| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca ati văzut întrebarea aia când am spus spus ca i-am distrus geaca mamei și nu vreau sa vadă și v-am cerut sfaturi... Ei bine, azi a văzut. M-am dus în camera ei și am văzut ca geaca era pe pat și mi-am dat seama ca a văzut și chiar ma miram cum de nu mi-a zis nimic, am ignorat asta și m-am dus la mine om camera, după câteva minute a venit la mine în camera și era vorba sa plec la verioasara mea, a început sa ma întrebe dacă mai plec, sa o anunț când plec ca să îmi spele geaca și sa ma ajute cu bagajul etc și dupa m-a întrebat cum am reușit sa ii rup geaca, i-am zis "nu știu" și fără sa ma certe adica vorbea foarte calm și parca era dezamăgită ma întreba ce face acum, era singura ei geaca alba de primăvară, nu are bani sa își cumpere alta și m-a mai întrebat "e găurita, cu ce ai reușit sa faci asta, cu țigarea?" dar o spunea pe un ton atât de calm și mi s-a făcut foarte ma de ea, nici nu ma asteptam aa vorbească asa calm în situația asta. Acum normal ca o sa-i fac cadou o geaca noua, nu identica dar o sa ii caut una alba și frumoasa, care poate o sa-i placa mai mult.

Dar mi se pare atât de aiurea faptul ca nu din vina mea a ajuns geaca asa, o sa mai povestesc o data în caz ca nu ați văzut. Stăteam pe o banca cu câțiva prieteni și vorbeam cu fata din partea dreapta iar fata din partea stânga fuma, un băiat vine în fuga spre ea și ea din instinct se ferește și aterizează cu țigarea fix pe geacă, i-am zis băiatului sa pună bani la geaca și a refuzat insistând ca nu a vrut, ca nu a fost vina lui etc și fata a zis ca pune și ea bani pentru ca ea ținea țigara dar a doua zi când trebuia sa mergem în Mall pentru geaca a băgat vrăjeală ca e pedepsita și nu poate sa mai vina dar ea era afara cu alta gașca de prieteni și de la băiat nu prea am pretenții pentru ca nu o duce prea bine cu banii dar eu ce sa mai zic... Nu am fost de vina, nu era geaca mea și nici noi nu suntem bogatani ca să cumpărăm sau sa stricam orice fără nici un stres. Dar mi se pare atât de stupid, eu stăteam liniştită pe banca și ma trezesc cu geaca găurita și nici unul din ei nu vor sa dea bani pentru geaca. Și sunt nefumătoare, îmi era frica în caz ca mama credea ca fumez și nu ma mai lăsa afara. Acum ma simt prost, credeți ca a fost vina mea? Mama mă lăsa să îi port geaca doar ca pentru ca era alba era mai ":/" ok, dacă o porți ai grija cu ea

6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Intrebare (poate prosteasca): nu poate sa o coasa? Adica, daca ii place asa mult, ar putea incerca.Sunt diferite modalitati de a coase fara a lasa o urma foarte evidenta pe material.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Floridori):

E din fâș și este gaurita adânc, pana la acel puf din interior și am înțeles ca fâşul nu se poate repara, nici măcar dacă o duce la croitor dar ar putea acoperi cu un petic însă... Mai bine ii cumpăr una noua, eu o purtam în momentul în care s-a întâmplat, nu-i mare tragedie, e doar o geaca dar cum am zis și mai sus, nu em am stricat-o, nu sunt bogătancă și eu trebuie sa o plătesc dar e ok

| Floridori a răspuns (pentru CristianaCrss):

Pai tocmai pentru ca geaca este buna in afara de acea gaura, ii place mult mamei si nu va dau banii afara din casa, m-am gandit ca ar putea sa o coasa.Problema nu e cat de adanca e gaura ci cat de extinsa este ca diametru.
Sunt multe metode (poti gasi si pe YouTube daca vrei) destul de simple care te ajuta sa cosi fara sa ramana prea evident.Sau poate pune acolo o sigla micuta, metalica de la orice marca pentru a acoperi si nu se vede urat.E ca si cum geaca ar fi de la acea firma.
Sunt doar niste idei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu a fost ta și nici vina lor. E Doar o greacă, o haină care oricum nu ține mult.

| UnDiavol a răspuns:

Este doar o geaca stai liniștita

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Mda... Nasol. Mi se pare frumos felul in care a reactionat mama ta insa, fiindca nu s-a suparat si a ramas calma. Poti pune un petic sau o bucata de material ceva peste. Ma gandesc la acele floricele sau forme pe care le pui peste, ca sa arate mai bine, cred ca ar putea acoperi si nici nu ar arata rau. Incearca sa mergi la un atelier de croitorie sa intrebi ce s-ar putea face. Imi pare rau de situatia in care esti, chiar nu e vina ta. Felicitari pentru intentia de a-i cumpara alta geaca. Incearca sa o repari pe asta sa vezi daca se poate intai, iar daca nu merge ii poti lua una noua.