Conferință gratuită "Cum trăim după pierderea unui om drag?"

În urma accidentului din Club Colectiv, Asociația “Există viață după doliu!” a decis organizarea unui nou eveniment gratuit de susținere a oamenilor care au pierdut prieteni sau rude mult prea devreme.

Joi, 19 noiembrie 2015, între 18.00-21.00, în București va avea loc conferința gratuită "Cum trăim după pierderea unui om drag?", unde specialiști și oameni care au pierdut suflete dragi vor ajuta peste 100 de oameni să învețe să treacă un pic mai ușor prin perioada de doliu.

AGENDA. Vom vorbi despre: doliu colectiv, etapele doliului, moduri de a ne ajuta singuri, locuri unde găsim sprijin, moduri de a-i ajuta pe apropiații care suferă. Fără clișee și vorbe goale, într-o atmosferă deloc posomorâtă, ci caldă, prietenoasă, foarte deschisă.

INVITAȚI: Oana Petriman (psihoterapeut), Andreea C (o tânără care și-a pierdut iubitul ne va spune povestea ei), Nușa Bugeac (psihoterapeut), Ioana Agachi (psihoterapeut) și alți invitați surpriză, cu experiențe diverse și povești interesante, din care avem multe de învățat.

PARTICIPANȚI. Evenimentul se adresează: tinerilor care au pierdut prieteni sau rude dragi, părinților care au pierdut un copil, oamenilor care și-au pierdut partenerul de viață mult prea devreme, consilierilor școlari, profesorilor, psihologilor, medicilor, tuturor oamenilor care vor să învețe cum să ajute un apropiat să treacă prin doliu cu bine.

LOCAȚIA: Liceul Miguel de Cervantes, Calea Plevnei, nr. 38, București. Intrare liberă.

Detalii: 0745.55.66.02 sau contact@existaviatadupadoliu.ro

Website: http://existaviatadupadoliu.ro/sprijin-pentru-familiile-indoliate-dupa-incendiul-din-club-colectiv-bucuresti

Acest eveniment este organizat de tineri voluntari care au pierdut oameni dragi și acum fac parte dintr-o comunitate de sprijin care mai oferă și webinarii, workshopuri de weekend și consiliere psihologică individuală.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cu ajutorul funcțiilor noastre biologice.

| σκμ a răspuns:

M-am plictisit deja, peste tot #colectiv...
Și cum să trăim? NORMAL, cum altcumva?