NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Credeţi că atitudinea omului (deseori mult prea crudă, arogantă şi nepăsătoare) faţă de celelalte animale este una potrivită?
http://vimeo.com/8104231
http://youtu.be/NpSZa00-3eM

57 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Subiectul şi discuţiile care m-au îngrozit şi întristat acum câţiva ani, mă îngrozesc şi întristează şi acum:

http://www.tpu.ro/......evinovate/

Nu ar merita animalele măcar o moarte decentă, fără chinuri covârşitoare şi inutile? La ce avem raţiune, dacă nu o folosim (unii dintre noi)?

NOname
| NOname explică:

Priviţi câtă iubire, duioşie, delicateţe, gingăşie...
http://youtu.be/30SEePcn7Lc
"Seal meets girl
Seal falls in love with girl
The end."

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/EU81EFd.png

NOname
| NOname explică:

Hachiko: A Dog’s Story - Povestea unui câine (2009)...un film inspirat din povestea reală, povestea răvăşitoare, incredibilă, frumoasă şi tristă, care te lasă mut de uimire şi admiraţie, te copleşeşte cu profunzimea şi complexitatea sa, care arată ce înseamnă adevărată dragoste şi loialitate... dragostea unui câine.
Încă plâng...

Dacă încă nu l-aţi văzut, trebuie să o faceţi; nu veţi regreta.

NOname
| NOname explică:

Oribil...

„Iadul pe Pământ" – CNN face dezvăluiri şocante despre traficul ilegal cu câini destinaţi consumului.

Anual, aproximativ 200.000 de câini sunt transportaţi ilegal din nord-estul Thailandei, peste râul Mekong, pentru a ajunge pe mesele restaurantelor din Vietnam, dezvăluie CNN.

Câinii sunt înghesuiţi câte 20 în coşuri metalice, astfel că un singur camion va transporta 1.000 de câini pentru câteva zile. La finalul călătoriei, câinii sunt dezhidrataţi şi stresaţi, mulţi murind sufocaţi pe drum.

„Evident, atunci când ai mai mulţi câini înghesuiţi în cuşti unul peste celălalt încep să se muşte din cauza condiţiilor extrem de incomode, orice fel de mişcare face ca alt câine să se simtă strivit, astfel că va reacţiona muşcând", explică Tuan Bendixsen, directorul Animals Asia Foundation Vietnam, o organizaţie din Hanoi ce pledează pentru drepturile animalelor.

Suferinţa câinilor nu încetează atunci când ajung în Vietnam. În această ţară asiatică se crede că stresul şi frica duc la eliberarea unor hormoni ce îmbunătăţesc gustul cărnii, motiv pentru care câinii sunt ţinuţi în cuşti care le restricţionează libertatea de mişcare.

În cele din urmă, câinii sunt ucişi cu ajutorul bâtelor sau li se taie gâtul în faţa altor câini care aşteaptă aceeaşi soartă. În anumite cazuri, câinii au fost jupuiţi de vii.

„Câinii sunt animale extrem de inteligente, aşa că dacă ucizi un câini în faţa unei cuşti pline cu alţi câini, aceştia ştiu că urmează să fie şi ei ucişi", spune Bendixsen.

Reprezentanţii organizaţiilor ce pledează pentru drepturile animalelor afirmă că traficanţii de câini adună tot ce prind – de la câinii comunitari din Thailanda până la cei de rasă ce sunt nesupravegheaţi – pentru a-i vinde în Vietnam sau chiar în China, unde câinii cu pedigree pot fi comercializaţi pe sume mai mari.

John Dalley de la Fundaţia Soi Dog estimează că 98% dintre câinii traficaţi sunt domesticiţi, fiind numeroase exemplare ce au zgardă la gât şi răspund la comenzi.

„Poţi vedea numeroşi câini cu pedigree în camioanele acestea, de la golden retrieveri la orice altă rasă. Unii sunt cumpăraţi, alţii sunt prinşi de pe stradă, din apropierea templelor sau chiar din grădinile oamenilor", explică Dalley.

În trecut, un „set" de câini vagabonzi era vândut pentru câteva găleţi de plastic, însă cererea crescută (ce apare mai ales în lunile de iarnă, deoarece carnea de câine este considerată un „aliment care încălzeşte") a făcut ca un câine să valoreze până la 10 dolari în Thailanda. Preţul creşte în Vietnam, unde sunt serviţi în restaurante, la 60 de dolari pentru un exemplar.

Dalley afirmă că traficanţii ţintesc mai ales animalele de companie, pentru că aceşti câini sunt mai prietenoşi şi mai uşor de capturat.

Reprezentanţii organizaţiilor ce pledează pentru drepturile animalelor estimează că un milion de câini sunt consumaţi anual în Vietnam, astfel că afacerile sunt înfloritoare pentru traficanţii ce traversează fluviul Mekong.

Deşi comerţul cu câini este ilegal în Thailanda, iar autorităţile au efectuat câteva raiduri, în această ţară nu există legi împotriva cruzimii faţă de animale, iar traficanţii primesc sentinţe uşoare, petrecând doar câteva luni în închisoare.

„Aici nu discutăm despre moralitatea consumului de carne de câine. Este vorba despre un comerţ ilegal ce valorează milioane de dolari anual ce este organizat de infractori. Modul în care sunt trasportaţi aceşti câini şi cum sunt ucişi, în cazul în care supravieţuiesc transportului, este absolut înfiorător. Unele filmări pe care le primim sunt atât de oribile încât imaginile sunt prea puternice pentru a putea fi difuzate de televiziuni. Este atât de inuman încât este, literal, iadul pe pământ", a concluzionat Dalley.

Iată reportajul difuzat de televiziunea americană CNN:

http://www.descopera.ro/......ului-video

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Pentru informare:

http://www.tpu.ro/......ivind-ora/

"Ora de religie – întrebări și răspunsuri.

În ultimele zile am primit numeroase întrebări de la elevi și părinți privind ora de religie. Mai jos găsiți răspunsurile la cele mai frecvente dintre ele:

Q: Am primit cerere de participare la ora de religie. Ce trebuie să fac cu ea?

A: Dacă ai peste 18 ani și dorești să participi la ora de religie trebuie să completezi cererea și să o returnezi instituției de învățământ la care ești înscris/ă, conform deciziei Curtii Constitutionale a Romaniei 669/2014 (vezi aici). Dacă ești minor/ă părinții trebuie să completeze cererea pentru tine. Dacă nu dorești să participi la aceste cursuri nu trebuie să faci nimic. Decizia CCR a eliminat inscrierea din oficiu la cursurile de religie. Nu trebuie să returnezi cererea.

Q: Cine completează cererea?

A: Elevii în vârstă de peste 18 ani, care doresc să urmeze ora de religie, o pot completa singuri, iar pentru cei minori o vor completa părinții sau reprezentanții legali.

Q: Dirigintele, un profesor sau directorul mi-au spus că toată lumea trebuie să completeze cererea. E adevarat?

A: Doar de cei care doresc să participe la ora de religie trebuie să depună o cerere în acest sens, conform deciziei CCR 669/2014 (vezi aici). Dacă nu completezi cererea, înseamnă automat că nu dorești să faci religie.

Q: Am primit cererea pentru ora de religie și mi s-a zis că dacă nu vreau să particip să scriu NU acolo unde se trece cultul și voi fi trimis la altă oră. Să completez așa sau să nu completez deloc?

A: Această variantă nu este prevăzută în niciun act legislativ deci nu este acceptabilă. Cererea trebuie depusă doar de cei care doresc sa participe la oră, dacă nu vrei nu trebuie să semnezi nimic.

Q: Am primit cererea și mi s-a spus că la religie trebuie să completez Ateu și nu voi face ora. E adevărat, tot trebuie să depun cererea?

A: Nu, nu este adevărat, doar elevii care vor să participe la religie trebuie să depună cererea. În plus, nu este legal ca școala să colecteze informații despre credințele tale religioase (sau lipsa lor) fără acordul tău expres (vezi Legea nr. 677 din 21 noiembrie 2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, punctul 5 alineatul 1).

Q: Ni s-a spus la școală că dacă nu vrem ora de religie vom face matematică / altă oră. Este adevărat?

A: Ora de religie nu poate fi înlocuită cu o altă oră, pur și simplu tu vei avea o oră în minus față de colegii care fac religie, și o notă mai puțin la medie.

Q: Profesorul de religie / dirigintele / directorul au spus că voi rămâne corigent / repetent sau risc exmatricularea / scăderea notei la purtare dacă nu depun cererea pentru ora de religie. Ce să fac?

A: În nici un caz nu este posibilă penalizarea în vreun fel a elevilor care nu fac ora de religie! Cel sau cei care fac asemenea afirmații comit infracțiunea de constrângerea unei persoane de a participa la serviciile religioase ale unui cult (art.381 din Codul Penal) și riscă dosar penal. Prima măsură este să le explici doar că nu dorești să faci ora și că acesta este dreptul tău legal. Dacă insistă, vă sfătuim să adunați dovezi în favoarea dvs (cereri pre-completate cu datele tale, înregistrări audio, mărturiilor colegilor) și să le atragi atenția persoanelor care te somează că sunt în ilegalitate. Poți să le citezi articolul respectiv din codul penal pentru a le explica de ce infracțiune se fac vinovați când te amenință. Dacă insistența persistă, ne poți contacta pentru a documenta cazul și a lua atitudine pe căi legale.

Q: Cum procedez dacă nu m-am înscris la ora de religie și totuși sunt obligat(ă) să rămân în clasă, pentru că nu am unde să mă duc?

A: Școala trebuie să asigure o variantă, alta decât rămânerea la ora de religie, în cazurile în care această oră nu este prima sau ultima în orar. Cel mai simplu e să stai în biblioteca școlii, sau chiar să asiști la o oră a unei alte clase (fără să fii notat, bineînțeles). Dacă școala nu a sugerat niciuna dintre variante, le poți aduce argumente legale în favoarea ta. Legea 35/2007, Nota nr. 58869/23.09.2013 a MEN, Nota MECT nr. 19.283/2005 și de asemenea art. 381 alin 2 din Noul cod Penal interzice explicit participarea forțată la orele de religie chiar și ca "public captiv"."

Sursa: http://on.fb.me/18tyGDj

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......5086386175 :))

NOname
| NOname explică:

Înduioşător.

http://www.facebook.com/......372107399/

mariana
| mariana a răspuns:

Intrebarea ta, este una ce ma preocupa si pe mine, de mult timp. Violenta, cruzimea, nepasarea, sunt "arme" ale omului slab, lipsit de perspectiva, fara alta posibilitate de a arata, celor din jur, cat este el de grozav, persoana care nu gaseste argumente normale, pentru a se face intelesa.
Aceasta ar fi o relationare cu alti oameni si este de neconceput cat de multi pot deveni asa, daca nu-si pun frau pornirilor impulsive, animalice.
Despre raul pe care-l fac unii dintre noi, necuvantatoarelor, de toate felurile, cred ca s-ar putea scrie carti intregi si nici atunci, nu s-ar putea epuiza subiectul.
Cum poti sa aduci raul, in viata unor fapturi nevinovate, care exista tocmai pentru a fi de folos omului ori naturii, pentru a crea aceea biodiversitate, care ne fascineaza?
Nu cred ca este vorba de aroganta, este vorba doar de incultura, de rautate si de cruzime pe care unii dintre noi o aplica, in viata de zi cu zi, in contactul cu cei mai "slabi" decat ei, fie ca sunt oameni ori diferite vietati ce ar trebui sa coexiste pe pamant.
Desigur ca, asemenea manifestari nu sunt potrivite si ele trebuie eradicate si atunci cand observam ca cineva comite asemenea orori, sa luam atitudine si sa apelam la organismele care sunt abilitate de lege, pentru a aduce normalul in viata cotidiana si a aplica sanctiunile pentru cei care sunt predispusi la asemenea fapte.
Stramosii nostri au vanat dar acest lucru l-au facut doar pentru a supravietui insa, niciodata n-au recurs la cruzimi impotriva acelor animale ci, le-au ingrijit, le-au inmultit si au sacrificat doar atata cat era necesar pentru hrana.
Acum, sunt unii carora le place sa distruga, sa provoace suferinta, considerand ca, doar asa pot sa se dea mari.
Sunt de compatimit si probabil ca, ei insisi sunt mutilati sufleteste si traiesc doar din aceste "izbanzi" facute impotriva celor mai putin dotati fizic decat ei, din punctul de vedere al puterii bineinteles.
Sa speram ca, viitorul va fi mai bun si din acest punct de vedere.
Un gand bun si multa sanatate.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Potrivita nu e! Insa vezi, unii dintre noi, romanii, au in sange asa ceva. Unii chiar de mici! Poi au avut de unde invata, "porcul e de vina";))
http://romaningermania.ro/......-ea-acasa/

S-a incercat deci in Romania acea injectie cu care animalul sacrificat nu simtea durere, insa nu s-a aplicat niciodata. Nici nu cred ca se va aplica vreodata!
Imi amintesc discutia aceea veche, acolo era vorbba de ceva si mai groaznic, oribil! Tembelii de chinezi care omoara si mananca cu bestialitate caini si pisici! Mi-a fost teama initial sa deschid link-urile tale, ma gandeam sa nu fie ceva oribil...ca doar ce vazusem zilele trecute unele, tot din China. :(
Tu ai fost blanda cu noi :)
Emotionante si triste, ambele!

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Finalul articolul postat de tine, scris cu un roşu aprins, parcă însângerat, arată foarte bine cum se mişcă lucrurile în România:

"Acest articol a fost publicat pe 12 decembrie 2011 şi republicat în 12 decembrie 2012, dat fiind că măcelul animalelor continuă nestingherit în toată România."

...şi probabil va fi republicat şi în 12 decembrie 2013.
O tristă şi amară resemnare.

La noi cred că şi lipsa educaţiei este de vină, mai ales în zonele rurale, unde cruzimea faţă de animale a devenit un fel de tradiţie, iar empatia este smulsă din copii de mici, din rădăcină, considerată fiind un fel de handicap.

Iar la chinezi e şi mai urât în această privinţă. Viaţa (fie de om, fie de animal) nu este preţuită mai deloc.

Umanitatea, în marea ei parte, are mentalităţi bolnave...şi infectează neîncetat generaţiile noi, care duc boala mai departe...cu ignoranţă şi mândrie.

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Impresionant gest.
De multe ori animalele ne dau o lecţie.

Mulţumesc, Miha.

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Uite ce dezastre mai naşte inconştienţa noastră:
- http://youtu.be/eGhtSTs0J1s
- http://youtu.be/YhXurJFdG-o
- http://youtu.be/gbqJ6FLfaJc

Am transformat planeta într-o groapă de gunoi şi morminte.

| michelia a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Fara cuvinte, dar cu o lacrima in ochi.

| 愛日本 a răspuns:

Atitudinea omului e total nepotrivita, asta este, traim intr-o lumea rea, nepasatoare.
Daca oamenii ar avea sufletul unui caine, lumea ar fi mai buna.

| Fatamuntilor a răspuns:

Din pacate legile (daca exista ) sunt mult prea blande cu cei care au un comportament necorepunzator fata de animale.
Degeaba suntem OAMENI, cu rationamet daca nu avem RESPECT, fata animale.
O prietena de-a sor'mi are un adapost de catei.https://www.facebook.com/cateicomunitariderasapura?fref=ts.Cu un buget foarte mic si cu ajutorul sponsorilor si a voluntarilor reuseste sa intrentina aceste animale cu tot ce trebuie.Si mereu se fac adoptii.

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Admirabilă iniţiativă. Mă bucur că mai există şi astfel de oameni.

| sublime89 a răspuns:

Cred ca agresivitatea asta fata de animale nu are nicio legatura cu ratiunea. E ceva ramas de pe vremea cand eram si noi animale, si trebuia sa supravietuim omorandu-le pe celelalte. E un instinct primar ramas de atunci. Omul, de fapt, inca e un animal. Pentru ca daca nu ar fi nu ar mai avea acest comportament. Din pacate suntem cel mai rau, agresiv si daunator animal din istoria planetei. Mai ales unii. La altii ratiunea a invins instinctul. Aia se pot numi oameni si fiinte rationale. Ceilalti mai au de evoluat se pare.

| NOname explică (pentru sublime89):

Într-adevăr, omul este cel mai periculos animal de pe planeta. Iar empatia la celelalte animale de multe ori pare să funcţioneze mult mai bine decât la o parte dintre noi.

- http://www.trilulilu.ro/......autostrada

- http://bit.ly/12UOauM

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Da, am zice ca noi oamenii ar trebui sa fim mai buni pentru ca avem rationament. Dar in epoca primitiva rationamentul nu s-a manifestat asa de mult prin empatie, mai ales fata de alte specii. Empatia ne-ar fi dezavantajat atunci pentru ca eram intr-o lupta pe viata si pe moarte cu natura. Noi ne-am folosit rationamentul mai mult pentru scopuri mai meschine sa zicem asa. Iar aceasta combinatie intre rationament si oportunism ne-a adus unde suntem azi. Cu empatia probabil n-am fi ajuns prea departe. Dar azi sunt alte vremuri, si oamenii ar trebui sa fie cu totul altfel. Din pacate vedem ca multi nu s-au schimbat prea mult.

| michelia a răspuns (pentru NOname):

M-au impresionat filmuletele astea alese de tine mai mult decit 1000 de cuvinte.

| NOname explică (pentru michelia):

Http://i.imgur.com/McoaofU.png

Se pare că nu prea ştim cum să ne tratăm prietenii. De aia şi străzile sunt pline de prieteni abandonaţi...pe care nu-i mai vrea nimeni.
Mi-e ruşine uneori cu specia noastră.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Am uitat să spun că un câine nu te părăsește din instinct, referitor la imaginea ta. Omul e prea hain să nu o facă la nevoie. Paradoxal, suntem oameni și ar trebui să gândim și mai mult și mai omenos...

| AtateaConditii a răspuns:

Iubesc animalele enorm, iar cand am vazut clipul ala, parca mi-ar omorî mie copiii. Foarte dureros este sa vezi asa ceva, dupa parerea mea orice om care chinuie animalele fara resentimente nu poate avea sentimente pentru oameni. Cum sa nu te doara inima sa dai intr-o fiinta care nu se poate apara si nici macar nu ti-a facut vreun rau? Doar pentru ca nu are cum sa se apere putem sa profitam de ele? Doamne sper sa ajunga toti in iad si sa fie chinuiti de 99999, 999 de ori mai rau ca aceste animale. Jur ca nu pot sa ii inteleg, cum de ii lasa inima sa faca asa ceva.

| NOname explică (pentru AtateaConditii):

Cu toate-s de acord, UnNumeDramatic, mai puţin cu "Doamne sper sa ajunga toti in iad si sa fie chinuiti de 99999, 999 de ori mai rau ca aceste animale". Este greşit din atâtea puncte de vedere, încât nici nu vreau să comentez.

Dar mă bucur că iubeşti animalele şi ai empatie faţă de ele. La acest capitol rezonez cu tine.

| AtateaConditii a răspuns (pentru NOname):

Ce scuza gasesti pentru ei ca sa nu fie chinuiti asa cum au chinuit ei?

| Against a răspuns (pentru AtateaConditii):

Toti platim pentru greselile noastre, si chiar daca nu ne dam seama, pentru orice am facut, vine si o plata.

| NOname explică (pentru AtateaConditii):

Îţi propun spre vizionare filmul Gandhi (1982):
http://youtu.be/_HT4BM7cgJw

Oricine dintre noi ar avea multe de învăţat din filosofiile lui. Un om foarte înţelept şi pacifist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord cu uciderea unui animal sau om prin nici o metoda, sub nici un pretext, in nici un fel.
Si aici imi cer scuze daca va deranjeaza, dar am sa dau copy paste la o intrebare anterioara pentru ca mi-am rupt degetele scriind atat, sper sa schimb mentalitatea unora dintre voi care vreti sa ucideti cainii fiindca ati fost muscati, sper sa nu va fie lene sa cititi pentru ca sunt lucruri chiar interesante :
,, Kongeriket nu te mai ascunde in spatele unei masti de om educat.
Eu am vazut clipul, am 14 ani si ma socat. Toti cei care sunt de acord cu eutanasierea animalelor nu au avut un catelus acasa sau o pisica sa se joace cu ea sa o iubeasca, sa o hraneasca.

Nu pot sa concep cum unii oameni pot fi atat de cruzi, chiar tu nu te gandesti ca tu puteai fi unul dintre cainii aia jupuiti fara piele pe corp, chinuiti, batuti?
Chiar tu ai o pisica la avatar si asta imi demonstreaza ca nu esti tocmai okey.
Si da ii iau eu acasa, am 4 caini.
Va rog sa imi scuzati exprimare, dar sa fi atat de pornit pentru eutanasierea unor fiinte trebuie sa fi complet dezaxat si retardat.
Voi nu intelegeti ca noi toti o sa murim, de ce sa facem rau cainilor? traim in medie de 65 de ani nu putem trai in pace?
Acum vad de fapt cat de neevoluate sunt unele specimene umane care nu pot trai langa alte fiinte.
Da ca sa nu te muste ai hranit vreodata cainii? iti zic eu nu, te doare in cot, au si ei dreptul la o viata si daca nimeni nu i ajuta trebuie sa se hraneasca intr-un fel.
Daca tu esti de acord cu eutanasierea animalelor da-mi un motiv sa nu vin la tine acasa si sa nu te omor sa nu te jupoi si apoi sa nu te gatesc.
Deocamdata in Romania lovirea, maltratarea si uciderea cainilor sunt pedepsite prin inchisoare deci aveti grija ce faceti.
Inca ceva, sa va mai spun un lucru, daca oamenii o sa eutanasieze toti cainii vagabonzi, apoi va eutanasia toate rasele considerate de creierul ala mic si prapadit al lor rase agresize pitbull, rottweiller, ciobanesc german, ciobanesc mioritic, kangal, tosa inu, si multe multe altele.
Intr-un final si oamenii aflati in salbaticie vor cere dreptul sa ucida si ei toate animalele salbatice considerate periculoase lei, tigri, pume, pantere, crocodili, serpi... etc.(vanatoare)
Vor ramane doar animalele inofensive si vor spune ca tranzmit boli (si de la om la om se tranzmit boli, chiar mai grave) vor fi eutanasiate si acestea.
Apoi se va decide uciderea oamenilor de diferite etni rromi, negri (africanii)... etc.(rasism)
Intr-un final omul se va autodistruge, specia numita om va fi eradicata, odata cu cea a animalelor, si nu va mai exista nimic pe pamant.
Kongeriket nu pune toti cainii in aceiasi oala, daca un caine musca trebuie omorati toto cainii si dati la chinezi? Atunci daca un om a facut o crima hai sa omoram toti oamenii.Gandirea ta de om care nu are gandire.
In a sasea zi insa, Dumnezeu a creat ce este mai frumos pe lume. Mai intai toate animalele: caii, vacile, oile, iepurii, elefantul cel mare cat si micutul soricel. Toate au fost create de Dumnezeu.
Si apoi zise Dumnezeu: "Acum vreau sa fac un om si vreau ca acesta sa-mi semene." Kongeriket aici vezi ca pamantul a fost creeat de Dumnezeu, iar animalele au fost inaintea omului, dar pamantul a fost facut pentru amandoi sa traiasca in pace.
O sa vedeti ca oricate animale ati elimina de pe fata pamantului, chiar daca o sa omorati toate animalele, poate O SA DEA CINEVA CU MASINA PESTE TINE.Ce o sa faceti cu asta o sa eutanasiati masinile?
Si mie mi se pare ca nu e corect sa stau jumatate de ora sa traversez strada pentru niste animale care merg cu 200km\h, dar accept asta e viata.

Asta face omul vrea sa ucida tot ce nu intelege si ii e frica de el.In loc sa invete, sa studieze e mult mai usor sa fie taran si sa ucida.''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este una potrivită.Îți dai seama, în 1950 erau 450, 000 de lei.În prezent sunt mai puțini de 20, 000.Trist.Și mai trist e că sunt o mulțime de animale pe cale de dispariție, asta e numai vina noastră, a oamenilor.Iar în legătură cu cruzimea față de animale...ar trebui să avem și noi în România "poliția animalelor"exact ca la americani.
Ai văzut documentarul The last Lions?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Da, Poliţia Animalelor ne-ar prinde bine (deşi, la cât de în urmă suntem, nici cea care se ocupă cu drepturile oamenilor nu îşi face treaba cum ar trebui; dar poate ne va educa până la urmă UE).

Mulţumesc pentru recomandare.
http://www.imdb.com/title/tt1692928/
http://youtu.be/PoAcNdeEf_Y
O să-l vizionez cât de curând.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am văzut conflictul cu kongeriket și ceilalți. Paradoxal spunea că are multe pisici, chiar și una la avatar, deci ar trebui să țină mai mult la ele.
Ei au fost exagerat de cruzi și realiști. Au omis ceva esențial: trebuie să avem milă măcar față de animale, nu să ne vedem doar noi interesul, pentru că asta ne diferențiază de ele: că nu acționăm doar din instinct și că avem milă/empatie. Ei așa s-au gândit. Animalele poluează, noi suntem mai importante decât ele, deci să moară, ce dracu'!
Nu e chiar așa. Doar pentru că sunt câini vagabonzi care mușcă nu înseamnă că toți trebuie eutanasiați. Acum o să se gândească la utilitatea lor și la egoismul lor, cum vor acele persoane să monopolizeze lumea, uitând că suntem descendenții animalelor (sau încă ar fi de părere că suntem o bucată de lut? La cât de realist pretind ei că gândesc, mira-m-aș!).
Nu sunt pro genților snoabe făcute din piele de crocodil sau blană de nu știu ce. Nici vânatoarea doar de dragul vânatului nu îmi place. E adevărat, animalele-s făcute pentru consum, dar nu pentru atât! Pentru a fi iubite, respectate conviețuind cu noi (excepție făcând paraziții, dar nu e același lucru).
Ar trebui să învățăm de la ele cum se apară una pe alta, cum se ajută, deși o fac din instinct arată că au un oarecare suflet.
Trebuie totuși să pretind că unii-s ipocriți, nu au nimic cu jumulirea DE VII unei găini, dar îi deranjează cea a pisicilor. Eu nu sunt de acord. Dacă sunt ucise, să se facă fără durere. Știu că avem nevoie de ele în farfurie, are nevoie corpul de asta.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ideea este că au pierdut de la bun început esenţa - cruzimea inutilă cu care sunt ucise unele animale - şi s-au pierdut în detalii irelevante pentru acea întrebare (ce-i drept, şi eu pe vreamea aia mă iroseam în cuvinte mai mult decât merita; dar probabil şi şocul de la unele declaraţii, venite din partea unor oameni (aparent) inteligenţi şi respectabili, era de vină; nu concepeam ideea că unii pot gândi la modul serios în acest fel. eram şi mai idealistă pe vremea aia...deşi nejupuirea animalelor de vii mi se pare ceva absolut firesc şi acum).

Dacă tot îi mâncăm şi profităm de blana, pielea şi oasele lor (şi sunt prea realistă ca să cred că ne vom opri vreodată), cred că, cel puţin, ar merita o moarte decentă, fără tortură şi suferinţă inutilă, care poate fi evitată. Măcar atât...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De ce repeți ce am spus și eu?
Nu e ceva rău că ne folosim de asta, că, dacă nu ar fi așa, le-am mânca lor hrana sau am face-o între noi, ce iar nu e bine. Organismul are nevoie și de proteine.
Uneori le-aș dori unora să fie o găină, ele măcar sunt împăcate cu moartea și prețuiesc clipa, aș zice (știu că este off-topic, dar îmi venea să o zic; că tot vorbeam despre animale, utilitatea și traiul lor).

Vorbeam cu cineva despre asta. Și a spus că nu ne doare de faptul că o vacă se mănâncă la noi cu ușurință, iar la hinduși e sacră (asta ține de moralitatea fiecăruia în funcție de religie (și în SUA e interzis să faci sex în nu știu ce poziție, poate lor li se pare imoral ce e la noi moral), deci nu face excepție de la regulă), că și așa o să moară, așa cum or muri ele, unele se mai și ucid una pe alta (ăsta e cursul vieții animalelor, noi avem și rațiune și trebuie să le protejăm, să nu intervenim, repet, doar al ANIMALELOR și nu acționăm ca ele), că oricum sunt ucise porcul de Crăciun și nu prostestăm (nu aș fi de acord nici dacă aș vedea un porc ucis în chinuri), în China se mănâncă pisici (știm mulți ce fel de popor reprezintă chinezii, nu trebuie să le adoptăm normalitatea).
Am scris astea ca să vadă și cei cu așa-zisele argumente.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Niciodată nu strică un rezumat (nu oricine rezistă postărilor kilometrice). : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Iar dau de postări întâmplător, că altfel, răspundeam de azi noapte.
Să înțeleg că sunt un fel de Florin Piersic laughing? Nu, serios, am scris toate astea ca să fac răspunsul mai complex, să exprim tot ce am de exprimat, să fiu înțeleasă pe deplin. Nu îmi place să arunc un text și gata.
Cât despre cei ce nu pot citi mai mult decât o conversație de mess, nu cred că părerea lor este suficient de importantă... sau așa-s de plictisitoare față de toți laughing? Nu cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sunt oamenii asa rai?! crying

| svartirhimnar a răspuns:

Trăim într-o societate extrem de proastă, oamenii sunt proşti, nu mai realizează ceea ce fac.
Animalele nu au nicio vină.
În America pentru comportamentul de genul, primeşti amendă şi închisoare.Şi animalul respectiv e luat şi îngrijit, până îi caută alt stăpân.
În România nu se ia niciun fel de măsură pentru asta, deşi ar trebui.
Şi poliţia e de căcat, iar nimeni nu face nimic..Stăm şi ne uităm aşa, ca proştii.
Unde-i Ţepeş.