| anais13 a întrebat:

Cineva care lucrează ca stewardesă? Am nevoie de niște informații, m-ar interesa acest job.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbirea fluentă a limbii engleze, înălţimea minimă de 1, 60 m şi starea de sănătate foarte bună sunt câteva dintre cele mai importante criterii pe care trebuie să le îndeplinească candidatele la un post de stewardesă (însoţitoare de bord) în ca­drul unei companii aeriene.
https://www.zf.ro/......e-14895605

Vârsta minimă la care te poţi angaja ca stewardesă este de 18 -21 de ani, în funcţie de companie.
România, persoanele care vor să se angajeze la Tarom îşi pot începe cariera de la 18 ani.
În cazul Blue Air, însoţitoarele de zbor trebuie să aibă cel puţin 21 de ani.
Vârsta maximă de angajare ca stewardesă este, în general, de circa 40 de ani.

ÎNĂLŢIME
Limita minimă a înălţimii pe care trebuie să o aibă însoţitorii de bord este, în general, de 1, 58 metri. Aceasta variază însă de la o companie la alta.
- Wizz Air: 1, 65 metri
- Lufthansa: 1, 58 - 1, 75 metri
- Swiss: 1, 58 metri
- Qatar Airways: 2, 12 metri stând pe vârfuri cu mâna ridicată
- KLM: cel mult 1, 85 metri (fără tocuri)
- British Airways: 1, 58 - 1, 85 metri
- Etihad Airways: 2, 1 metri stând pe vârfuri cu mâna ridicată (fără tocuri)
DIOPTRII O persoană care vrea să devină însoţitor de bord, dar are probleme cu vedere, trebuie să se încadreze în intervalul +/-4 - +/-5 dioptrii, dacă vrea să fie recrutată. Altfel, pică automat examenul medical.
PERSONALITATE
- atitudine pozitivă, empatică
- abilitatea de a te adapta uşor la oameni şi lucruri noi
- spontaneitate