina grasimile din organism arzant mai multe calorii decat cafeaua sau un placebo.
Ajuta la prevenirea cariilor
Poate preveni intoxicatiile alimentare
Foarte multe cosmetice contin extracte de ceai verd, avand efecte benefice asupra frumusetii
O ceasca de ceai verde poate contine intre 20 si 70 miligrame de cofeina.