| munteanuionvictor a întrebat:

Ce traditie mai speciala e la voi in perioada Craciunului?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Betie si cunostinte intre oameni

| RAY a răspuns:

Colindul

| Violleta2022 a răspuns:

Se merge ziua la plaja si seara se petrece in curte, la lumina beculetelor ornamentale si a lumanarilor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai... Sora-mea se plictiseste, ai mei stau acasa si mananca, eu lucrez, plec la baut, ma intorc sa mananc, lucrez/beau/lucrez/beau/lucrezbeau/lubreau/beaucrezbeaulucrez... Si uite asa trece si Pastele. E o perioada frumoasa iarna, abia astept sa treaca.

| GoldenZenith a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Avem de vorbit! Cam mult alcool.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GoldenZenith):

Alcool?! Nici vorba! Apa cu lamaie, pentru dieta whistling
Stii ca la servici ma apuca foamea la ore tarzii, si e mult mai ok sa tin caloriile sub control! ohappy

| GoldenZenith a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ești un exemplu demn de urmat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GoldenZenith):

Mi-ar placea sa adopti si tu stilul asta de alimentatie. Ne-ar face bine whistling

| GoldenZenith a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mai ai și alte dorințe? Scrie-i Moșului o scrisoarebatting eyelashes. Mai degrabă te asculta el decât să o fac eu.

| GoldenZenith a răspuns:

Pt mine sărbătoarea in sine nu prea mai are valoare. Nu mai simt mare lucru din spiritul Crăciunului, nu știu exact cine sau ce este de vina dar pot sa spun doar că mi-e extrem de dor de copilărie, atunci vedeam altfel treburile astea.

| JackR a răspuns:

Ciufulitul barzoiului. Dar nu sunt foarte sigur ca este specifica numai Craciunului... Din ce-am vazut in ultimii ani, e o traditie zilnica!

| TanteMarianne a răspuns:

Ba nu stiu. eu impodobesc un palmier in loc de brad.
de colindat nu-mi arde.
cadouri. da din astea dau o carca.
mancare si bautura. nu ma pasioneaza sarmalele, piftia etc... mananc diverse prajituri, dulciuri si beau.

| YellowAngel a răspuns:

Colindele si impodobitul bradului

| MajinVegeta a răspuns:

Sa se faca turte(cu nuci), carnati, iar mai tarziu placinta cu ban.

| MajinVegeta a răspuns:

Nu ma innebuni, esti sigur?
Si in legatura cu intrebarea userului, ce e asa special Colindul la tine in sata/oras. Colindul este peste tot in tara, chiar si in afara. De ce ar fi special la tine in localitate?

| RAY a răspuns (pentru MajinVegeta):

Vorbim de craciun da? de ce e asa mare sabatoare ca mancam a turte(cu nuci), carnati, iar mai tarziu placinta cu ban? craciunul e o sarbatoare pagana nu are nici o legatura nici cu nasterea lui iisus nici cu mancarea, dar colindul are legatura cu nasterea lui iisus

| RAY a răspuns (pentru MajinVegeta):

Eu nu am scris ca ar fi ceva special, a manca ceva nu este o traditie
TRADÍȚIE, tradiții, s. f. Ansamblu de concepții, de obiceiuri, de datini și de credințe care se statornicesc istoricește în cadrul unor grupuri sociale sau naționale și care se transmit (prin viu grai) din generație în generație, constituind pentru fiecare grup social trăsătura lui specifică. ♦ Obicei, uzanță; datină. ♦ Informație (reală sau legendară) privitoare la fapte ori evenimente din trecut, transmisă oral de-a lungul timpului. [Var.: (înv.) tradițiúne s. f.] – Din fr. tradition.

| MajinVegeta a răspuns (pentru RAY):

Nu e sarbatoare mare dar cel putin asa se face aici, si stiu ca nu peste tot in tara se face al fel, cel putin turte.

| RAY a răspuns (pentru MajinVegeta):

De unde esti?

| MajinVegeta a răspuns (pentru RAY):

Dintr-un loc din moldova.

| MajinVegeta a răspuns:

Pai cred ca mersul cu ursul si capra sunt in toata tara, asa ca am dat exemple de ce cred eu ca e mai special.winking

| RAY a răspuns (pentru MajinVegeta):

Tu mergi? ce esti capra sau ursul?

| MajinVegeta a răspuns (pentru RAY):

Mai! Da tu esti destept ma baiete, mai sunt destia ca tine pe TPU? Sau tu esti bossul pe aici?winking Nu pot sa-ti dau report ca-s nou, asa ca ai scapat. Dar poate imi dai tu.winking